Windows 8'e geçiş, çok daha yavaş. Ama...

Windows 8'e geçenlerin oranı, ilk zamanlarında Windows 7'ye geçenlerden ne kadar farklı?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'e geçiş, çok daha yavaş. Ama...

Yapılan bir aşaştırma, Windows 8'e geçişin Windows 7'ye olan geçişten çok daha yavaş olduğunu, 10.000 PC'den sadece 45'inin Windows 8 kullandığını ortaya çıkardı.

Net Applications'ın Ekim sonu verilerine göre Windows 8'i kullanan PClerin oranı yüzde 0.45. Şirket, Windows 7'nin Ekim 2009'da yayınlanmasından itibaren aynı ayın sonunda yüzde 2.33 kullanım oranına ulaştığını vurguluyor. Bununla birlikte Windows 7'nin 22 Ekim'de, Windows 8'in ise 26 Ekim'de piyasaya sürüldüğünü belirtmekte fayda var.

Ancak sadece bu rakamlara bakarak olumsuz bir çıkarım yapmak bizce yerinde olmayabilir. Windows 7 yayınlandığında PC kullanıcıları hatalı ve yavaş Windows Vista'dan kurtulmak, eskiyen Windows XP'den yeni bir işletim sistemine geçmek istiyorlardı. Bugün Windows 7'den memnun n kullanıcıların hemen Windows 8'e geçmeyi düşünmemesi de normal karşılanabilir. Windows 8'in yeni arayüzü de yeni bir öğrenme sürecine ihtiyaç duyduğundan kullanıcıların işletim sisteminden çekinmesine yol açıyor olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

windows 8 kotu... bu kadar acik ve basit,,, iki gun once yukledim ve memnun kalmadim win 7 ise tam istediklerimi karsilamisti vista dan sonra microsoft a olan sevgimi kazandirmisti...

windows 8 i deneyen kaldırıp ubuntuya geçiş yapıyor bence...

@05 Kas 2012 13:11 He he öyle. :S

Ben Windows 8 Pro'ya geçtim fakat, daha hazır değil bu işletim sistemi. Antivirüs programı kurduğumda kullanamadım 2 günde nerdeyse 30 kere mavi ekran hatası aldım. Zor bela kaldırabildim antivirüsü ve şu an henüz vermedi öyle bir hata. Ve birde Uygulama Mağazasında sorunlar var bazı metro uygulamaları çalışmıyor şu an mağazadan da uygulama yükleyemiyorum.

işlemci desteklemiyor

ya sağşam bir windows 7 varken neden windows 8 e geçeyim sebep ne yai? kullandığım pc de gayet iyi neredeyse windows 8 gibi hızlı açılıyor.

Yenilik geçiş dönemi ister. Bu normal bir durum.......

@05 Kas 2012 14:54 windows 7 de o zaman için çok büyük bir yenilikti özellikle arayüz çok fena değişmişti ama gördüğün kadarıyla aynı zaman diliminde windows 7 windows 8'in 5 katı kadar yüklenmiş. windows 7ye geçerken geçiş dönemi gerekmiyor muymuş?

@05 Kas 2012 17:34 işte windows 8 in farkı burda bambaşka ve yeniden dizayn edilen bir windowsla karşı karşıyayız.....

Aktivasyon bi çözülse bak sen nasıl geçiliyo :)

@05 Kas 2012 14:58 belki çözülmüştür de sen bulamıyorsundur :)

Bence cok dogru, gecisi yapicam ama gunden gune yapilmiyor. Zaten Hardisk degistirmem gerekiyor onu yapinca gecisi yapicam.

Ben de hafta sonu Win8 Pro 64 bit yükledim ve açıkçası çok beğendim.Kesinlikle bundan sonra kullanacağım versiyon Win8 Pro olacaktır.Hicbir problem yasamadım kesinlikle tavsiye ederim...Üstelik 75 TL lik fiyatı ile de cok cazip

Bir bilgisayarımı 29 liraya, diğer bilgisayarımı da 75 liraya yükselttim, Office 2013'e yükseltme verilen Office 2010 Aile Paketi de aldım. Bu sefer fiyatları gerçekten çok güzel ayarladılar. Yoksa geçmeyi düşünmüyordum. Teşekkürler Microsoft...

win-8 win-7 ye göre çok hızlı , çok hafif yani win-7 gibi bilgisayarı zorlamıyor. Grafig , tasarım bakımından 10 numara . aynı android telefonlara benziyor. kötü tarafı olursa oda şu olur win-7 uyumlu programlar eger internet sitesinde güncellemesi yoksa hata verebilir .

Baslat butonu geri gelmedigi surece ve bu berbat metro arayuzunu disable yapma olanagi gelmedigi surece Windows 8'e gecis yok.

@05 Kas 2012 19:54 Stardock Start8 ile Türkçe Başlat menüsü oluyor, ayrıca ayarlarından Başlangıç Ekranı'nı isteğe bağlı olarak bypass edebiliyorsun, doğrudan masaüstüne geçiyor.

Yükseltme yada yeni bir windows'lu PC satın aldığınızda 29 lira .Microsoft'un kanatları yok 2 tane boynuzu var.Kimseyi kandırmayalım berbat bir işletim sistemi.Windows 7 kullanmaya devam edeceğim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play