Windows 8 hakkında 5 soru!

Windows 8'i artık daha iyi tanıyoruz ama bu 5 önemli soru hala cevaplarını bekliyor...

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft'un tablet Windows 8'i duyurmasının ardından yeni işletim sisteminden neler bekleyebileceğimiz biraz olsun ortaya çıktı. Windows Phone görünümünün neredeyse her yere döşeme stilinin uygulanması büyük bir yenilik, ancak hala akla takılan bazı sorular var.

Windows 8, masaüstü kullanıcılarını mutlu edebilecek mi?

Yapılan tanıtımlarda Windows 8'in yeni işletim sistemi yanında Office gibi eski uygulamaları da çalıştırdığı görüntülendi. Ancak ARM işlemcisi üzerinde çalışan Windows, eski uygulama desteğine sahip olmayacak. Bu ise işletim sistemini çelişkide bırakıyor.

Microsoft, Windows 8'in geriye uyumlu olduğunu söylese de muhtemelen yeni donanım ve yazılımlara ihtiyaç duyacağız. Peki bu durumda eski masaüstü yazılımlarını da kullanmak isteyen kullanıcılar Windows 8'de ne yapacak?

Dokunmatik cihazlar, ARM işlemciler

Uygun fiyatlı ARM işlemciler de Windows 8'i taşıyabilecek mi?

Dokunmatik ekranlara gerçekten ihtiyaç var mı?

Microsoft'un tablet piyasasında pay edinmek istediğini anlıyoruz. Ancak masaüstü PC'mizi veya hatta bir netbook'u kullanırken elimizi kaldırıp ekrana sürme ihtiyacını çok nadir duyuyoruz. Windows 8 tabletlere büyük yenilikler getiriyor ancak gerçekten Windows'a dokunma ve Word, Excel'in dokunmatik sürümlerine ihtiyacımız var mı?

ARM cihazlar yeterince güçlü olacak mı?

Windows 8 tabletlerde ve dizüstülerde tanıtılırken oldukça iyi görünüyor, ancak zamanla bütçeye daha uygun ARM sistemler ortaya çıkacaktır. Peki bu sistemler Windows 8'in yeni özelliklerini kaldırabilecek mi? Veya yavaşlamalar, takılmalar ve Windows 8 mavi ekranlarıyla mı karşılaşacağız?

Açıklık ve Windows Live

Ne kadar açık olacak?

Microsoft, Windows 8'in Web'in temel aldığı HTML5 gibi dilleri temel aldığını her fırsatta söylüyor. Bunun anlamı geliştiricilerin Windows 8 için web uygulamaları geliştirebilecek olması. Ancak bu, şirketin tipik yöntemlerinden oldukça farklı bir yöntem ve şirketin ne kadar açık olmak isteyeceği bir soru işareti.

Windows Live ne olacak?

HTML5 temelli bir işletim sistemine geçişin kurbanlarından biri de Microsoft'un yıllardır geliştirdiği Windows Live mı olacak? Microsoft'un Hotmail ve Messenger'ı bırakmayacağı kesin, ancak şirket .NET, Silverlight ve benzerlerini bırakmak gibi bir girişimde bulunabilecek mi?

Tabi ki, Microsoft'un bu soruları cevaplamak için henüz birkaç ayı var ve Mac OS X Lion'un da yayınlanmasıyla bu süre içinde çok şey değişebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

microsoft silverlight ı bırakmaz aksine bütçesini dahada büyütüyor hatta temel geliştirme platformu halene getirmeye çalışıyor. zaten silverlight ın 5 versiyonu betada ve çok iddialı.

Windows rekabet ortamında windows 7 ye sahip çıkmalı birsürü eksiği var zaten eski uygulamaları kullanmak isteyenler zaten xp veya win 7 kullanacaktır ubuntu populer olmuş durumda özellikle güvenlik konusunda %90 daha etkili windows 8 in başı şimdiden belada diyebilirim ve microsoft windows yapısını değiştirmeye zaten mecbur.

Benim aklimda bir kac soru var.
1. Windows 7 gibi 45 -60 saniyede mi acilacak.
2. Eski Windows uygulamalari desteklerken kalemle mi kullanmak zorunda kalacagiz. Klavye ve fare ile kullanilinca tablet olmaktan cikip netbook oluyor bildiginiz gibi. Yok kalem kullanilacaksa eski uygulamalar buna benzer milyon tane tablet yapildi bunlarin basarili olmadigini görmedi mi Microsoft?
3. Eski mimari tamamen degismiyor tabletlere özel arayuz olusturuluyor bunlar yapilirken yeni WIndows tabletlerde ne kadar yer kaplayacak .net framework neredeyse 1GB'e ulasti. BU durumda Windows 8 15-20GB yer kaplacayacaksa tabletlere fazladan para vermek zorunda kalmayacak miyiz? 64GB diye satilan tablette windows kurulumu ve guncellemelerinden sonra 32gb mi kalacak bize.
4.EN önemlisi pil ömru. En saglam netbookta bile 5000 mAmp pil ile 7 saati zar zor gören Windows 7 Windows 8 ile birlikte bunun yarisi kadar pil ile 10 saat uzerine cikacak mi yoksa 3-4 saatte bir sarj mi etmemiz gerekecek?
5. Eski uygulamalarin dokunmatik surumu yazilmayacaksa bu kadar cileye ne gerek var piyasada zaten bir suru basarisiz WIndows tablet mevcut bunda ne degisecek? Yeniden yazilacaksa neden Windows Phone 7 gelistirilip Windows Tablet diye piyasaya surulmedi böylece hem daha hafif hemde daha hizli bir sistem olurdu. Sonucta tablet uzerinde bir cok windows servisi yer kaplamaktan ve kaynaklari tuketmekten baska ise yaramiyor.

lütfen bırakın şu windows sevdasını linux'e geçin farkı yaşayın,yok yeni yazılıma para ödemekti yok virustü yok şuydu yok buydu herşey kullanıcı aleyhine ...adamların tek düşündüğü var daha çok zengin olmak

silverlight ile .net i bırakmak mı. Şakacı chip seni gidi seni.

Sql Server 2005 ve üzeri. Windows vista ve üzeri, office 2003 ve üzeri uygulamalar varken + windows phone 7 çıkmışken ve bir kez daha xbox 360 varken .net i bırakır mı sence... Şuan en hızlı program geliştirme çatısı .net framework.

MS nin geliştirmesini bırakmayacağı 5 şey: Sql server, Windows, Office, .net, directx... unutun onu. bırakırsa kendisi zarar eder!

nt tabanı olmadan yeni bir kernel çekirdeği üzerinden sıfır işletim sistemi yapsalardı daha çok severdim win 8'i

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost