Windows 8'in Linux'dan ödünç aldığı 8 işlev!

Windows 8'in Linux'dan "ödünç aldığı" ve geliştirdiği bu 8 şey, Linux topluluğunu kızdırıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in Linux'dan ödünç aldığı 8 işlev!
Windows 8'in yeni kopyalama iletişim kutusu, işlemleri tek tek yönetmeye izin veriyor

İster "çalmak" deyin, ister ödünç almak veya ilham almak, Windows 8'in Linux'dan birçok öğeyi taklit ettiği tartışılıyor. Windows 8 ve Linux, hem tasarım, hem fikir, hem de hedef kitleleri açısından önemli farklar taşısalar da, işletim sistemi olarak aynı temel prensipler üzerine kurulular ve birtakım benzerlikler kaçınılmaz. Bu yazımızda, Windows 8'in Linux'dan ödünç aldığı 8 özelliği bir araya getirdik:

1. Dosya kopyalama kutucuğu

Microsoft'un Windows 8'e yerleştirdiği yeni kopyalama/taşıma iletişim kutusu, artık tüm işlemlerin ilerlemesini ayrıntılı bir grafik ile gösteriyor ve belirli işlemleri seçerek duraklatmaya da izin veriyor. Linux'un Dolphin ve Nautilus dosya yöneticilerini andıran yeni iletişim kutusu, açık kaynak topluluğu arasında tartışma yarattı.

Microsoft ne yaptı: Dosya işlemlerinde bir sorun çıktığında, Windows 8 tüm işlemi durdurmuyor ve sorunu hata kuyruğunda bekletiyor.

ISO bağlama, Windows to Go, Metro arayüzü

2. ISO bağlama

Windows 8 ile Deamon Tools gibi üçüncü parti araçlara gerek kalmadan ISO imajlarını bağlayabileceksiniz.

Microsoft ne yaptı: Hiçbir Linux dağıtımı, ISO bağlamayı Windows 8'deki kadar kolay bir hale getirmiyor (üçüncü parti araçlar ve komut satırı numaraları hariç).

3. Windows to Go

Kurumsal kullanıcılar, Windows to Go ile Windows 8'lerini boot edebilen bir USB flaş sürücüsünde taşıyabiliyorlar.

Microsoft ne yaptı: Bu tür "canlı" ortamlar, Linux dünyasında bir süredir mevcutlar. Ancak performansları doğal bir işletim sistemi kadar iyi hiçbir zaman olmadı. Windows 8 ise USB 2.0 üzerinde bile akıcı olarak çalışıyor.

4. Metro arayüzü

Metro arayüzünün temel fikri, ilk olarak Media Center ve Zune donanımında 5 seneden önce ortaya çıktı. Ancak Microsoft bu fikri ilk ortaya atan değildi. Ubuntu gibi dağıtımlar ve Gnome gibi masaüstü ortamları, kullanıcı arayüzünü benzer bir hale getirmeye çalışmışlardı.

Microsoft ne yaptı: Microsoft, Metro arayüzü ile çok riskli bir adım atıyor. Ancak arayüzün dokunarak veya kalemle çok rahat bir şekilde kullanıldığı kesin.

Sosyal entegrasyon, USB 3.0 için doğal destek...

5. Sosyal entegrasyon

Ubuntu gibi Linux dağıtımlar, varsayılan olarak sosyal medya entegrasyonuna sahipler. "Ben" menüsü Ubuntu 10.04'ün alpha sürümlerinde ortaya çıkmıştı ve masaüstünüzden sosyal durumunuzu güncellemenize izin veriyordu. Microsoft ise Windows 8'in geliştirici önizleme sürümüne Tweet@Rama, Photo Picker ve Socialite uygulamalarını ekledi.

6. USB 3.0 için doğal destek

Building 8'in ilk gönderisinde, USB 3.0 için doğal destekten bahsediliyordu. Bu ise "Linux bunu 3 yıldır yapıyor" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

7. Bulut entegrasyonu

Windows 8 ve Linux, verilerinizi bulutla eşitleyebilmenizi sağlayan özelliklerle geliyor. Ubuntu 11'deki Ubuntu One ile 5GB ücretsiz yedekleme alanına sahip oluyorsunuz.

Microsoft ne yaptı: Windows 8, 25GB depolama alanı sunan SkyDrive ile sıkı bir entegrasyona sahip olacak. Bu alanda sadece fotoğraflarınız ve müzikleriniz değil, kullanıcı hesabınız da saklanabilecek. Bu sayede istediğiniz yerden hesabınıza oturum açabileceksiniz.

ReFS

8. ReFS

Yeni ReFS dosya sistemi, ilk olarak Windows Server 8'de kendini gösterecek. Ancak yeni jenerasyon dosya sisteminin istemci sürümü de yolda.

Dosya sistemi, ZFS ve Linux'dan türeyen Btrfs'ye oldukça benziyor. Zira ReFS, Microsoft Storage Services ile görüntüleri yazma sırasında kopyalama işlemini destekliyor. ReFS, içerik doğrulamak üzere checksum ve B+ Trees desteği de sunuyor.

Microsoft ne yaptı: Microsoft'un ReFS'ye sıfırdan başlamadığını söylemek mümkün. Şirket, ZFS ve Btrfs'yi yakından inceleyerek onlardan oldukça "etkilenmiş" görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Linux bu islerle ugrasmayi birakmadigi surece komik duruma dusmeye devam edecek.

şirket olmak da bu zaten işe yarar hale getirip sunmak. maalesef işçilerin bir maaşı var. linux cüler acaba paralı hobiciler mi genelini merak ettim

ubuntuyu tamamen usb ye yukleyin ve herhangi bir bilgisayardan usb boot ile kendi işletim sisteminize girin. Ubuntuda bu olay yıllardır yapılıyor. Sanki microsoftun yaptıgı jet hızındaymış ta linux 5 para etmezmiş gibi anlatmışsınız. "akıcı" ymış sozde, peh.. Belli ki editor bunu nereden alıntı yaptıysa yorumlara hiç bakmamıs. Uzun suredir bu ozelligi kullanıyorum ve son dere akıcı; hatta HDD olmadıgını anlamak mumkun deil. USB 2.0 dan bahsediyorum ustelik.

şimdi taklit diyorlar ama çıkınca yeni özellik diyecekler :D

Windows'u da Linux'u da çok seviyorum. Ikisi de birbirinden etkileniyor ki bu gayet doğal bir şey.

Linux Topluluğu, harika fikirler üreten bir topluluk ama bunları somutlaştırmakta zorluk çekiyor...

iyi sanatçılar kopyalar mükemmel sanatçılar çalar

Valla onu bunu bilmem ama 2 Aydan fazla süredir Arch Linux kullanıyorum, Ne ubuntu ne opensuse yanına yaklaşamaz!

Linuxa neden geçtim:
Python ve java öğrenmek için ve sunucuları direkt komut satırından yönetmek için.

Galaxy S II yi taktığım anda tanıyor ki çok hoşuma gitti.

Dosya kopyalama ve internette gezinme çok güzel.

Arch Linux u kullanmadan önce mümkünse başka bir dağıtım kullanıp (bash)komutlarını öğrenin.

Çok iyi bir dağıtım...

ben linux kullanıyorum ama iş yerimde ve okulda windows var
finladiya linux önerilir

Evet bundan normal ne var.firmalar birbirinden ilham almış ne güzel.birgün linux dan alınır bir gün windowsdan.rekabet ve savaş bu olacak tabii hangisi işine gelirse o sistemi kullan kimsenin babasının malı değil uygulamalar onda olacak sende olmayacak diye bir kural kaide olmamalı.

Çekirdeği de unix'ten çalıntıdır. Aksini iddia ediyorlarsa kodlarını açsınlar da bakalım.

ordan almış olsun olmasın o fonksiyonları en verimli en iyi şekilde yine MS sunucaktır... Win 8 gerçekten gelişmiş, akıcı ve ileriye dönük bir işletim sistemi olacak belli.... şu fiyatları ülkemizde ucuz olsada gerçekten alsak..

Komik duruma düşen linux değil diğer firmalar.Bugün babanız bile size para verirken iki kere düşünüyor.Linux camiası ubuntu pardus ve diğer işletim sistemleri gimp libre ofis firefox chrome aklına gelen tüm açık kaynaklı yazılımlara zaten bedava sahibiz.Ancak bazı firmalar bunu para ile sununca hoşunuza gidiyor ancak aynı fikirde değilim.Çünkü zaten ücresiz olanı var neden daha fazla para vereyim ki.Yıllardır söylerim linux tüm işletim sistemlerinin En iyisidir.Pardus ubuntu yu begenmesenizde bazı para ile satılan sistemlerden 2 kat daha iyidir.Güvenlik konusunda kesinlikle benzersizdir.
Bu linux u kötülüyenler %100 linux kullanıyorlardır ama işlerine gelmiyordur.Android, smart tv, megoo, yani aklınıza gelen herşeyde linux var ama sizin işinize gelmiyor.

Windows 8 ile Deamon Tools gibi üçüncü parti araçlara gerek kalmadan ISO imajlarını bağlayabileceksiniz.

_______

bu süper işte ayriyetten yer kaplayan programa gerek kalmayacak

"Hiçbir Linux dağıtımı, ISO bağlamayı Windows 8'deki kadar kolay bir hale getirmiyor"

Nautilus'ta sağ tuş menüsünden ISO'ları bağlamak, sol taraftaki klasör listesinin bulunduğu bölümden ayırmak gayet kolay. Her ne kadar "komut satırı numarası" olarak nitelendirilebilse bile, öyle olması, işlemi zorlaştırmıyor.

Linux şikayetçi olmakta sonuna kadar haklı!

Linux açık kaynaktır herkese kullanmaya açık, ama bir şartla; bundan para kazanmayacaksın yine herkese bedava sunacaksın

ki Microsoft bundan para kazanıyor ve bunu bir Microsoft yeniliği olarak yutturmaya çalışıyor (yiyen yiyiyor bunu)

Bence Linux geliştiricileri Microsoft`a dava açmalı

Herkesin Windows 7`de yere göğe sığdıramadığı özellikler linux`dan arak!

Çekirdeği de unix'ten çalıntıdır. Aksini iddia ediyorlarsa kodlarını açsınlar da bakalım.
--------------------
böyle bir iddian varsa sen kanıtlamakla yükümlüsün.

ordan almış olsun olmasın o fonksiyonları en verimli en iyi şekilde yine MS sunucaktır... Win 8 gerçekten gelişmiş, akıcı ve ileriye dönük bir işletim sistemi olacak belli.... şu fiyatları ülkemizde ucuz olsada gerçekten alsak..
-----------------------------------------------------------------------------
Vista ile Ubuntu`yu karşılıklı kullanın, bakalım kodları gerçekte kim en verimli en iyi şekilde kullanıyormuş o zaman görürsünüz

Arz-Talep meselesi...
Mesela arabalarda otomatik cam çok güzel bir özellik. Bunun bütün arabalarda olması da güzel bişey çünkü bunu biz istiyoruz, BİZ KULLANACAĞIZ.

Beni en çok üzende eline windows 8 korsan cd ci geçip denendiğinde ''vayyy microsoft da çalışıyor ya'' denmesi

şimdi windows 8 i biraz daha sevmeye başladım uçucak win 8 desenize :D

tabiiki linux kullanımı desteklenmesi gerekli. şahsen bende isterdim linux üzerinden bütün işlerimi halletmeyi ama maalesef autocad solidworks catia zetacad gibi programlar en azından autocad ve solidworks linux için desteklenmediği sürece benim linuxun tekrar yüzüne bakmam imkansız.

LİNUX BİRGÜN HEPSİNİ GEÇECEK, BİZ KÖRLÜĞÜ BIRAKTIĞIMIZ ZAMAN

"Çekirdeği de unix'ten çalıntıdır. Aksini iddia ediyorlarsa kodlarını açsınlar da bakalım."

Eve pc alıp, internet bağlatıp bilgisayarcıyım ve yazılımcı kafasında ki bir zihniyetle daha karşı karşıyayız.

Sen hiç linuxun kernelini inceledin mi?

Sen hiç windows ile linux kerneli inceledin mi!

Linux kernelinde çoğu driver, komut vs default gelir! Mesela nvidia driverı kurman gerektiğinde driver ı kernele göre derlersin ve modül haline getirirsin(kernel module)

Peki windows ta nasıl oluyor?

Kernel sadece sistemi yüklemekle yükümlüdür. Windowsun kernelinde 3 farklı sistem mevcuttur: User32.dll, kernel32.dll, GDI32.dll

User32 kullanıcı işlemlerini ilgilenir
GDI32 grafik arayüzüne odaklanır
kernel ise bu ikisinin bağlı olduğu çekirdektir.

Windowsta herşey modulerdir ve windows uygulamalarının %100 ü bu çekirdeği varsayılan olarak kullanır.

hal.dll ise donanım katmanına bakar.

windowsun yüklenmesi için gerekli toplam dosya boyutu 20 mb gibi bir alan kaplar. diğer bütün herşey ya driver ya servisler ya da kullanıcı temaları özel driverlar .net ve diğer ek araçlardır!

http://widefox.pbworks.com/w/page/8042315/OS

Şu siteye bakta cahilliğin gitsin bilgin artsın:
"Available OS API" bölümüne dikkatli bak: UNIX yazan kısımlara özellikle.

Böyle insanları gördükçe sinirim bozuluyor.

Bir şeyi bilmeden, görmeden, öğrenmeden sallamayın kardeşim. Her siyah konsol ekranını unix sanmayın!

@PcMaKeR çok iyi yazmışsın ellerine sağlık. dediklerine aynen katılıyorum. windows ile linux arasındaki farkları bilmeden benzerlik buluyorlar nasıl işse :)

@PcMaKeR

Dinamik bağlantı kütüphanelerinin ne işe yaradığını anlatarak çekirdeğin Unix'ten çalıntı olmadığını kanıtlayamazsın. Sana hangi dll dosyasının hangi işe yaradığını soran olmadı ki bunu anlatıyorsun. Verilen mesaj üstü kapalı bir şekilde şuydu. Kaynak kodları sır gibi saklanan bir işletim sisteminde kim neyi, ne kadar çalmıştır asla emin olamazsın. Çalıntı kodların pek çok farklı uyarlaması olabilir. Bunu anlayabilmek, varsa aynen kullanılmış olanları tespit edebilmek ve yine varsa ufak değişiklikler yapılarak kullanılmış olanları bulabilmek için kaynak kodlarını açmaları gerek. Ve bütün dünya biliyor ki microsoft kaynak kodlarını asla açmaz. Çünkü yine bütün dünya biliyor ki ödünç çaldıklarının haddi hesabı yok.

Linux şikayetçi olmakta sonuna kadar haklı!

Linux açık kaynaktır herkese kullanmaya açık, ama bir şartla; bundan para kazanmayacaksın yine herkese bedava sunacaksın

ki Microsoft bundan para kazanıyor ve bunu bir Microsoft yeniliği olarak yutturmaya çalışıyor (yiyen yiyiyor bunu)

Bence Linux geliştiricileri Microsoft`a dava açmalı

Herkesin Windows 7`de yere göğe sığdıramadığı özellikler linux`dan arak!
**********************************************************
Bu mesajıma eksi veren arkadaşların sahip oldukları zihniyetten dolayı tebrik ederim!

Yani bu arkadaşlara göre: Linux`un kendi imkanları ile bulduğu geliştirdiği teknolojileri bedavaya sunduğu halde, Microsoft`un bunları çalıp para ile satması normal!

Bu evsizlere fakirlere yardım olarak dağıtılan yemeği çalıp para karşılığında satmakla aynı ş...........

Evet bu yorum doğru, MS çoğu şeyi kopyalıyor: Mac OS, Unix, Linux...

Bu tür nedenlerden dolayı ileride microsofttun başı ağrır gibi duruyor.

Pidgin mesajlaşma programının simgesini de renklerini ters çevirerek aynen Mesajlaşma simgesinde kullanmış, renkleri bile aynısı.

Hırsız Windows :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play