Windows 8 giriş ekranları böyle tasarlandı!

Windows 8'in giriş ekranındaki varsayılan duvar kağıtları, bakın nasıl tasarlanmış!

Windows 8 giriş ekranları böyle oluştu!

Her gün milyonlarca kişinin göreceği varsayılan bir duvar kağıdı meydana getirmek, göründüğü kadar kolay olmayan bir iş. Bu görev birçok aşama ve arındırma işlemlerinden oluşuyor ve ortaya çıkan görselin kullanıcıyı sıkmaması, tasarımla çelişmemesi gerekiyor.

Windows XP'nin yeşil ve mavi ağırlıklı masaüstü duvar kağıdı, kullanıcılar tarafından milyarlarca kez görüntülenmiş olsa gerek. Peki Windows 8'in varsayılan görselleri nasıl ortaya çıktı? Windows 8'in varsayılan oturum açma ekranının tasarım aşamasından yeni ortaya çıkan görüntüleri sizlerle paylaşıyoruz.

Windows 8'in varsayılan görseli, Marius Bauer tarafından tasarlanmış. Bauer'in bu görseli nasıl tasarladığını, hangi aşamalardan geçerek onu son haline ulaştırdığını merak ediyorsanız, bu adresten tasarımcının web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Windows 8'in giriş ekranından iki konsept, haberimizin sonraki sayfasında.

Windows 8'in orijinal giriş ekranı konseptleri

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

gayet hoşlar

Dokunmatik odaklı işletim sistemi mevcut pcleri çöpe atın yenilerini alın politikası , çok sıkıntılı bi adım attı bakalım altından kalkabilecek mi microsoft

ya şimdi dokunmatik cihazlarda daha kullanışlı ancak diğer cihazlarda da rahatlıkla kulanılabilir ben şahsen laptopumda kullanıyorum w8 i gayet menunum ki sistemin daha da geliştirileceğinden bahsediliyor

@05 Oca 2013 13:56 mevcut sistemlerdeki win7 dediğin gibi çöpe atılacak kadar eski değil. yani win8 in çıkışı win7 yi biraz eski yapabilir ama yetersiz yapmaz. win8 e geçiş ivmesinin win7 nin yeterli olmasından dolayı düşük olacağı bir gerçek ama gün geçtikçe kullanım oranının artacağı kesin. ms hemen win9 u çıkarmak yerine win8 e odaklanıp uzun bir süre güncel tutarsa problem olmaz...

Bedava Linux işletim sistemi varken bu ssisteme para vermek yanlı$

@05 Oca 2013 15:14 Para versekte vermesekte en doğrusu Windows kullanmaktır. Gerek uygulamalar olsun gerek pil performansı için Windows kullanmak zorundayız. Bir dizüstü bilgisayarınızda linux kullanmak sistemi yormaktan başka hiçbir işe yaramaz. Ayrıca linux sistemlerine virüs girmese bile çökmesi windows a göre çok çok fazla olan bir sistem.

@05 Oca 2013 15:14 vakit nakittir diye düşünürsek linux daha çok para kaybettirir. windows programlarının alternatiflerini bulup o dandik programlara alışmaya çalıştığınız zamana yazık.

Yahu neymiş bu Linux tamam anladık güzel işletim sistemi virüs derdi yok. Fakat Windows 8 bütün Linux sistemlerden daha iyi Mac Os x hariç ama yakında onuda geçeceği bir gerçek. Şimdi Linux diyenler özgürlük diyorsunuz değil mi ? tamam bir yönden özgür işletim sistemi tamamen senin kontrolünde ama gerisi fos. Neden çünkü işletim sistemi beni her alanda kısıtlıyor. Örneğin her yazılımı kuramıyorum. Yahu en basitinde Adobe yazılımlarını kuramıyorum. Tamam onun alternatifleri var. Gimp, İnkspace ama ben Adobe yazılımlarını istiyorum. Kuramıyorum peki Windows'ta hem açık kaynak yazılımlar kurabiliyor hemde adobe programlarını kurabiliyorsam neden Linux'e geçeyim. Ben libreoffice programını Windows platformunda da kullanabiliyorum. Ama office programını Linux'te kullanamıyorum. Bana "winexe" gibi yollardan yükleniyor demeyin mutlaka sorun oluyor. Donanım bölümüne gelsek orada da neredeyse tüm donanımları tanısa bile optimus teknolojisi yok. Ekran kartımı tanımıyor. Çift ekran kartı kullanamıyorum. Pil ömrüm kısalıyor. Her neyse bunların hepsi Windows platformunda sorunsuz. Ha bu Linux camiasının suçumu hem evet hem hayır. Evet çünkü sistemlerini son kullanıcıya göre ayarlamıyorlar ben en ufak bir şeyi yapmak için terminale girmek istemiyorum. Ben istediğim ayarı en kolay yoldan yapıp hemen "çalışmam" gerekiyor. Zamanımın çoğunu bir problemi çözmekle uğraşmak istemiyorum. İşte bunlar maalesef Linux sistemlerde henüz yok. Bakın Mac OS X sistemi hariç. Evet çünkü yaptıkları işletim sistemi hala yeteri kadar iyi değil bakın Mac os x gibi bir sistem yapsınlar mükkemmel bir kullanıcı deneyimi sağlasın. Bütün donanımları tanısın. Gerekirse bu yolda Nvidia ile görüşmeler yapılsın ya zor değil yapılınca olacak işler. Büyük avantajlar sağlasın. Sonradan geliştiricilere büyük avantajlar sağlasa işte o zaman program sorunu falan kalmaz. İnsanlar akın ederler o işletim sistemine. Eğer Mac os x'i tüm bilgisayarlara uyumlu yapsalar. Her bilgisayara kurulsa Apple tarafından bu yapılsa. Hackintosh tarzı sistemler değil. Bir tane Windows işletim sistemli bilgisayar kalmaz. Şimdi hayıra gelelim. Neden hayır çünkü geliştiriciler Windows platformundaki uygulamaları Linux'e çıkartmıyorlar buda Linux sistemleri kullanmaktan insanların kaçınmasına sebep oluyor yukarıdaki saydığım nedenlerden dolayı bunun nedeni yine Linux. Ben çoğu Linux dağıtımını kullanmış biri olarak görüşlerim bunlar.

@05 Oca 2013 21:17 Siz "özgür" linux kavramını yanlış anlamışsınız. Yanlış anlamayın söylediklerinize anti-tez olsun diye demiyorum. "Özgür" linux derken FSF'nin standartlarına uyan Linux denmek isteniyor. Hatta Linux demek de yanlış GNU/Linux dersek daha doğru olacaktır. FSF'nin istediği de hayalden öte bir şey değil. Bütün yazılımların GNU lisanslı olması gerek ki "açık-kaynak" koşullarına aykırıdır ve açık-kaynak olarak tabir edilmesi yanlıştır.

@05 Oca 2013 21:17 Terminal komutlarıyla yapmak zorunda değilsiniz. O işlemlerin çoğu terminalsiz de yapılıyor ancak GNU/Linux kullanıcıları genellikle terminali daha hızlı ve kullanışlı bulmakta (görecelidir, tartışılır vs.), bu yüzden çözüm makaleleri veya forum yazıları da terminal komutlarıyla dolu. Yarım saat şuraya gir bunu yap buna tıkla yerine tek bir komutla o işi yapmanın verdiği rahatlık gibisi de yok açıkçası. "Çoğu GNU/Linux* dağıtımını kullanmış biri" olarak bunu bilmenizi beklerdim. Ubuntu tabanlı GNU/Linux kullanmakla GNU/Linux dağıtımlarını test etmiş biri olunmuyor malesef.

@05 Oca 2013 21:17 Mac OSX bütün donanımları tanımıyor, Apple'ın yaptığı bilgisayarların donanımlarını tanıyorlar. Bütün bilgisayarların donanımlarını tanımak şahsi fikrimce Apple için hem zor hem de ticari olarak vermeyeceği bir karar olacaktır (Hackintosh'u mu kolaylaştırsın yani?).

@05 Oca 2013 21:17 Windows'ta açık kaynak programlar kurulabiliyormuşmuş... Benim bildiğim kadarıyla çoğu açık kaynak program Linux için yazılmıştır, %95'i de sadece Linux'ta çalışır. Windows'ta çalışanlar ancak büyük çaplı yazılımlardır. %95 için dandik, hatalı ve karmaşık Cygwin'e mahkumsunuz, MacOSX içinse çözüm elle düzeltmeniz, gerçi UNIX tabanlı olduğu için Windows'a göre daha rahat işiniz ama yine de programlama bilmek gerek.

@05 Oca 2013 21:17 Nvidia ile görüşmeler yapıldı ancak Nvidia Microsoft ve Apple ile yaptığı anlaşmalar dahilinde Linux'a Optimus teknolojisini getirmiyor, adam gibi sürücü yazmıyor. Bildiğiniz kapitalizm işte, Canonical Apple ve MS ile baş edecek kadar zengin değil henüz.

@05 Oca 2013 21:17 Ya kardeşim ben istemiyorum aptalların Linux kullanmasını. Ubuntu'ya bile karşı değilim. Ubuntu da olsun. Yeter ki şu aptallar Linux kullanıp da çamur atmasın! Beğenmiyorsanız beğenmeyin kardeşim siz çamur atınca %3,5 %0'a mı inecek? Siz her yıl 300$ Microsoft'a Apple'a verin parayı biz bedavaya sunucu kurup vermediğimiz paranın bilmem kaç katını kazanalım ama siz kullanmayın kullanıp da çamur atmayın. Linux böyle çok daha iyi, terminal komutlarını da kullanma sen, karışma bize... Biz kullanırız, hacklemeyiz de bilgisayarınızı telefonunuzu rahat olun...

@07 Oca 2013 19:54 Başta şunu söylemek istiyorum hiçbir şekilde Linux dağıtımı kullanan kişilere lafta atmadım çamurda sadece olanı söyledim. Eğer kodlarla aran iyise veya işletim sistemiyle uğraşmayı yani bu gibi durumları seviyorsanız zaten sizin için en uygunu Linux dağıtımlarıdır. Fakat ben sevmiyorsam sadece işimi yapıp çıkmak istiyorsam benim içinde en iyisi Windows veya Mac os x tir. Bu tamamen kendi fikrimdir. Ayrıca bir kişinin kullandığı işletim sistemi ile zekasını ölçmek hangi zeka seviyesine ahlak seviyesine uygundur gerçekten bilemiyorum. Terminal kullanmak zorunda değilsin demiş birisi evet değilim biliyorum. Ama bir sorunum olduğu zaman internette arama yaptığım vakit bana sadece sorunu düzeltmek için terminale kod girmem gerektiğini söylüyorlar yani kaynaklar hep kod üzerine doğal olarak sende başka bir yoldan sorununu çözemiyorsun. Bir arkadaş demiş ki "Mac OS X bütün donanımları tanımıyor, hackintosh'umu kolaylaştırsın yani ?" Evet biliyorum tanımadığını zaten bende ondan diyorum ki tüm donanımları "tanısa" bunu "Apple" yapsa hackintoshu bitirir. Microsoft'ta rakip olsa. Eğer ki olursa ki "zannetmiyorum" liderliği Microsoft'un elinden alacaktır. Bir arkadaş demiş ki " Windows'ta açık kaynak programlar kurulabiliyormuşmuş... Benim bildiğim kadarıyla çoğu açık kaynak program Linux için yazılmıştır." Evet çoğu açık kaynak program Linux için yazılmıştır. Fakat önemli olanlar her iki işletim sistemine hatta Mac OS X'e bile yazılmıştır. Tüm programların açık kaynak olacak şekilde Windows işletim sistemin olabilir. Tabi ki bu kişiden kişiye değişen bir durum. "Ben" kendi açımdan değerlendiyorum ve bütün kullanmak istediğim programların açık kaynak olanı var. Bir arkadaş demiş ki " Nvidia ile görüşmeler yapıldı ancak Microsoft ve Apple ile yaptığı anlaşmalar dahilinde Linux'e Optimus teknolojisini getirmiyor." Evet doğru söylemişsin getirmiyor. Gerçektende bildiğimiz "kapitalizm" ama biz kullanıcılar açısından bu sorun oluyor. Tabi ki bu bütün kullanıcılar için geçerli değil. Laptopu masaüstü gibi kullanıyorsan değil. Ya da masaüstü kullanıyorsan değil. Fakat bu şekilde kullanmıyorsan mecburen başka işletim sistemlerine yöneliyorsun. Ben gerçekten Linux dağıtımlarını kullanmayı çok seviyorum çok istiyorum. Fakat kapitalizmin getirdiği nedenlerden dolayı mecburen Windows kullanıyorum. Yahu en basitinden "Tivibu" dediğimiz Ttnetin uygulaması ve Ttnet gibi saçma sapan bir firmanın saçma sapan bir mantık ile sadece Windows işletim sistemlerine çıkartması sorun. Web sayfasından izleyeyim diyorum " Silverlight" diyor. İstemiyorum ama elin mecbur. Digitürk diyorum "Silverlight" diyor istemiyorum ama elin mecbur. Adobe diyorum. Firma adobe diyor. Ama nedense Linux'te yok kullanamıyorum elin mecbur. Bu mecburiyetler kişinin kullanım türüne göre değişen mecburiyetlerdir. Bunlar benim mecburiyetlerim. Hiçbir şekilde farklı bir işletim sistemi kullanan birini aşşağılamam. Bunlar kişinin kullanım amacına göre şekillenen seçimlerdir. Aynı şekilde bir arkadaşımızın bahsettiği gibi "Ya kardeşim ben istemiyorum aptalların Linux kullanmasını. " gibi tamamen terbiyesizce ve düşüncesizce bir insanın zekasını kullandığı işletim sistemine veya bilgisayara vb. Göre ölçmek hangi ahlak seviyesinde olan bir kişinin yapacağı bir şey dir bilmiyorum.

çok güzeller bence

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir