Windows 8'e nasıl yükselteceğiz?

XP, Vista ya da Windows 7... Hangi Windows'u kullananlar, Windows 8'e hangi şartlarda geçebilecek?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'e nasıl yükseltme yapılacak?

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Windows 7'li yeni PC alanların Ocak 2013 tarihine kadar 14.99 dolar karşılığında Windows 8'e yükseletebileceğini söylemişti. Peki daha önce satın alınan, daha eski Windows 7'li PC'ler de Windows 8'e yükseltme yapabilecek mi?

İnternete sızan raporlara göre Microsoft, Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic ve Windows 7 Premium yüklü PC'leri Windows 8'in standart sürümüne yükseltmeye izin verecek. Yükseltme sırasında ayarlar, dosyalar ve uygulamalar korunacak. Bu PC'lere sahip olanlar veya Windows 7 Professional ve Windows 7 Ultimate kullananlar, tüm ayarlarını, dosyaların ve uygulamalarını koruyarak Windows 8 Pro'ya yükseltebilecekler.

İlk Service Pack'i yüklemeyen Windows Vista sahipleri, Windows 8'e yükseltebilecekler ancak sadece kişisel dosyaları korunacak. Vista'yı Service Pack 1 ile kullananlar ise Windows 8'e kişisel verilerini ve sistem ayarlarını koruyarak geçebilecekler.

Windows XP kullanıcılarına da iyi bir haber var. XP kullanıcıları, Windows 8'e yükseltebilecekler, ancak yükseltme sırasında sadece kişisel veriler korunacak.

Rapora göre yükseltmeyi farklı diller arasında yaptığınızda dosyalarınızı, ayarlarınızı ve uygulamalarınızı korumanız mümkün olmayacak. 32-bit işletim sistemini 64-bit işletim sistemine yükseltmek de mümkün olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Xp kullanan adam 8'e geçermi muamma, win7 halen xp den kötü zannedenler gidip win8i hiç kullanamaz busefer win7 yüklerler tuttururlar win7, 8 den daha iyi diye..

Eski Windows 7 kullanıcları için yükseltme fiyatları belli oldu mu?

kişisel verilerden kastedilen nedir?

xp kullanıyorum. istemezük de istemezük. üstüne para verirlerse belki yükseltirim ama belki paşa gönlüm keyfimin kahyası da isterse.

w7 starter kullananda geçerken 15 dolar mı ödeyecek ? yoksa daha fazlasını mı ?

14.99 dolares, merak ettiğim 1 cent para üstü veriyorlar mı? veya düz 15 dolares olsa millet "üff abi ya çok pahalı boşver" mi diyecek? o değilde fena teklif değilmiş ama eskiden yanılmıyorsam windows vista alanlar windows 7ye bedava yükseltebilmişlerdi...yine de cazip teklif.ama soru şu: windows 8e geçmek çok mu gerekli? windows 7 için SP2 bi çıksın, windows 7 evladiyelik işletim sistemi olur, 8e 9a gerek kalmaz, ama microsoft windows 7nin ikinci bir XP vakasına dönüşmesinden korktuğu için bi hinlik yapmaz da değil gibime geliyor,

windows 7 bir önceki xp nini birçok görevini desteklemiyor(dosya önizlemeleri net değil , gif resimleri v.s, v.s) grafik tasarımcıları bunu iyi bilirler bende bu yüzden 2 ayrı bilgisayarımda win 7 ve xp kurulu olarak çalışıyorum Microsoft'un windows 8'de de aynı yöntemi izleyip izlemeyeceği belli olduktan sonra kullanıcılar ihtiyaclarına göre karar vereceklerdir Sonuçta kimse işini daha iyi görebilecek yeni bir işletim sistemine durduk yerde hayır demek istemez Şu da unutulmamalı ki ABD JAPONYA KORE ve Türkiye dahil milyonlarca kullanıcı parasını ödedikleri işletim sistemlerinin yarısından fazla özelliğini kullanmıyor çünkü ihtiyaç duymuyor Evine akşam gelip sosyal ağına gözatan,yada ilan veren veya haber sitelerini gezen bir kullanıcı için bilgisayarının açılıp açılmamasından başka bir problem yoktur.

bende xp kullanıyorum hala wn7 alışamadım hala bi sayfayı açınca anlık takılmasına katlanamıyorum veya en basiti aynı laptopda xp de office 2010 açılırken başlama ekranını hıp hızlı geçerken win7 de bu süre 6 saniye üstüne çıkıyor bu bi word belgesindede veya excel sayfasındada aynı ondan aman kalsın gittiği yere kadar gtsin xp ile ben

xp den daha kralını düşünemezken win7 çıktı karşıma. resmen aşık oldum, şu an üzerine para verseler dönüp bakmam xpye. win8 7 den çok daha güzel olacak görünüyor. vista gibi kasıntı bişeyse 7'mi değiştirmem. demem o ki kaybedecek bişey yok. xp kullanan fakirler düşünsün :)))

@01 Tem 2012 18:50 sözlerine dikkat et arkadaşım. her xp kullanan fakir değildir. benim masaüstü bilgisayarım xp laptopum win7.. xp nin bir ayrıcalığı var senin gibi cahillerin bilmediği..xp de ram az tüketilir diğerlerine göre.. he xp kulanan fakirler düşünsün diyorsunda yukarıyı iyi oku kör değilsen orada denmişki xp kullananlarda win 8 e yükseltme yapabilicekler.. kimsenin senden bi farkı yok kimseye burada üstünlük taslama.. cahilliğini her yerde sergileme..

winzortmu puhaha:)

ufo gören masum köylü :):((

Hayırdır ? Geçmek şart mı oldu ? Tablet kullanmıyoruz, geçmemizi gerektirecek kadar üstün bir sistem değil. Üstün yeniliklerle gelmiyor. Makyajla gönder(sat) taktiği.

Microsoft'un bu cesur yaklaşımını kutluyorum, Windows 8'e geçmek istemeyen çok büyük bir çoğunluğu harekete geçirerek aynı zamanda kendisi de çok büyük bir gelir elde etmiş olacak. Çok akıllıca bir karar.

İnternete sızan raporlara göre...daha ortada bir şey yok pek inandırıcı değil

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play