Windows 8'in ARM sürümü artık daha kararlı!

Evet, Windows 8 gerçekten hazır! Ama bu haber sizi ne kadar ilgilendiriyor; orasını bilemeyiz...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in ARM sürümü artık daha kararlı!
ARM işlemcili Windows 8'in kararlılık sorununun giderildiği iddia ediliyor

Microsoft'un ARM çiplerinde çalışacak Windows 8'i tamamladığı ve işletim sisteminin kararlı olarak çalıştığı iddia edildi.

Geçtiğimiz senenin Ekim ayında Windows 8'in ARM üzerinde kararlı olarak çalışmaması, üreticilerin gözünü biraz korkutmuştu. Ancak Cnet'in ismi belirtilmeyen kaynağına göre Windows 8'in ARM sürümü, şu an kararlı bir biçimde çalışıyor.

ARM ile çalışan Windows 8'li cihazların Intel için önemli bir tehdit oluşturması bekleniyor. Nomura Equity Research analistleri, ARM işlemcilerin 2013'de notebook piyasasında ciddi yol kat edeceğini, RISC tabanlı çiplerin piyasanın yüzde 17'sine sahip olacağını söylüyor. Sterne Agee analistleri de düşük maliyetli Windows ARM platformlarının x86 PC'lerin piyasasını değiştireceğini düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İlgilenmiyorum Win 8 haberleri ile artık baygınlık geldi. Win XP desteğinin çekilmesi,vista başarıslığı,Win 7 dayatması beni alternatif araştırmaya zorluyor. Bundan sonra Pc platformunu ile devam etmemeyi düşünüyorum açıkcası.

Ubuntu ile yola devam...

İntel ne günah işledi acaba

Haberi okuyunca Bill Gates in Windows 98 sunumu yaparken mavi ekran alması üzerine "işte bu yüzden şimdi çıkarmıyoruz" sözü geldi :D.
Windows 8 ARM'da da stabil olacaktır eninde sonunda, adamlar boşuna bekletmiyorlar ya çıkışını.

windows 9'u bekliyorum

arm gözünü en tepeye dikmiş durumda ve haklılarda gerçek 64 bit mimarileri ile gümbür gümbür geliyorlar. amd firması daha 32 bit mimariye dönmek için gayret göstermeye devam etsin. 128 bit işlemciyi bile ürettik dediğinde aslında gerçek 64 bit teknelojisini görebileceğiz. yıllardan beridir aynı terane ile 32 bit işlemci diyerekten p2 döneminden beridir yutturdular gerçek 32 bit ve 64 yazılımlar çıkınca herşey gün yüzüne çıktı.

Basarirlarsa süper olur. Yoksa ne pil canavari x86 islemcilerle ne de iOS ve Android isletim sistemleriyle mobil PC deneyiminni tatminkar olarak yasamak mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play