Windows 8'in logosu yerden yere vuruldu!

Windows 8 ile gelecek yeni Windows logosu görünüşe göre pek de sevilmedi! İşte ilk tepkiler...

  • Zeynel A. Öztürk

Uzun zamandır merakla beklenen Windows 8'in düz bir logoyla ortaya çıkması, hayal kırıklığı yaratmıştı. Logo, teknoloji dünyasının eleştiri oklarını üzerine toplamaya devam ediyor, ancak önce isterseniz Microsoft'un onu nasıl açıkladığını öğrenelim.

Microsoft'tan Kullanıcı Deneyimi Direktörü Sam Moreau, blog'unda şunları yazıyor: "Windows logosu güçlü ve yaygın olarak tanınan bir işaret, ancak geriye giderek onu incelediğimizde logomuzun evrimleştirmenin Metro stili tasarım prensiplerimizi daha iyi yansıtacağını düşündük. Aynı zamanda önceki logoların güçlü karakteristikleriyle tekrar bağlantı kurma fırsatının da var olduğunu farkettik."

Windows 8'in logosuYani Microsoft, yeni logosuyla Windows 1.0'ın logosuna bir gönderme de yapıyor. Moreau'ya göre yeni logo, Microsoft'un bazı tasarım hedeflerini yerine getiriyor. Zira Microsoft, logo'nun hem modern, hem de klasik olmasını hedefliyor. Moreau'ya göre yeni logo, hava alanlarındaki ve metrolardaki işaret sistemlerinin karakteristiklerine sahip. Yeni logonun aynı zamanda alçak gönüllü ancak kendinden emin olması gerekiyormuş.

Logoya yapılan eleştiriler

BetaNews'dan Joe Wilcox'a göre ise Microsoft'un logosunu Titanic'in batmasının yüzüncü yılında değiştirmesinde, şiirsel bir anlam yattığını söylüyor. Wilcox'a göre yeni amblem yeterince ayırt edici değil ve "bir marka felaketi".

Forbes'ten E.D. Kain, yeni logodaki dört mavi bölmenin dizilişini beğense de amblemin Finlandiya bayrağına benzediğini ve "Windows 8" sözcükleriyle birleştirildiğinde soluk göründüğünü söylüyor. Kaine'e göre logo'daki bir şey, onun pek de modern gibi görünmemesini sağlıyor.

Grafik tasarımcısı Armin Vit ise kullanılan yazı tipinin ve Windows penceresinin çok kötü olduğunu düşünüyor.

"Eski Windows logoları pencerelerden çok bayraklara benziyordu" diyen ZDnet'ten Larry Dignan, ekliyor: "Windows 8 logosu, bu pencreyi malesef bana veriyor ancak ondan atlamak istiyorum."

Time dergisinden Harry McCracken ise "Logoyu beğendim" "en azından beğenmemiş değilim" diyor.

The Register'dan Iain Thomson ise duruma farklı bir açıdan yaklaşıyor: "Microsoft'un bu tür bir şey için neden bu kadar çok çaba harcadığı merak konusu. Sonuçta bir Windows PC'si alırken logo'nun ne kadar güzel olduğuna kim bakar ki? Apple fanboy'ları bile bunu yapmazlar."

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Alphadaki metroyu ekrana getiren başlat logosunun yerine konan logo güzeldi niye böyle bir şey yaptılar ki. Microsoft geri adım atsa iyi olur.
Logodan önemli şeyler olduğu konusunda da haklı yazının sonundaki yorumcu.

Bu logo evet sorunlu bir logo. Logonun sorunu tek renklilik. Herşeyin mavi olduğu bir dünyaya bakıyor gibi hissetim kendimi ama pencerelerin şekli ve duruş açısı çok hoşuma gitti ama en beğenmediğin logo hangisi deseler herhalde "Arçelik" derdim...

hala inanmak istemiyorum...

walla kim ne derse desin süper logo olmuş apple'ın elmasından gzl olduğu kesin :) yola dewam windows 8 :)

güzel bir logo aslında zaten windows pencere demek yapmış işte ama dogrusunu soylemek gerekirse eskisi daha güzel....

adamlar eski logoyu bayrağa benzetiyorlarmiş. mühim olan logoda sıradışı bişi yaratmak zaten. mesela arçelik logosunu düşünün. bir tane eğri bir çizik. işte mühim olan sıradışılık. sen gidipte ismi windows diye pencere resmi koymak iyi bişi değil. bizim amatör matbacılar onu yapıyor.firmanın ismi atıyorum mini giyim. maatbacıda hemen başharfleri alıp logo yapıyor.(M.G.) olmaz windows'a bu yakışmamış.

haç'ı andırıyor. 3D bir logo iyi olurdu

işletim sistemini logo ya göre seciyolarsa zaten almasınlar win 8

başlat menüsü dışında logoyu da kaldırsın microsoft. hem öncü olmuş olur

Dedikleri gibi, altı üstü bir logo... böyle deyip bu konuyu geçiştirirsek başka konulardada aynı aman sendeciliği benimseyebiliriz. Ama buda kimin umurunda, Benim korkum dağın fare doğurması. bu gün, yarın, geldi,geliyor derken ortaya bir ucube çıkmasından endişe ediyorum. bu endişeyi yalnız benmi duyuyorum yoksa başka paylaşanlarda varmı bilmiyorum ama bildiğim tek şey v8 e en son geçenlerden biri olacağım orası kesin.

gayet sade :)

itunes logosu saçmalığından çok daha ..iyi.. bir tasarım

gayet sade :)

itunes logosu saçmalığından çok daha ..iyi.. bir tasarım

Logo benim hoşuma gitti. Metro arayüzünün sadeliğini ve basitliğini temsil ediyor. Diğer logolar içeriği hakkında fikir vermiyordu.
Benim asıl merak ettiğim açılış esnasında windows 7 deki gibi bu logoyla nasıl bir animasyon olacak.

Yukarıda Balmırın arkasındaki dekora dikkat edin:)

Microsoft'u pek sevmeyen biri olarak, Microsoft'un yıllardır çok beğendiğim bir yönü vardı: Ürettiği işletim sistemi ve programların görselliği. Örneğin Vista'yı beğenmedim, göze çok hoş görünmesi hariç.

Elbette işletim sisteminin kararlılığı, hızı ve performansı görsellikten daha önemlidir. Ancak bu, görselliğin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Microsoft görselliği güzelleştirdikçe işletim siteminin performansı düşüyor, iyi bir işletim sistemi yapınca görsel yönden pek bir şey yapamıyor. Oysa bu ikisini bir arada götürebilmesi daha iyi olurdu. Benim için değil, kendisi için; ben Linux kullanıyorum. :)

windows 8 metro arayüzü ile şimdiden ölü doğmuş bir çocuk gibi. son derece ruhsuz ve mat ekranlar. işletim sisteminin şıklığı çok önemli oysaki. apple pahalı kalmasa adam bulamazsınız windows cepesinde.

Windows bu işte; metro arayüzünün gereksiz boş bir çalışma olduğunu logo tartışması yaparak kapatmak istiyor.

''Apple fanboy'ları bile bunu yapmazlar."
Sırf Elma'nın karizması için gdip iPhone alanlar var !

linux kullanıyorsun windowsa neden yorum yapıyorsun

Ben de sevmedim logoyu... Ya bu Microsoft yönetimi gittikçe amatörlere kalıyor sanki :(

Bana goe gayet hos bir logo,
Illa cafcaf li mi olmasi gerekiyor?

Bir yazılımcı yeni bir deneyimi kullanıcıları ile paylaşacağı zaman ilk olarak programın görselliğini ve ilerisi için gerçekten daha fazla değişim getireceğini göstermek istiyor ise yazılıma ait logoyu değiştirir. Bence Microsoft bunu bizlere anlatmaya çalışıyor. Beyler yeni bir deneyim ile karşılaşmak üzereyiz. Logo 'yu fazla kafaya takmayın. Bence Logo sade, güçlü ve seksi olmuş. Saygılar.

Max_Real Qnx

Sizlere bence büyük küfür etmek gerekiyor ama neyse. Windows Vista için neler dediniz? Görsellik onemli değildir. Benim için Performans önemli diyen binlerce kişi gördüm. Al işte sana Windows hızlı acılan performanslı bir işletim sistemi sunuyor görsellikte o hızı bozmayacak şekilde? Şimdi neden şikayet ediyorsun? Bu insanlar resmen NANKÖR!! Windows Vista'da görsellik onemli değil diyen insanlar şimdi görselliğe takmış kafayı...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play