Windows 8 için 20 ipucu!

Windows 8'i tanımak için onu kurcalayacak zamanınız yok mu? O zaman bu makalemizi mutlaka okuyun!

Köşeler, kısayol tuşları ve PC ayarları paneli

4. Köşeler

Microsoft, Windows 8'in bazı gezinti öğelerini gözlerden gizlemiş. Bunları görmek için fareyi ekranınızın dört köşesinden birine sürüklemelisiniz.

Fareyi ekranınızın sağ üst veya alt tarafına sürüklediğinizde Charms çubuğu ekrana gelir. Buradan Windows 8'in arama ve paylaşım seçeneklerine ve ayarlara ulaşabilirsiniz. Fareyi sol üst veya sağ üst köşeye götürdüğünüzde ise Windows 8'in "Geçiş listesi" ("Switch list") ekrana gelir. Bu liste ile açık uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

5. Kısayol tuşları

Dokunmatik bir PC'niz yoksa Metro arayüzü içinde dolaşmak bazı kullanıcılara zor gelebilir. Bu durumda aşağıdaki klavye kısayollarını kullanarak hızlanabilirsiniz.

Windows tuşu + Tab – "Switch List" sol taraftaki geçiş listesini açar
Windows tuşu + C – sağ tarafta bulunan Charms çubuğunu açar
Windows tuşu + I – Ayarlar menüsünü açar
Windows tuşu + T – Sizi masaüstü moduna alır ve görev çubuğundaki pencereler arasında geçiş yapar
Windows Key + M – Masaüstüne geçer ve tüm uygulamaları küçültür
Windows Key + Q – Windows 8'in arama işevini Metro içerisinde açar

6. PC ayarları paneli

Microsoft, Windows 8'deki ayarları Denetim Masası ile Metro arasında dağıtmayı uygun görmüş. Charms çubuğunun ayarlar seçeneği ile ulaşabildiğiniz "Daha fazla ayar" ("More PC settings") yoluyla kilit ekranının arka planını, Metro renklerini, uyarıların ve aramanın nasıl çalışacağını ayarlayabiliyor, eşitleme seçeneklerini ve diğer önemli ayarları değiştirebiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bilgisayarı kapatmak için yapılanlara bakarmısın :))

bilgisayarıma yüklediğim ön izleme sürümünden gayet memnun kaldım fakat bi islem icin bilgisayarımı kullanmak isteyen ve başına oturan 22 yaşındaki kardeşim sadece kullanmak istemekte kaldi ve 15 dakika aramasına ragmen başlat öğesini bulamadı =)

bilgisayarı kapatmanın diğer windows sürümlerinden tek farkı sol taraftaki başlat menüsü yerine sağ taraftaki settings'e tıklamak.
bunun neresi uğraştırıcı veya derinlere gömülü anlamadım.

Power düğmesini niye yapmışlar?:) Basıyorum kapanıyor.

bill gates yaşlanıyor galiba

tamam da benm windows hiç aılmıyor, f8 den başka bir tuş varmı güvenli modda açabileceğimiz. formatta atılmıyor bu lantolsaı bilgisayara kafayı yiyecem yaw...............................

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir