Windows 8 ile masaüstünün sonu mu geliyor?

Windows 8'in çıkışıyla beraber masaüstüne elveda mı diyeceğiz? İşte son raporun söyledikleri...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8 ile masaüstünün sonu mu geliyor?

Windows 8'in ve yeni Metro arayüzünün ortaya çıkışı, geleneksel Windows masaüstünün sonu olarak değerlendiriliyor. Garnter'ın yeni "Windows 8 bildiklerimizi değiştiriyor" adındaki raporuna göre masaüstü ve geleneksel uygulamaların sonu geliyor, onların yerini Metro arayüzü ve Windows RT tabanlı cihazlar alıyor.

Gartner istemci ve mobil bilişim başkan yardımcısı Steve Kleynhans'e göre Windows 8, Windows için büyük bir güncellemeden ötesi - bir teknolojik sıçramayı temsil ediyor. "Teknolojik sıçramaları sıkça görmüyoruz. Bunu sadece bir kere, DOS'dan Windows NT teknolojisine geçtiğimizde görmüştük."

Kleynhans'a  göre kullanıcı bilişimi dünyası değişiyor. PC'ler, bilişim alanında hala kritik öneme sahip olsalar da artık kullanıcılara hizmet ve uygulama sunan tek cihaz değiller. "Akıllı cepler ve tabletler, giderek daha fazla kullanıcının birincil cihazı rolünü oynuyorlar ve bu cihazların çoğu, Microsoft dışındaki üreticilerden geliyor."

Win32 uygulamaları kaç sene daha kullanılacak?

Microsoft, Windows RT'yi yeni geliştirmeleri yürüteceği stratejik platformu olarak konumlandırsa da, Gartner'a göre kullanıcıların çoğu, 10 yıl veya daha uzun bir süre Win32 uygulamalarını kullanmaya devam edecekler.

Gartner'a göre Windows 8'e geçen işyerleri, eski uygulamaları masaüstünde çalıştırmaya devam edecekler. Ancak Gartner'ın tahminleri, 2020'de kullanıcıların büyük bölümünün zamanının yüzde 10'undan az bir kısmını Win32 uygulamalarıyla harcayacağını, odak noktasının Metro uygulamaları olacağını düşünüyor.

Gartner, Windows masaüstü uygulamalarının ve eski Windows yazılımlarının sonraki Windows yayınlarıyla beraber düşeceğini tahmin ediyor ve Win32 uygulaması geliştirmeyi düşünen işyerlerine Metro'ya geçmelerini tavsiye ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

doğru tespit,inanılmaz bir düşüş var desktop pc de. Tablet ve all in one pazarı sallayacak

MS mi karar verecek ne kullanacağımıza masaüstüne aynen devam; diğerlerini de gerektiği yerde kullanırız...

zamanla elbet bitecektir ama bunun windows 8 ile alakası yok. teklonoji ilerleyip kasalar küçüldükçe yada macler gibi plazmanın içine girdikçe elbette masaüstü şekil değiştirecektir ama yakın zamanda asla bitmeyecektir.

masaüstünün ölmesi imkansız dün sinüzitim için doktora gittiğimde doktorun masasında duran laptopa şöyle bir baktımda sanki yaşam destek ünitesine bağlanmış bir hasta gibiydi mağus , hesap makinesi, yazzıcı (estradan) kamera ve ismini bilmediğim bir cihaz daha vardı benim masaüstü pc bile daha portatif görünüyordu laptopa göre laptopu olan ve hele hele tablet işine giren bideki rahatlığı asla yakalayamazlar

masaüstünün asla sonu gelmez.

Metro olayi daha 10 sene önce microsoftun fuarlarda yaptigi olaylarda vardi. Bu ise titanium ile basladilar Metronun biraz degisik versiyonu tutmadi hala Metro ile devam ettiler. Zorlama ile bu isler olucak degildir Apple bu konuda en uyanik firma adamlar isletim sistemlerindeki arayüzleri degistirmiyor burada tek akilli sanki Microsoft. Ya arkadas bu plan tablet, telofone piyasasina bunu Pc üzerindeki hegomanya ile dayatarak girmeye calismak ama microsoftun unuttugu windows sürümlerinde tutmayanlari. Bence Android masaèstüne kendini uyaralama yapabilirse Microsfot bu zorlama ile kendisini riske atiyor bu arada apple sürekli pazar payinida büyütüyor. Hatalari görmeyip hala israr etmek ve sacma bir seyde israr etmenin sebebi dayatma ile nedir anlamiyorum. Microsoft windows mobile 6 öncesindeki bazina dönmeli ve o sistemi dokunmatik tepki süresi düzetilmis olarak tekrar yazmaliydi bu metro isine kalktilar. Ayrica apple fiyatlarida eskisi gibi cok siskin degil bi kafa yapisi ile Google yapamasa bile bu sacma ise para verecegime Apple alirim daha iyi hic o firmayi sevmememe ragmen.

Windows 8 mi masaüstünü bitirecek? windows biter masaüstü yine bitmez.

laptop ile masaüstünün arasındaki farkı anlayamadım.. ikisi de windows 8 ile iğrençler.

Bu haliyle kimse satın almaz bu Windows 8'i...

Böyle giderse win 7' de xp gibi epey bir zaman kullnılacağa benziyor. Win 8' e çeki düzen verilmezse vista gibi hüsranla karşılaşabilir.

Aslinda bu anonsla Windows 7'nin ne kadar uzun kullanilacagini soylemisler. Metro arayuzu berbat ve kullanissiz ve MS'ye ikinci bir tokat olacak bu ve geri adim atmak zorunda kalacaklar.

Tabletin rahatlığı anlatılmaz yaşanır, yatağa yaslanıp A4 kağıdı okur gibi tabletten birşeyler okumak, film izlemek müthiş birşey tabi kaliteli oyun takılanları hariç tutuyorum. evde tablet dizüstü ve masaüstü var tableti aldığımdan beri diğerlerinin suratına bakmıyorum.

masa üstü giderse MS biter bence LinuXMint ile tanışmanızın zamanı gelmiş demektir...

Metroyu çıkarsın demiyorum ama opsiyonel olsun isteyen aktif etsin isteyen eski şekilde devam etsin.

Böyle giderse win 7' de xp gibi epey bir zaman kullnılacağa benziyor. Win 8' e çeki düzen verilmezse vista gibi hüsranla karşılaşabilir. __________________________________________________________________ Hüsrana w8 i kullanmayan uğrar, tablet çağındayız halen w7 ye takılmışsınız.

masaüstünün bitmesini bazı kişiler istemez. bilin bakalım kimler?

@06 Tem 2012 14:55 Sadece bazı kişiler değil, çoğu kişiler istemez. Güçlü bir program yeterince verimli çalışmayabillir, Oyun oynamak isteyen arkadaşlar istemez ama ilerde masaüstü kalmayacak büyük ihtimal.

Mynet gibi büyük firmalar mesajları saniyeler içinde onaylıyor sizin gibi küçük firmaların, uyuşuk insanları çalıştırması nedeniyle, sabah yazılan yorum akşam yayınlanıyor bu uyuşuk çalışanlarınız yüzünden chip gün gelecek batacak.

masaüstü gibisi var mı? tabletler,telefonlar pratik kullanım için sadece

masaüstünün bitmesini bazı kişiler istemez. bilin bakalım kimler? ________________________________________________________________ tahminlerim: pinti patronlar,ilkel kabile insanları,dünyanın hala yuvrlak olduğuna inanmayanlar,tekerlerleğe ne gerek vardı diyenler :)

Masaüstünün bir sakıncası yok. Hızlı kullanım az bellek harcayışıyla gönülleri fethetti zaten :D :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir