Windows 8 ile Windows RT arasındaki farklar

Windows 8 ile ARM işlemcili tabletlerde çalışacak olan Windows RT arasında ne fark var? Araştırdık.

Windows 8 ile Windows RT arasında ne fark var?

Windows 8'in Standart ve Pro sürümlerinin yanında bir de "Runtime" anlamına gelen Windows RT adında oldukça farklı bir sürümü bulunuyor. Peki Windows 8 ile Windows RT arasındaki farklar neler? 

Çıkış tarihleri: Windows 8'in Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Windows RT'li tabletler ise Kasım ayında ortaya çıkacaklar.

Satın alma: Windows RT sadece cihazlarla önyüklü olarak sunulacak. Windows 8 ise PC'lerde önyüklü olarak sunulacağı gibi, kutu ve güncelleme olarak da satılacak.

Fiyat: Windows RT satışa sunulmadığından, son kullanıcı için ona herhangi bir değer biçilmiyor. Ancak lisans ücretinin üreticiler için Windows 8 veya Windows 8 Pro'ya göre çok daha uygun olacağı düşünülüyor. Windows RT'li cihazlar, Windows 8'lilere göre daha uygun fiyatlı olacaklar ve Windows RT kullanıcıları, Office'i satın almak zorunda olmayacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

windows RT sürümünü yapacaklarına windows 8i eski sürümlerdeki gibi tablet uyumlu yapsalarmış bence daha iyi olurdu. ultimate ve prof. kullanıcıları niye yükseltme yapamıyor onu da anlamış değilim.

Bu Windows 8 De Windows Vista Gibi Olacak Görürsünüz. Kimse Metro Arayüzüne Alışamayacak,Çok Ram Yiyecek,Programlar Arası Kasmalar Olacak Daha Neler Neler Windows Çok Büyük Umutlarla Bakıyor Bu Projeye Ama Bence Windows 8 Malesef Batacak

Microsoft trend'e uymak adına windows'u batırdı. metro arayüzüyle kafayı bozdular.

microsoftdaki beyinler değişmediği sürece bu böyle devam eder. Windows8 bana göre sürümleri hepsi için farklı olsaydı örneğin metroyu sadece tabletlere masaüstü bilgisayarlarada normal win7 gbi arayüz hazırlasaydı olurdu. Ben, bilgisayar-mobil işletim sistemlerinde Steve Jobs örnek alınacak bir insandır. Çıkartmış olduğu işletim sistemlerin donma kasma tıkanma virüs vs hiç yok. zaten olayda burada bitiyor

@28 Haz 2012 12:45 Çıkarmış olduğu tüm işletim sistemlerini kullandın mı ? Ayıptır sorması. Hem Steve Jobs onları tek başına hazırlamadı! Microsoftta bugünlerine tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Hepsine saygı duyulması gerek çünkü bu gerçek EMEK! Sonra Windows 8 çıkacak ve internete korsanı yüklenecek ve de bunları söyleyenlerin bir çoğu oradaki EMEĞE SAYGI yazısına baka baka indirecek değil mi? Bir şey söyliyeyim mi, bilgisayar kullanımı öyle saatlerce başına oturarak olmaz vede hep ondan alınmaz en azından onu geliştirene teşvik edici bir dönüş olarak verilir. Neyse iş dönüşü böyle yazıları görmek canımı sıkıyor! Chipde biraz gerçek bilgi versinde toplum bilgisiz kalmasın ! Derginin Almanyadaki sürümü daha güzel bana kalırsa.

Aslında Windows 8 gayet stabil ve hızlı çalışıyor. Vista gibi çok fazla kaynak tüketeceğini sanmam.

@28 Haz 2012 14:34 Vista'dan daha çok kaynak kullandığı kesin.

Gerçekten Windows 2000,XP Diğerlerinden Daha Kaliteli

Windows 8 kullanmadan yorum yapanlar kullandıktan sonra kendilerinden utanabilirler.

bnde Windows 8 release prewiew var şuan memnunum ama bazı programlar yok Windows media player yok

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir