Windows 8 ile birlikte boot edilebilecek

Intel-Android ortaklığıyla gerçekleşen proje sayesinde, PC'nizde artık bunu da yapabileceksiniz!

Windows 8 ile birlikte boot edilebilecek

Intel'in Open Source Technology Center'daki teknisyenleri, bir süredir Android'in  Intel x86 çiplerinde çalışacak bir versiyonu üzerinde çalışıyordu. Ve ekip geçtiğimiz günlerde Intel üretimi PC'lerde işlem gören Android-4.2.2_r1-ia0 yazılımını duyurdu.

Masaüstü, dizüstü ve tablet PC'lerde çalışabilen yazılım, şimdilik yalnızca deneme sürümü olarak karşımızda. Dolayısıyla bu haliyle birçok bug'ı da içinde barındırıyor ve hala geliştirilme aşamasında. Ancak yazılımın en çarpıcı özelliği, Windows 8'le birlikte aynı anda boot edilebiliyor olması. UEFI Boot ve Linux 3.8 çekirdek desteği de teknoloji severleri heyecanlandıracak diğer özellikler.

Öte yandan geliştiriciler Android-4.2.2_r1-ia0 için BIOS desteğini es geçmiş, ki bu da son sürümün eski bilgisayarlarda çalışmayacağı anlamına geliyor. Ancak bunun için halihazırda Android-x86 projesi alternatif olarak mevcut durumda.

Intel-Android yapımı yazılımı şimdi indirmek mümkün ancak onu bu haliyle ana işletim sistemi olarak kullanmak pek mantıklı görünmüyor.

 

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bence Windows üzerinden android uygulamalarını çalıştırsak çok daha iyi olur.

PC piyasasında Windows'u tahttan indirme planları bunlar!!!

google tek derdi microsoft

Demedi demeyin bi gün tüm elektronik cihazlar android olacak ahanda buraya yazdım

@16 Mar 2013 08:07 ya sonra windowsta bi zamanlar öyleydi

Intel çok akıllıca bir iş yapıyor. Bu proje hayata geçtikten sonra dünya masaüstlerinde bir işletim sistemine daha kavuşacak. Dünyanın buna gerçekten ihtiyacı var. Android'in başarılı olacağından hiç kuşkum yok...

çok iyi bi haber!

Uzun zaman önce dedik,windows un giyeceği elbise bir gün android olacak,Birde şunu demek isterimki Artık Dünyalı biri olarak windows dan da sıkılmaya başladım,şöyle uçuk kaçık ultra işler yapılan bir sistemide ölmeden görelim.Bunu Türkiye de yapsın,Yeterince program yazılım insanları yetişmedimi daha,Pardus gömüldüyse yenisi yapılır.

Windows için yolun sonu yaklaşmış... Microsoft tüm işletim sistemlerine Windows diyecek değil Android çok yakında onu silmese bile mantıklı fiyata çeker...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir