Windows 8'i daha da hızlandırıyoruz!

Windows 8 çok hızlı bir işletim sistemi ama bu 30 ince ayar ve araçlarla dahası da mümkün!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'i daha da hızlandırıyoruz!

Windows 8, selefi Windows 7'den daha hızlı bir işletim sistemi. Ancak onu birkaç ince ayar ve ipucuyla daha da hızlandırmanız mümkün. Makalemizde Windows 8'den en fazlasını almanızı sağlayacak araçları, ince ayarları ve gizemleri sizlerle paylaşacağız.

Windows 8, daha önceki Windows'larda rastlamadığımız kadar hızlı açılıyor, dosyaları daha hızlı kopyalıyor ve üstelik arayüz arasındaki geçişler de son derece akıcı. Ancak yeni işletim sisteminin bazı ayarları sizi yavaşlatabiliyor. Örneğin masaüstü PC'lerde kilit ekranı, masaüstünüz ile aranıza girerek bir kez fazla tıklamanızı gerektiriyor. Ancak küçük bir kayıt defteri değişikliğiyle kilit ekranını devre dışı bırakmanız mümkün.

İpuçlarımız arasında Charms çubuğunu gizlemekten sistemi kısayollarla daha hızlı denetlemeye çok daha fazlası var. Tüm ince ayarlar ve araçlar için galerimize tıklamanız yeterli!

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

Chip makele iyi güzelde arada soylediğin bazı öneriler bırakın hızlandırmayı kullanma kalitesini düşürür. Bazı önerilerde Windows 8 has özellikleri kaldırmayı tavsiye ediyor. Özellikle Windows 8 makalelerinde gereğinden fazla yazar yorumları ön planda tutulmaya başladı. Bu durum beni rahatsız etmeye başladı. Zevkler birbirinden farklıdır. Örneğin makelenizde "PC'lerde kilit ekranı, masaüstünüz ile aranıza girerek bir kez fazla tıklamanızı gerektiriyor." demişsiniz. Size göre fazla bir tık olabilir. Bana göre daha estetik bir giriş. Daha konforlu bir ekran sunuyor. Bu sebeple makale başlıkları daha dikkatli seçilmeli Örneğin kullandığınız "Windows 8 daha da hızlandırıyoruz" başlığı kullanıcıda Windows 8 performans iyileştirmesi tavsiyesi anlamı veriyor. Fakat makalede belli bir kullanıcının hoşuna gidecek belli bir kullanıcı kitlesinide bırakın hızlandırmayı dahada zor duruma düşürecek öneriler bulunuyor. Örneğin yazınızda dual os kullanımında "Klasik önyükleme yöneticisini kullanın " tavsiyesi veriliyor fakat Bu durumda Windows 8 hangi özelliğinden feragat edildiğine değinilmesi gerekir. Ayrıca son iki aydır makelerde bilgi yanlışlarıda olmaya başladı. Hatta onlarla ilgili giden özellik diye yazılar yazıldı. Umarım ne demek istediğimizi anlamışsınızdır. Türkiye'nin en iyi teknoloji sitelerinden birisiniz. Okurlar sizi takip edip teknolojiye ulaşmaya çalışıyor. Lütfen biraz daha dikkat edelim.

@01 Ağu 2013 02:27 kesinlikle katılıyorum bir özensizlik var chip te alınmaca yok chip sevildiğin için eleştiriliyorsun...

@01 Ağu 2013 02:27 Bilinçli okur, teşekkürler.

her zaman ki gibi harikulade yararlı bir makale olmuş. teşekkürler chip...

Gerçekten windows 8 çok hızlı

Hızlı olan sistem sayenizde yavaşladı lanet olsun:@

Zaten muhteşem daha bir şeye gerek yok :D

Bilgisayarı kapatamayan bir işletim sistemi.Kapat menüsü windows 7 deki hazırda beklet seçeneğine karşılık geliyor.Sadece 10-15 gb işletim sistemi yer kaplıyor.Normal olarak kapatıp açın anlarsınız hızlımı değilmi.Microsoft burada göz boyuyor. Bilgisayarımda sandik ssd var windows 7 ve 8 i de kurarak kullandım.Gerçekten kapatıp açıldıklarında aralarında süre farkı yok.ikiside 10-12 saniyede açılıyor.Windows 8 sözde çok iyi.

@01 Ağu 2013 12:41 yeter daha ne istiyosun daha iyisini yapabiliyorsan yapta görelim boş konuşma.

@01 Ağu 2013 12:41 SDD kullanıyorsan zaten fark yaşamassım. Bu özellik HDD diskler için düşünülmüş bir şey. Nomal bir açılışta kullanıcı 1 dakika bekleyiceğine melez kapatma ile 15-20 sn bekliyor. SDD kullanarak hızın limitine ulaşmışsın Windows 8 ne yapsın ki. Senin için önemi olmaya bilr ama Bilgisayarınnda SDD olmayanlar için önemli bir özellik.

@01 Ağu 2013 12:41 Saçmalamışsın burada işte.

@01 Ağu 2013 12:41 Sanane nasıl bir sistem kullanarak hızlı açılıp kapandığından? İşe yarıyor mu yarıyor...

@01 Ağu 2013 17:20 aynı seçenek windows 7 de var arkadaşın demek istediği windows 8 marifetiymiş gibi gösteriliyor oysa aynı işlevi 8 kurmadan da kullanılabilir ama pc tamamen kapanmıyor bu şekilde haberiniz olsun 8 veya 7 farketmez ben hep tamamen kapatmadan yanayım

@03 Ağu 2013 12:48 win8 deki kapatma hazırda beklet mantığı ile benzer çalışıyor fakat tamamen aynısı değildir. Bu sistem HDD kullanan sistemlerin sıralı okuma hızından yararlanma amaçlı geliştirilmiş bir sistemdir ve hdd li sistemlerde gayet işe yarıyor. Farklı olarak win8 dede önceki sürümlerden bildiğimiz hazırda beklet fonksiyonu vardır ve kullanılabilir. En azından bunu bir kez kullansanız kapatma ile aradaki farkı anlardınız.

@01 Ağu 2013 12:41 kullanmayı bilseydin bunun kapatma yolunu da bilirdin. Hızlı başlatma özelliğini kapatırsan Windows 7 deki haline döner ;)

@01 Ağu 2013 12:41 bunlar ne demek istediğini anlamamış ama çok haklısın

windows 7 de ilk çıktığında hızlıydı.Şimdi bakın.Sp1,yeni güncellemeler hantallık diz boyu. Wİn 8 'in sonuda böyle. Tamamlanmamış bir OS.Güncellemeler 0,1,0,2 ler geldikçe sonucu malum.Hızlı deyip aldanmayın süreçlerin sonuçlarına bakın.

@02 Ağu 2013 01:10 Service Pack'ler senin bilgisayarını yavaşlatmak için değil güvenlik açıklarını kapatmak ve tam tersine stabiliteyi artırmak için verilir. Ancak Windows Vista ve Windows 7'de şişme ve yavaşlama sorunu vardı, Windows 8'de sorun çözüldü. Ayrıca Windows 8'i Consumer Preview'den beri -yaklaşık 1 yıldır- kullanıyorum bilgisayarımda Battlefield 3 gibi oyunlar ve Yazılım Geliştirme Kitleri olmasına rağmen bir kere takıldığını görmedim.

Windows 8 harikulade bir sistem olmuş tabi ki kullanmasını bilene....

Root etmeden kok klasoru gosteren bir dosya yoneticisi ile playdan kurdugunuz uygulamalrin apk larini data/app klasorunden sd karta kopyalayarak saklayabilirsiniz

Şu ana kadar karşılaştığım insanlardan Windows 8 e laf söyleyenlerin tamamı, Win8 i kullanamayıp çamur atan kişiler. Adam resim açıyor ama farklı bir uygulama ile açtığından sol üst köşeye getirip geçiş yapmasını bilemediğincen Ctrl+Alt+del ile kapatıyor. Başka bi tanıdığım kapatma yerini bulamamış ve laptop'un bataryasını çıkarmıştı. İnsan Araştırıp öğrenmeden kullanırım diye girişiyor, başarısız olunca çamur atıyor.

@03 Ağu 2013 18:58 Bulunacak gibi mi ? Hangi işletim sisteminde kapatmak için kırk takla atman gerek ?

Linux kullanın bu hızlandırma zamazingolarını unutun

@PeacuxDragon Linux driver sorunlarınıdamı unutalım

@04 Ağu 2013 01:58 MS Fanboyları ile dolup taşmış burası la niye eziyet çekiyorsunuz ki Driver sorunu sizin lekeleme bahanenniz mesela ben tek bir driver sorunu yaşamadım driver sorunu Linux'un suçu değil ms fanboyu donanım üreticilerinin suçu !

@PeacuxDragon Sonuçta donanım ürecisi olmadığımıza göre mecbur driver gerekli bilgisayar kullanmak için. Ne yani donanım üreticileri linux için sürücü üretmiyorsa nasıl linux kullanalım?

@04 Ağu 2013 15:00 Biraz araştır yüklersin sürücüleri

@PeacuxDragon linux ne ilaç ismi mi?...

windows 8 çoğu insan kullanamıyor. annem bilgisayarıma 8 yüklediğimi bilmiyormuş açmış ve kapatamamış, sonrada tutmuş fişini çekmiş..

@04 Ağu 2013 01:41 MUKEMMELDİ

@04 Ağu 2013 01:41 Benimde annem bilgisayardan pek anlamaz o da zorlandı win8 i öğrenirken. Kapatma kısmını ben bilgisayarın güç tuşuna ayarladım şimdi açtığı tuş ile aynı zamanda kapatabiliyor bilgisayarı.

W 8,DE OYUNLAR ÇIKIYORMU? BİLENİNİZ VARMI? YANİ W7 64 BİT GİBİ Mİ?

@04 Ağu1 2013 23:51 kafan mı iyi yahu ne diyorsun w8 w7de oyunlar ayrı ayrı mı çıkıyor.

çıkıo çalışmazza uyumluluğa bak

linux kurdum herşeyi sorun sıkıntı ilk başta driver olmak üzere o yüzden kullanmıyorum birazcık kolay olsa bilgisayarlarımın birine illaki kurar kullanırım

win 8 beş kuruş etmez

merhaba.bende windows 8 isletim sistemidir ve hizi cok dusuk neden ola bilir sizce ve ne yapa bilirim hizli olmasi icin?

ne yavaşı hacı ben windows 8 kullanıyorum çok hızlı

çıkıyo ama bazıları ücretli

hacı bildiğin windows 8 yüklediğim gün den 5 gün sonra kastı windows 9 inşalah güzel olur

la olum ben goley oynuyom goleye girince internet yavaşlıyo bide gidyo çözüm yardımmm lütfennnnnnnnnnnnnn

ram artır işe yarar

Ram attır işe yarar ne kardeşim. Pcden anlamayanlar yorum atmasın

windows 8 win7 den daha yavaş. bencmark testi yaparsanız anlarsınız.

windows 8.1 pro kullanıcısı olarak sunu söyleyebilirim sizlere. öncelikle windows 8 mimarisi çok hassas ayar ve optimizasyonlar içeriyor. bu nedenle üzerinde oynama yapılması performans artırmak için çesitli tweek ayarları yapılması sistemde kararsızlıga yol açabilir. zaten baya hızlı bir yapısı var. ayrıca windows 8 diğer eski sürümlere kıyasla daha iyi neden derseniz siz bilgisayarı kullanmaz iken o kendisini zaten en iyi sekilde otomatik olarak optimize ediyor....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play