Windows 8'e şaşırtan destek!

Antivirüs devleri Windows 8'e ateş püskürürken, bu dev tam tersini yaptı...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, Windows 7'den daha da güvenli

Windows 8'in yeni arayüzüyle mobil cihazlara ağırılık veriyor olması, bazıları tarafından onun güvenliğe daha az önem verdiği şeklinde yorumlanabilir. Ancak Windows 8'de güvenlik alanında yapılan çok sayıda değişiklik bulunuyor. Bunlar arasında en çok dikkat çeken yenilik, Windows 8'deki entegre Windows Defender aracı. Windows Defender artık sadece casus yazılımları değil tüm zararlıları algılıyor. Yeni Early Launch Anti Malware (ELAM) sistemi ise Windows 8 ön yükleme yaparken ilk olarak antivirüs yazılımının yüklenmesini sağlıyor. Tabi bu durum, antivirüs devlerinin de tepkisini çekiyor. Ama biri hariç...

ESET'ten güvenlik yazılımları sorumlusu Aryeh Goretsky, Windows 8'deki güvenlik geliştirmelerinden oldukça memnun. Goretsky, Windows Defender'ın ticari bir antivirüs çözümü satın alamayanlar veya almak istemeyenler için iyi bir seviyede güvenlik sunduğunu söylüyor. Goretsky'ye göre bir miktar korunma, hiç korunmamaktan daha iyi ve Windows 8'e bu seviyede bir yazılımı dahil eden Microsoft'u alkışlamak gerekiyor. Goretsky, Windows Defender'ın minimum koruma seviyesinin çıtasını yükselttiğini de düşünüor.

Goretsky, Windows Defender'ın diğer ücretsiz antivirüslere göre avatantajının size ücretli bir ürün satmaya çalışmaması olduğunu vurguluyor. Gerçekten de Windows Defender, banner'lar yoluyla herhangi bir reklam göstermiyor veya varsayılan arama motorunuza müdahele etmek istemiyor.

Windows 8'deki Secure Boot özelliği ise boot loader kodu dijital olarak imzalanmadığı sürece onun yüklenmesine engel oluyor. Bu sayede bazı rootkit'lerin önyükleme sırasında devreye girmesi engellenmiş oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Eset'im canim benim, ayrilamam ben senden, Windows 8'imde yeni Beta sürümün normal sürümünden daha iyi sanki, ama iki ay önce Smart Security'in beni Windows 8 ile çıldırtmıştı... Ama Beta çok iyi, devam et Eset'im, otobanda tek başınasın canım.

eset destek versin tabi bişeyler öğrenir belki. mse şu an eset yazılımlarından daha iyi çünkü...

Symantec - Norton forever .

adam doğru sölemiş

windows 8 in kendi antivirüs desteğinin olması iyi bir şey ücretli bir antivirüs devinin de bunu desteklemesi daha iyi bir şey. çünkü bu davranış eset'in amacının para kazanmaktan çok bilgisayarları korumak olduğunu gösterir. her kullanıcı gidipte antivirüs satın alamıyor.

milyar dolarlık pasta şirketlerin iştahını kabartmış microsoftla kavgaya tutuşmuşlar microsoft şu dosya sistemini değiştirmedi gitti fat ve ntfs giderse virüslerde gider yeni dosya sistemine ihtiyaç var..

eset microsftla işbirliği içine girmek istiyor olabilir.

adamlar gerçekten olması gereken açıklamayı yapmıştır herşey para demek değildir ve zaten bu hedef kitlenin sadece ev kullanıcıları olduğunu zaten şirketlerin harici ücretli antivirüs kullandığını ve kullanacağınında sinyalidir. aklın yolu birdir anti spam mail vb. birçok özelliği olmayan defender' inde gücü bir yere kadar light antivirüs olarak düşünülebilir.

1 aydır win8'deyim okadar crack mırack takılırım fakat antiwirus kurmadım kendisininki yetiyor bence :)

@12 Kas 2012 09:39 Böyle tehlikeli şeyler yapacağınıza ücretsiz ve lisanslı açık kaynak yazılımları kullanıp destekleseniz daha yararlı olmaz mı?

windown 8 e call of duty 5 olur mu açar mı yani ?

wın 8e neden call of duty kuramıyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play