Windows 8'i bekleyen tehlike!

2012 Windows 8'in yılı olabilir! Hem iyi, hem de oldukça kötü bir açıdan...

  • Zeynel A. Öztürk
McAfee'den 2012 tahminleri!

Güvenlik şirketi McAfee, bilgisayarlara ve taşınabilir cihazlara karşı gelişen tehditlerin sayıca arttığını duyurdu. McAfree, raporunda (PDF) mobil cihazlara olan saldırıların ve PC'lere yönelik rootkit'lerin artacağını tahmin etti.

McAfee'nin tahminine göre zararlı geliştiricileri, Windows 8'e geleneksel yollarla saldırmak yerine bootkit ve rootkit'ler geliştirecekler. 2012'nin hedef işletim sistemlerinin biri de Windows 8 olacak. Rootkit'ler işletim sistemini ve güvenlik yazılımını devre dışı bırakmak üzere kullanılırken, bootkit'ler boot yükleyicilerin yerine geçebiliyor ve şifrelere saldırabiliyor. McAffe, donanıma ve firmware'e saldırmanın kolay olmadığını, ancak başarılı olunduğu takdirde ağ kartlarında, sabit disklerde ve hatta BIOS'da kalıcı zararlı "imajları" oluşturulabileceğini vurguluyor.

Şirket, PC tabanlı zararlıların işletim sisteminde giderek "aşağıya" ineceğini ve donanımdan faydalanacağını; mobil cihazlarda da aynı durumun meydana geleceğini öngörüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Linux dağıtımlarını sabote etmeye kalktılar yüzlerinde patladı...

daha çıkmamış ve betası bile var olmayan yazılım için kesin konuşması gerçekten ilginç bu firmanın sanırım windows 8' in sonunu mcafe firması çoktan hazırlamış sinsice bekliyor çıkmasını. saçmalıktan başka birşey değil eğer windows 8 beta bile çıkmadan bu kadar kesin konuşuyorsa bu firma her türlü çıkabilecek zararlı yazılımdan mcafe firması sorumludur.

McAfee önce güvenlik sektöründe kendi geleceğini öngörsün. Doğru düzgün virüs bulamazken üzerine rapor hazırlamak gülünç bir şey. Doğmamış bebeğe don biçmelerini geçtim, kendi yazılımları ile zaten bir çok bilgisayar tehlikede...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play