Windows 8, eski sorunları diriltebilir mi?

Windows 8 bomba gibi gelse de, onu "yeni Vista" yapabilecek tehlikeler de yok değil!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, Vista'daki sorunu yaşayabilir mi?
Her Windows 8'li cihaz, geleneksel uygulamaları çalıştıramayacak

Windows Vista'nın işlemci ve RAM tüketme sorununu çözmek isteyen Microsoft, onu PC'ler için "capable" (çalıştırabilir) ve "basic" (temel) etiketleriyle dağıtmaya başlamıştı. "Basic" etiketine sahip Vista, işletim sisteminin en düşük sürümüydü ve Aero gibi yeni özelliklerin hiçbirini barındırmıyordu. Windows 7'de ise bu sorun ortadan kalktı. PC'lerin Windows 7 ile uyumlu olup olmadığı gayet netti. Windows 8'de ise benzer bir sorun bizi bekliyor olabilir.

Sorun bu kez PC'lerin işletim sistemini çalıştırıp çalıştırmayacağı değil. Ancak ARM üzerinde çalışan Windows'un (WOA) x86 sürümleriyle aynı şekilde çalışmayacağı. WOA'nın Metro arayüzü yerine geleneksel Windows masaüstüne geçiş yapmanıza pek fazla izin vermeyeceği biliniyor. WOA'da masaüstü seçeneği bulunsa da, şu an sadece Microsoft Office 2015 ve Internet Explorer 10 onu kullanabiliyor.

WOA aynı zamanda PC'lerimizi kişiselleştirme yeteneğimizi de önemli ölçüde değiştiriyor. WOA, CD, USB veya yerel olarak uygulamalar yükleyerek makinenize ince ayar yapmanıza izin vermiyor. Görünüşe bakılırsa WOA sürümünde uygulamaları sadece Microsoft'un mağazasından indirebileceğiz.

Microsoft'a göre bu durum sorun olmayacak ve müşteriler Windows 8'e adapte olacak. Bunun gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini ise bekleyerek göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ben de herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Eger DotNet framework Arm surumunde de olursa hic sorun olmaz diye dusunuyorum. Butun uygulamalar aninda uyumlu hale getiririlir.

Windows 8 zaten şimdiden 3. Millenium faciası oldu... VISTA mükemmeldi ancak kullanıcıların %85'i ahmak olunca tutmadı...

olabilirde olmayabilirde. bazı firalar çok ümitli bişilerden hezeyana uğradığını teknolojide çok gördük

dabbe 1 bence sen daha ahmaksın. tutmayan bir işletim sistemini iyi olduğunu söylüyorsun. çok iyidi de ms ondanmı acele bir şekilde windows yi çıkardı.

vistanında iyi yanları var sanki bir milenium işletim sistemi gibi görmemek lazım fakat kötü yönleri iyi yönlerinden çok daha baskın bir yazılım. disk seçiyor her diskte aynı verim vermiyor ayrıca seçtiği anakart bioslarınında haddi hesabı yok bir anakart için sadece vista uyumluluk yaması adı altında 8 adet bios çıkarmı ? çıkıyor işte hem intel hemde amd işlemcilerin kullanıldığı ve vistanın çıkışınlan birlikte üretilen çoğu anakartın listesinde hep windows vista uyumluluk ve stabilite sorunu kelimeleri var.
gerçekten vista ile uyumlu bios yazılımına sahip anakartlı sistemlerde 1 gb ram yetiyorda artıyor vistanın stabil çalışması için günlük kullanımda 2 gb ram ile zaten mükemmeli oynuyor.
windows 7 ile bios uyumluluk muhabbetide kalktı hiçbir anakart için windows 7 uyumluluk ve stabilite güncellemesi çıkmadı varsada tek tük. p4 478 pin işlemciye hatta p3 işlemcili bile birçok anakart ile sorunsuz bir şekilde 7 kurulumu yapılıp kullanılabiliyor sadece internet mesenger gibi işlemler için. facebook malesef direk kırmızı alarm çalıyor ekran kartını işlemciyi ram mahvediyor resmen. o flash denen canavar varya en büyük kambur sektörde makinaları kasım kasım kasıyor.
html 5 ile belki ilaç olur piyasayada kurtuluruz kasan flash uygulamalardan.

Windows 8 ile artik masa ustu yada labtopunuz cep telefonu gibi olacak. Windows kullanmanin hicbir tadi tuzu kalmayacak. Windows XP cok guzel bir sistemdi, Windows 7'de su an tum duzeltmelerden sonra mukemmel calisiyor. Microsoft masa ustunu,baslat butonunu degistirecegine performansa ve uyumluluga onem verse daha memnun kalirdi herkes. Ama maalesef pazarda satislari arttirmak icin goz boyayici grafikler, sacma sapan masa ustu dizayni ve cep telefonundaki gibi basit birsey yapiyorlar.

Sen de yorum yaz