Windows 8'i "sıfırlama" ve "yenileme"!

Windows 8 sorun çıkardığında onu verilerimizi kaybetmeden baştan yüklemek, işte böyle olacak!

  • Zeynel A. Öztürk

Şubat ayının sonlarında beta sürümü yayınlanacak Windows 8'deki yeni bir özellik sayesinde işletim sistemini en baştan yüklemek kolay ve hızlı bir hale gelecek. Building Windows 8 adlı resmi Microsoft blog'unda anlatılanlara göre Windows 8'i baştan yüklemeye yönelik iki işleve sahip olacağız: Sıfırlama ve yenileme.

Windows başkanı Steven Sinofsky, sıfırlama ve yenileme işlevlerinin arasındaki farkı şöyle açıklıyor. PC'mizi sıfırladığımızda tüm kişisel verilerimizi, uygulamalarımızı ve ayarlarımızı kaybedeceğiz ve Windows'u yeniden yüklemiş olacağız. Sıfırlama işlevi 6 dakika ile 23 dakika arasında tamamlanıyor (BitLocker etkin ise daha kısa sürüyor)

Yenile işlevi ise tüm kişisel verileri, Metro uygulamalarını önemli ayarları saklayacak ve Windows'u yeniden yükleyecek. Bu işlem ise yaklaşık 8 dakika sürüyor.

Sinofsky, başta her sorunu onaran bir düğme meydana getirmek istediklerini, ancak isteklerinin bu şekilde iki seçenek olarak evrimleştiğini söylüyor.

PC'yi sıfırlama ve yenileme ekran görüntüleri

Verilerimizin güvenli bir şekilde kaldırılmasını istersek (örneğin PC'mizi satıyorsak), daha uzun bir süre beklememiz gerekecek.

PC'yi sıfırlama ve yenileme ekran görüntüleri

Windows 8'i "yenile" işlevi ile baştan yüklediğimizde, Metro uygulamaları korunacak. Ancak web sitelerinden ve disklerden yüklediğimiz programlar silinecek ve bunları tekrar yüklememiz gerekecek.

Ya Windows 8 açılmazsa?

Windows 8 başlamıyorsa, onu Windows RE arayüzünden kurtarmamız mümkün olacak. Bu Windows'a da erişemiyorsak, Windows 8'in beta sürümündeki kurtarma USB diski oluşturma işlevi ile oluşturduğumuz USB disk, imdadımıza yetişecek.

Bu sayede açılmayan PC'mizi de yenileyebilecek veya sıfırlayabileceğiz.

Ya Windows 8 açılmazsa?

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

ben sevmedim ya giriş ekranını grafikleri filan begenmedim

Windows Search denen rezilliğe bir çözüm bulsunlar,Olur olmaz anlarda,İşlemciyi %50 çalıştırıp,Bilgisayar zevkinin içine ediyor,%10'da çalıştır,ne kaybedersin.Bende kapatım,bilgisayarım kendine geldi

windows 3-4 seneye bi işletim sistemi çıkaracam diye iyice saçmaladı, şimdi xp nin neyi vardı, win7 yı yaptı daha win 7 millet kurmazken win 8 çıkarmaya çalışıyor ondan sonrada şöylemi yapsak böyylemi yapsak diye tırmalıyor, windows herhalde batıyor beyinleri çöküyor....

güzel windows 8 mobil alışkanlıklarımızı metro sayesinde pc e taşımış oluyor bi bakıma. şu an beta öncesi deneme sürümünü kullanıyorum ve ondan yazıyorum.gayet stabil ve win 7 e oranla hızlı diebilirim.ie9 hariç herşey stabil çalışıyor.win7 üzerinde kulladığım hiç bi uygulamada sorun çıkarmadı sürücüler vs olsun.

XP nin nesi var diyen zihniyet sana cevabim; Allah akil fikir versin.

sürekli işletim sistemi çıkarmaların sebebi para kazanmak.win 7 yi güncelleme yaparak da geliştirebilirler ancak amaç para kazanmak.

windows 8 de klayede noktalama işaretleri uyumsuz olmuyor ne yapsam

amam hata veriy dosya eksik mış diyiyo lütfen yardım edın but fails to say it's a mis file is missing please help

Arkadaşlar Windows 8 kullanıyorum bilgisayarımı sıfırlamak istiyorum yani fabrika ayarlarına döndürmek istiyorum. Medya ekle uyarısı veriyor kurtarma diskini ve Windows 8 dvd sini takmama rağmen bazı dosyalar eksik . Windows yüklemeniz ve kurtarma medyası bu dosyaları sağlayacak uyarısı veriyor . eksik ya da zarar görmüş Windows dosyası olduğunu düşünerek komut istemin'den sfc/scannow yazarak taratmama rağmen yine aynı uyarıyı veriyor lütfen yarım ediniz.

merhaba arkadaşlar windows 8 kullanıyorum bilgisayarım daha 1 yaşında 4-5 sefer servise gönderdim farklı nedenlerden şimdide bilgisayarımtekrar ağır çalışmaya başladı dedim bilgisayarım sıfırlim fakat hata veriyor 3 seçenek var üçünüde denedim bir türlü olmuyor her seferinde hata veriyor acilen yardıma ihtiyacım var (servise göndermekten bıktım)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play