Windows 8'in kullanım oranı ne durumda?

İlk haftasında 4 milyon sattığı açıklanan Windows 8, PC'lerin yüzde kaçında yüklü? İşte cevap!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, PC'lerin yüzde kaçında yüklü?

Windows 8'in tanıtımının üzerinden yaklaşık 1 ay geçti. Peki Microsoft'un dokunmatik tabanlı yeni işletim sistemi, kullanım oranında bir sıçrama yapabildi mi? Microsoft CEO'su Steve Ballmer, ilk haftada 4 milyon gibi bir satış rakamına ulaştıklarını söylemişti. Bir yazılım şirketinin yayınladığı rakamlar, bizlere bir fikir verebilecek nitelikte.

Windows'lu PC'lerin açılış performansını artırmayı amaçlayan yazılım şirketi Soluto, yayınladığı verilerde Windows 8'in tüm Windows 8'li PC'ler arasında yüzde 3.12 kullanım oranına sahip olduğunu söyledi. Soluto'ya göre Windows 8 kullanan bu kesimin yüzde 50'sinden biraz daha fazlası masaüstü PC kullanırken, yüzde 44'ü laptop kullanıyor. Windows 8'li kullanıcıların yüzde 4.6'sı ise onu bir tablette kullanıyor.

Soluto'ya göre en çok Windows 8 kullanan ülke ise yüzde 8.9 ile Macaristan. Çin, yüzde 7 ile ikinci sırada yer alırken, Avustralya yüzde 4.6 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

kullanıyoruz mutluyuz

ben windows 8 e geçtim ama metroya bir türlü geçemedim. yardımcı programlarla başlat menüsünü kullanıyorum. metro istediğim uygulamalara ulaşmamı zorlaştırıyor.

Geçtik tabikide Windows 8 Pro <3

MS Windows 8 satışları düşünce 9'u erkene alacak ondada 8'deki hataları tekrarlarsa batış kaçınılmaz olacak... 8 fiyaskosunu bedava versenizde almam...

@grezimonk fiyasko derken ?? Biraz kullansan fikrin değişecek

Ben kullanıyorum.29 TL verip satın aldım.Size de tavsiye ederim.Tabii 29 TL ye alabiliyorsanız..Bunun için 2012 Haziranından sonra alınmış win 7 li bir bilgisayarınız olmalı.

Bu %8,9 Macaristan bu oran macaristandaki tüm işletim sistemleri içindeki windows 8'in kullanım oranımı yoksa Dünya'da ki windows 8 kullananlar arasındaki bu ülkenin oranı mı?

% 3.12 kullanım oranına ben de dahilim gayet hızlı kullanılabilir, Reset ve Refresh özelliğiyle Format atma ve tekrar kurma derdi. yok.....

Windows 8 = Hayal kırıklığı Microsoft Win7 ile ayakta kalmaya devam edecek

insanlar neden alışkanlıklarının yerini yeniliklere bırakmasın ki? Win8 ile bu artık oldu... Sistem harika ve tıkır tıkır.. herşey gözümün önünde... ilk başta çok sinir bozucu gelse ve sürekli masaüstüne kaçsamda artık yeni arayüz eklenen uygulamalar ile çok daha kullanışlı ve renkli :) Teşekkürler MS

her ne kadar dana kadar butonların büyük ekranı kapladığını görmek istemesem de hızlı olduğu için geçtim. metroyu pek kullanmak gerekmiyor zaten.

ne biçim metro bu arkadaş esc basıp masaüstüne dönemiyorum.İllaki köşeye gideceğiz.Bide her köşede çıkmıyor.Bildiğin kçşe kapmaca

win 7 çıktığındada aynı insanlar aynı kelimeleri söyledi sonra tıpış tıpış win 7 kullandılar. kullanıcı önsürümünü kullanıyorum hala ilk çıktığından beri. sağlam crack çıksın yenisini yükleriz. isteyen me bile kuullanabilir kendi tercihiniz. ama kullanmadığınız yada aklınızın kesmediği kabileyetinizin yetmediği yerlere laf atmayın.

@gcb1903 Crack mi? 29 TL ye hırsızlık yapmadan alın terinizle emek karşılığını verin alın kullanın.

Ben Windows 8 geçtim ve çok mutluyum. Metro UI'a da çok alıştım. Beceremeyen yada kafası basmayanlar mundar muamelesi yapmasın. Vista'nın facia olmasının 2 sebebi vardı; birincisi yeni ve güçlü bir donanım istiyordu ikincisi ise yeni bir kernele sahip olmasından dolayı bu kernele uyumlu sürücü istenmesiydi. Peki Windows 7 de ne yapıldı. Windows Vista'nın kernelini biraz düzenleyerek kullanıldı bu yüksek donanım kullanımını engelledi. Bir diğer değişiklik ise düzenlenen kernele majör sürüm numarası yerine minor sürüm numarası verildi. Böylelikle Windows 7, Vista driverlarını kullanabildi ve geriye doğru uyumluluk kazandı. Windows 8'in kerneli ise Windows Vista ve Windows 7 ile aynı ama yine minor anlamda güncellemelere sahip. Sürücü desteği sorunsuz ve donanım desteği tam. Kötülemeden önce araştırın, okuyun, öğrenin sonra yorum yapın.

Windows 7 ile devam edeceğim. Deneme amaçlı kullandığım Windows 8'den hiç hazzetmedim. Dokunmatik ekranda parmağınızla yaptığınız kaydırma hareketlerini mouse ile çift tıkla-sürükle-bırak biçiminde yapmak işkence gibi geliyor. Metro arayüzsüz bir masaüstü sürümü olmalıydı.

hızlı ama metro arayüz saçma sapan yerlerde çıkıyor .. ayarlanabilir olsun .. yama çıkarsınlar ..

Windows 8'i beğenmeyenlere saygı duyarım ama anlam veremem.Yani başlat menüsü yokmuş ee olmasın metro çok daha şık ve kullanışlı hemde laptopta yani dokunmatik cihazlarda süperdir muhtemelen.Denemeden yorumlarla karar vermeyin kurun deneyin.Üstelik bir işletim sistemi için 29,79 hatta 129 bile cüzi,komik rakamlar bence kaçırmayın.

win 8 tabletler için oldukça kullanışlı. ama ben geçmeyi düşünmüyorum. gittiği yere kadar win7 derim.

Windows 8 gayet başarılı bir ürün. İncelemeden yorum yapma hastalığına tutulmuşsunuz...

windows 98 'e devam ...

metro GUI süper olmuş tebrikler microsoft bana başlat menüsünü unutturdun :)

Geri iade ettim. Desktoplar için ayrı sürüm olmalıydı.

Sen de yorum yaz