Windows 8'in 8 önemli özelliği!

Windows 7'yi izleyen işletim sisteminin farkları neler olacak? İşte Windows 8'in 8 farkı...

  • Ali Güngör
Windows 8'in getirdiği 8 kritik özellik

Windows 8'in çıkmasına daha çok var ama ortaya sızan belgeler, Microsoft'Un planlarını ortaya koyuyor. HP ve diğer üreticilere sunulmak üzere hazırlandığı idda edilen belgelerdeki bilgilerden ortaya çıkartılan 8 önemli özelliği sizlerle paylaşıyoruz...

1- Şifrelerden kurtulmak

Sayısız şifre ezberlemek yerine, bunları Windows 8'de güvenli tutacak bir sistem üzerinde çalışmalar sürüyor. Kullanıcılar şifre girmeyecek, sistem kullanıcının yüzünü tanıyarak açılacak ve hizmetlere erişime izin verecek.

2- Her bilgisayara ayrı uygulama almaya son

Microsoft, Windows hesabını kullanıcı üzerine kuracak ve kullanıcı masaüstü PC, dizüstü bilgisayar ya da tablet PC arasında geçiş yaparken, kendi işletim sistemini ve ayarlarını kullanmaya zahmetsizce devam edebilecek.

Gelişmiş dokunmatik

Windows 7'den daha da gelişmiş olacak

3 Gelişmiş dokunmatik desteği

Microsoft ortaklarına Apple'ı ünlü yapan dokunmatik desteğini aşacaklarını söylüyor. Özellikle tablet cihazlarda kullanımı çok kolay sanal klavye ve gelişmiş kontrol vadediyor. Ayrıca ekranlar kullanım açısına ve ışığına göre görüntüyü ayarlayarak en iyi tecrübeyi sunabilecek.

4 Her yerden TV izlemek

Kullanıcılar sabit disklerindeki zengin medya içeriğine bütün ekranlardan ulaşabilecek. Yani PC kablosuz olarak oturma odasındaki TV'ye görüntüleri besleyecek. Kullanıcılar istedikleri yerde, istedikleri zaman bu içeriklere erişim sağlayabilecek.

Formatsız format!

Formata gerek yok

5 Windows App Store

Apple'ın başarısını kanıtladığı online uygulama dükkanına Microsoft da öenm veriyor. Bu dükkan hakkında yeterince detay ortada yok. Ancak Windows yazılım geliştiricileri için kullanıcılara ulaşmanın merkezi bir yolu olarak başarılı olabilir.

6 Formatsız format atmak

Virüs ya da zararlı yazılım, bozulan ayarlar veya artık sistemin eskisi gibi istikrarlı işlemediği durumlarda, kişisel veri kaybı riski olmadan reset atmak mümkün olacak.

Microsoft ayarları ve belgeleri koruyarak işletim sistemini ilk ayarlara döndürecek. Uygulama dükkanından ya da başka yerlerden satın alınan uygulamaları da hızla yüklemek mümkün olacak.

Anında açılabilir mi?

7 Anında açılan PC

PC'Lerin basar basmaz açılması Wİndows 8'de de mümkün olmayacak ancak Microsoft bu konuda çalışıyor. 40 Saniyeden 27 saniyeye düşen açılış süresi yarı yarıya indirilerek 10-15 saniye civarına indirilebilir.

8 İşletim sistemini çözmek

Windows 8 kullanım kolaylşığını hedefliyor. Bu yüzden kullanıcı arayüzündeki geliştirmeler ile işletim sistemi ne kadar kaynak kullanıyor, güç verimliliği ve açılış-kapanış süreleri nedir kolayca öğrenebilecek. Ayrıca ne nasıl yapılır işletim sistemi içerisinden kolayca öğrenip tavsiye alabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Eğer Microsoft bunların gerçekten olacağını vaat ediyorsa bu saatten sonra geriye ne Apple kalır ne de başka bişey....

viruse guldum =) bunları yaparsa bide ustune ntfs degistirirse xp öldürür zaten

turkiyede offline profil kullanır herkez resmi aldigimiz pek bisi yokken bide online alicak degiliz programlari

Sayfaları okudukça yorumlayayım. 1. sayfa
Şifre ezberlemeyeceğiz yüz tanıyacak demişiniz. Ama bunu bir notebook firması yapmıştı ertesi gün fotoğraf göstererek basit bir yöntemle sistemi yanılttı ve bir daha o reklamlar gösterilmedi.
Birde hizmetlere erişime izin de virüslerde girdiğinde yüzümüze baka baka virüslere izin mi verecek? Yoksa hala windowsa girebilme kısmını mı kastetmişler anlamadım.
Her bilgisayara ayrı uygulama olayı güzel bir fikir gibi ama büyük çoğunluk bilgisayarını alırken gelen işletim sistemi ile kullanıyor. Yükseltenler para vererek yükseltmiyor. Uygulama ayarlarını da senronize çalıştırabilirse olabilir ama onun içinde bilgisayarlar arasında bir bağlantı oluşturmak gerek ya da internet aracılığı ile senkronize tutmalı. Zaten bulut işletim sistemlerininde en büyük avantajı bu olacak. Windows senkronizasyonu sağlarsa bulut sistemlere karşı bir kozu olur.

Bilgisayarların geç açılmasındaki en büyük engel şu anki harddisk teknolojisi değilmi? SSD kullanılsa zaten bu süreler çok aşağı inecektir.

Dokunmatik kullanım kolaylığı açısından çok iyi gerçekten. Ama elektronik cihazlara yakın olmak pek sağlıklı denmiyor. Radyasyon ölçüm aletleri kullanılırken cihaza yaklaştığınızda değerler birden fırlıyor. Cihazlara az da olsa bir mesafenizin olması zararlı etkileri çok aza indiriyor. Belki bunun sağlıklı bir yolunu bulurlar. Şimdilik kimse sağlık yönüne değinmiyor. Koskoca ekranı önümüze sanal klavyesinde saatlerce elimizi tuttuğumuzu, dizimizde tuttuğumuzu düşünürsek ciddiye almak gerek.
Aynı şekilde kablosuz da çok kolaylık sağlayan bir sistem ama vücudumuzdan, beynimizin içinden tüm komşuların bilgisayar ve tv yayınlarının geçmesi ne kadar sağlık açısından kabul edilebilir. Belkide daha iyi bir kablolama, kablosuza göre tercih edilmeli. Evlere iyi bir kablo ağı döşenirse kablosuz teknolojinin kolaylıklarını kablo ile de sağlayabiliriz.

Süper özellikler hedefleniyor ama çok zor görünüyor hayata geçmesi. İnanması zor... Kayda değer birşeyler görmeden heveslenmemek lazım boşa.

resetleme olayı ilginç ama şu bir gerçektir ki microsoft asla kendini son kullanıcıya teslim etmez muhakkak o resetlemenin bile işe yaramayacağı virüsler çıkacaktır vezorunlu olarak cd- dvd medya ortamlarından sıfır kurulum olayı doğacak. sonuçta her virüs sistem bulaşmıyor word belgelerine yada başka dosyalarada bulaşabiliyor.

Microsoft uygulama mağazası açmalı. Dilediğimiz uyguulama rahat bir şekilde ulaşıp satın alabiliriz. Dünya üzerinde uygulama arayacağımıza tek bir yerde aramak TAGlarla veya gruplarla ayrıştırmak çok kolay olacak

bu acılış işi chrome os yüzünden yapılmak zorunda adamlar7 saniyede sistem acılır diyor hemde netbookta sende bişiler yapmassan tabiki geri kalacaksın rekabet güzel bişi ortada chrome yok fakat sesi bile ms si bişiler yapmaya itiyor

hazırda bekletmeyle karışık bir başlatma sistemi kullanmalılar ki ozaman 10 sn kesin:)

00:32 Sanki Apple da armut toplayacak. Bütün sistemler kendini öyle ya da böyle geliştiriyor.

Yüklemesiz os ve formatsız format için slax'i deneyin.

2. özelliğin sistem güvenliği açısından oldukça tehlikeli olduğu düşüncesindeyim. Eğer, bahsi geçen kullanıcı makineleri sadece kendi aralarında iletişim kurarak yapmayacaklarsa, internet ortamı kullanılacak demektir (en azından evde kullanılıyorsa-şirket ağında internetten kesmek mümkün olacaktır). Buda MS'in tek şifre ile (os, hotmail, vs hizmetlerinin tek şifre altında toplanabilmesi gibi) kontrol etme isteği ile aynıdır ve bence kesinlikle sakıncalıdır. Düşünsenize, çok aşırı bir örnek ama, FBI diyecek ki ben senin sistemini kullanan tüm kullanıcıları izlemek istiyorum. MS kesinlikle hayır diyemecek ve herşeyiniz ortada (MS, özel bilgiler toplanmıyor, saklanmıyor ve izlenmiyor desede!). Yada daha mantıklı bir örnek Warner Bros diyecek ki, sistemini kullanan kullanıcıların bilgisayarlarında benim hangi ürünlerim var, yasal değillerse yasal yollara başvuracağım (mahkeme kararı ile tabiki) ve herşeyiniz ortada: tek şifre, ortak OS'lar, uygulamalar, ortak bilgisayarlar ve tüm içeriğiniz yasal olsun/olmasın ortada.

Microsoft yaptığı sıtratejileri yanlış ölçüde yanlış alanlarda yapıyor. İlk öncelikle açılış konusunu dile getirmemeliler. Mac os 10.6.3 vmware de 5 sn de açılıyor. Gerisini siz düşünün.

Benim bildiğim kadarıyla yüz tanıma özelliği için şuandada bir program var .

İnşallah yakın bir zamanda çıkar . . .

windows 7 deki özellikler coşacak.

windows8 de Linux benzerliği var...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play