Windows 8'in heyecan veren 5 yeniliği!

Windows 8'i heyecanla beklememize neden olan en önemli 5 yeniliği içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in heyecan veren 5 yeniliği!
Windows 8'in 2012'de çıkacağına inanılıyor

Microsoft, Windows 8'in çıkış tarihiyle ilgili resmi bir açıklama yapmasa da, yeni işletim sisteminin 2012'de piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Peki Windows 8'de bizleri heyecanlandıracak bir şey var mı? İşte Windows 8'in bilgisayarlar hakkında bildiklerimizi değiştirebilecek 5 özelliği:

Ribbon arayüzü

Tartışmalara konu olan ribbon arayüzü, Microsoft Office'den Windows'a da gelmek üzere. Birçok kullanıcı ribbon'dan nefret etse de, büyük bir kesime göre eski araç çubuklarından daha kullanışlı ve işimizi hızlandırıyor.

Internet Explorer 10

Internet Explorer 9 çıktığı günden beri Internet Explorer 10 hakkındaki detaylar hakkında fısıltılar, kulağımıza geliyor. Internet Explorer 9 sadece Vista ve Windows 7'yi desteklerken; IE10 Vista'yı desteklemeyecek, sadece Windows 7 ve sonraki Windows platformlarında çalışacak.

Windows Store ve diğerleri

Windows Store

Ubuntu ve Apple gibi rakiplerini örnek alan Microsoft, çevrimiçi bir Windows mağazasını Windows 8 ile beraber bizlere tanıtacak. Bu mağazadan Windows 8 için tasarlanan Metro stili uygulamaları satın alabileceğiz. Hatta Metro uygulamaları, sadece bu mağazadan yüklenebilecek.

USB çubuğunda işletim sistemi

Windows 8'in en iyi özelliklerinden bir tanesi de USB bellek üzerinden direkt olarak kullanılabilecek olması. Bu sayede Windows'unuzu yanınızda götürüp, PC'nin olduğu herhangi bir yerde kendi Windows'unuzu kullanabileceksiniz.

Tabletler

Windows 8 ARM mimarisine sahip tabletlerle de çalışacak. Metro arayüzü ve genel olarak Windows 8'in tasarımı, dokunmatik cihazlara göre geliştirildiğinden işletim sisteminin tabletlerde başarılı olması olası.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

windows store nin şimdiye kadar olmaması anormaldi zaten :) usb üzerinden çalışma olayıda iyi olmuş.

Metro arayüzü tamam hoş görünüyorda çok riskli gibi. Kullanmadan yorum yapıyorum fakat sanki sadece dokunmatik ekranlarda kullanışlı olacak mouse ile yönetilen PC'lerde bize zorluk çıkaracak gibi görünüyor bu yatay kaydırma özelliği. Windows Phone'da oldukça kullanışlı ve görsel açıdan şık duruyor gerçi fakat telefonlar dokunmatik olduğu için bu kadar başarılı. Birde şu var Windows 8'de başlat menüsü metro fakat masaüstü eskisi gibi yani metro arayüzü tam bütünleşmemiş, bazı programlar metro diğer çoğu kullandıklarımız ise normal olacak bu da görsel açıdanda bütünlük sağlamıyor. yani Microsoft büyük bir risk alıyor ya Windows'a büyük bir olumsuz darbe olacak yada bu yenilik şirketin önünü açacak. Fakat tam oturmamış bütünlüğü olmayan bir işletim sistemi gibi görünüyor şimdilik sanırım olumsuz sonuçlar alacaklar...

velasil ciddi bir yenilik gelmiyor, berbat metro arayuzu haric!

win 8 den şu ana kadar olmayan özellikli bir işletim sistemi bekliyoruz...öyle süslü püslü açılış vs. şeyler değil ..en azından dokunmatik, sesle komut verme, bulut gibi...

Ribbon arayüzü ve Metro arabirimi Win8 kullanmamak ,çin bir çok kişi için bir neden zaten birçok kişi ribbondan nefret ediyordu şimdi işletim sisteminin bir parçası oldu.Geri kalan Usbtogo ve Sıfırlama seçenekleri güzel fakat sadece bu özellikler için Win8 için verilecek 260-300 TL param yok açıkcası .Artık teknolojiye büyük miktarlar para yatırmayı düşünmüyorum. Elimde Win7 li Hp Pavilion bilgisayarım var arızalanana kadar kullanmayı düşünüyorum daha sonra ikinci el yada yeni Mac almayı düşünüyorum.Win 3.1 ile başlayan Windows maceram kısa bir zamanda bitecek.

İyi olan tek şey
"USB çubuğunda işletim sistemi"

Dokunmatik Tablet PC olmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz bu.

Windows 7 'den çok farklı yenilikler sunacağını sanmıyorum. Pc Dünyası için netbook balonu çabuk söndü. Pastayı Asus yedi ve bunu transformer serisi ile sürdürmek istiyor. Ultrabook'lar gereğinden fazla bahalı. Windows 7 tabletler şu anda rakiplerine göre çok fazla geride. Windows 8'li incecik ve en az 4 saat pil süresine sahip bir tablet pc'yi iple çekiyorum. Çok şey mi istiyorum Microsoft ? Saygılar :)

Max_Real Qnx

gördügüm kadarıyla win8 sade bir işletim sistemi olucak daha stabil daha hatasız olucak evet vistada ie10 çalışmaması ise vistanın sonu gibi görünüyor

Windows yine geriden geliyor. bu sayılan özellikler linux dağıtımlarında uzun süredir var. Store özelliği zaten Apple'ın en büyük olayıdır. Bu kadar çok kullanıcısı olan Microsoft yeniliklere bir o kadar fransız kalıyor. İnsanlar mecburiyetten windows kullanıyor yoksa bir numarası yok. Metro arayüzü ilkokul çocuklarının elişi kağıt çalışması gibi bence.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play