Windows 8 ile sonunda bunu da yaptılar!

Windows 8 hakkında çok fazla şeyi biliyoruz ama bunu yapabileceğini hayal bile edemezdik!

  • Zeynel A. Öztürk

Windows Azure ve Windows 8'den faydalanan, polislere yardımcı olacak bir yazılım projesi ortaya çıktı.

GeekWire, raporunda Microsoft'un Redmond'daki merkezini ziyaret ettiğinde Modularis isimli şirketin özel tanıtımına da şahit olmuş. Tanıtımda sergilenen sistem, en basit tanımıyla araba içi bir sistem ve polislerin cihaza sesli komut göndermelerine izin veriyor. Ses tanıma yazılımı, farları yakmak ve araç içindeki sireni çalıştırmak için kullanılıyor.

Daha iyisi ise gösterilen uygulama prototipinin Windows 8'li bir dokunmatik tablette çalışması. Windows Azure bulut hizmeti ile birlikte kullanılan uygulama, birkaç polis arabasını yönetmeye bile izin veriyor.

Uygulama polis arabalarını uzaktan sürme yeteneğine sahip olmasa da bunun Modularis tarafaından planlandığını tahmin etmek güç değil.

Windows 8 uygulaması ile polis arabası böyle denetleniyor! Videomuzda izleyin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

işte Windows 8 farkı... bazılarına iyi kapak olsun....

Uzaktan kontrol birçok araca gelecek, Chip! Örneğin bir çiftçi tarlasını evinden kontrol ettiği traktör ile sürebilecek. Bir komuta merkezi bilgisayarlar ile tankları, topları, denizaltıları, helikopterleri, gemileri, uçakları kontrol edebilecek. Belki bir gün taksiler bile uzaktan kontrol edilecek.

Benim projem DriveWatch bu teknolojinin ilk adımlarıdır aslında:
http://www.chip.com.tr/blog/cleverman/bir-arac-izleme-projesi-drivewatch_7643.html

"işte Windows 8 farkı... bazılarına iyi kapak olsun...."
bunun win 8 ile alakası yok ki, hemen her işletim sistemiyle yapılabilir, işletim sisteminin yaptığı sadece gui, mikrodenetleyiciler burada asıl işi yapan

Uzaktan kontrol birçok araca gelecek, Chip! Örneğin bir çiftçi tarlasını evinden kontrol ettiği traktör ile sürebilecek. Bir komuta merkezi bilgisayarlar ile tankları, topları, denizaltıları, helikopterleri, gemileri, uçakları kontrol edebilecek. Belki bir gün taksiler bile uzaktan kontrol edilecek.
-----------------------------
insansız uçak ve helikopterler var zaten.

microsoftun yaptığı iş işletim sistemi mantığından ne kadar uzak bariz şekilde belli olmuştur artık. windows 8 işletim sistemi olmanın yanında aynı zamanda birçok mobil yazılım ve uygulmalar, ses yönetimi ile kullanılabilecek bilgisayar sistemlerininde ilk canlı örneği olarak karşımızda. microsoft 8 ile gerçekten güzel bir adım atmış durumda. windows 8 başlangıç olmuştu ama birçok özelliği yarımdı 7 performans yönünden çok gelişmişi idi fakat yine birçok özellik yoktu vistada olan ve halen geliştiriliyordu. windows 8 ile vistada olan ama yarım bırakılan tüm özellikler neredeyse windows 7' nin stabil hızı ve yeteneklerinin birleştirilmesiyle oluşan mükemmel bir yazılım. hele birde 16 bit uyumluluğu yokmu işte o noktada kendşne çok büyük bir kullanıcı kitlesi edinebilecektir halen sırf 16 bit muhabbetine xp sp2 li sistem kullanan çok kişi var sp3 lü sistemlerde bazen 16 bit sorunlara sebep olabiliyordu.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost