Windows 8'in Firefox'undan yeni detaylar!

Mozilla'nın Windows 8 için geliştirdiği özel Firefox sürümünden yeni haberler var!

  • Zeynel A. Öztürk
"Metro" Firefox'dan yeni bilgiler ortaya çıktı

Mozilla, Çarşamba günü Windows 8'in hem masaüstü, hem de "Metro" arayüzü için geliştirdiği Firefox'un ilk herkese açık sürümünü indirmeye sundu. Şimdi ise Mozilla'dan geliştirici Brian Bondy, kullanıma sunulan bu yapı ile ilgili bazı bilgiler verdi.

Bondy, blog'unda yeni sürüm hakkında şunları söyledi: "Masaüstü Firefox, şu an hem masaüstü, hem de Metro Firefox'u güncellemekten sorumlu bulunuyor. Her iki tarayıcı da açıkken güncelleme yaparsanız, bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum, ilerideki bir güncelleme ile düzeltilecektir."

Blog'da sıralanan işlev listesinde yeni dokunmatiklere özel döşemeli açılış sayfası, hareket desteği, Windows 8 tabanlı Snap deesteği, PDF görüntüleyicisi ve fazlasından bahsediliyor. Bu ilk sürüm, Flash ve eklenti desteği sunmuyor ancak gelecekte bu durum değişecek. Bondy, yakınlaşma desteğinin şu an kapalı olduğunu, fare ile kaydırmanın da şu an bozuk olduğunu sözlerine ekliyor. Dolayısıyla sayfayı kaydırmak için parmağınızı veya klavyeyi kullanmanız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Store'a erişemiyorum :@

hani win 8 i desteklemeyecekti firefox :D

bunlar windows 8 sadece tabletlere yüklencek sanmışlar heralde. resimlerine baktım da tablet gibi yapmışlar koca koca butonlar. üstte sekmeler bile gözükmüyor sağ üstte sekmelere tıkladığınızda yukardan kalınca bir çubuk aşağı iniyor sekmelerin önizlemelerini gösteriyor. firefox iflasın eşiğinde..

@07 Eki 2012 16:23 o metro arayüzüne ait olan versiyon ve doğal olarak arayüze uyum sağlamış. yorum yapmadan önce çok değil 10sn düşün.

gelmesede olur sonuçta IE 10 gibi işletim sistemine entegre mükemmel bir tarayıcı var zaten. bu tarz üçüncü parti programlar boşu boşuna sistemide yoruyor ve gereksiz yer kaplıyor...

Tasarım güzel. Tabi modern arayüz için hazırlanmış versiyon. Fareyle kullanmak isteyenler beğenmeyecektir. Ben operayı bekleyeceğim. Gerçi ie 10 her halükarda diğerlerinden hızlı olacaktır ama opera ve firefox kullanılabilirlik açısından fark yaratacaktır. Chrome de en az ie10 kadar sade olur heralde.

masa üstü için chrome, metro için IE 10. canavar gibi ya :).

Teşekkürler Mozilla.

Dokunmatik arayüzde eklenti desteğini umarız vermezler. Internet Explorer'da olduğu gibi sadece klasik masaüstü versiyonunda eklenti desteği sunsunlar.

Merak ettim

firfox yaparsa en babasını yapar. öyle para pulla olmaz bu işler. firefoxun arkasında açık kaynak koda gönül vermiş binlerce geliştirici var. firefox iflasın eşiğinde demişler. merak etmeyin arkadaşlar microsoft batar apple batar firefox gibi açık kaynak kodlu yazılımlar ve işletim sistemleri batmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play