Windows 8'in "Metro" karmaşası devam ediyor

Windows 8 piyasaya çıktı ama bu bilmece hala çözülemedi; işler iyice çorbaya döndü!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'in "Metro" karmaşası devam ediyor

Microsoft, Windows 8 ile ortaya çıkardığı yeni kullanıcı arayüzüne yüzde yüz bağlı olduklarını açıkladı. Microsoft'un yıllık Build 2012 konferansında konuşan Microsoft Prensip Kullanıcı Deneyimi Danışmanı Will Tschumy, şirketin 2003'den bu yana senede yaklaşık 20 milyar dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Ancak eski adı Metro olan Windows 8 arayüzünün hala tam bir ismi yok.

Microsoft, ilk olarak Windows 8'in döşemeli tasarımının adının "Metro" olduğunu söylemişti ve bu tasarım için üretilen uygulamalar "Metro stili uygulamalar" adını alacaktı. Ancak şirket Ağustos ayında Metro ismini bıraktığını ve onun sadece dahili bir kod adı olduğunu söyledi.

Microsoft, o tarihten bu yana Metro yerine kullanabileceğimiz bazı terimler söylese de hiç birisi Metro kadar net değildi. Daha ilginç olanı ise Microsoft, Metro'nun neden kaldırıldığını da hiç açıklamamıştı.

Konu hakkında yöneltilen bir soruya Tschumy, "onu artık neden kullanmadığımızın detaylarına girmeyeceğim" dedi ve ekledi "Microsoft'un yeni kullanıcı arayüzü stili için geliştirilen uygulamalar 'Windows 8 Store Uygulamaları'dır."

Tschumy'nin bu sözlerinin ardından Metro'yu tarif eden terimler arasına bir yenisi daha eklenmiş oldu. Ancak bu terim, Windows 8'le veya mağazasıyla ilgisi olmayan (örneğin web siteleri veya Windows Phone) alanları kapsamıyor ve yine yetersiz.

Windows 8 Store Kullanıcı Arayüzü kurallarının içerik tüketmeye yönelik uygulamalarda işe yaradığını, ancak gerçek iş yaparken o kadar da işe yaramadığını söyleyen bir katılımcıya ise Tschumy şu çok da açıklayıcı olmayan cevabı verdi: "Geliştiricilerin denetimleri nasıl yerleştirdiği, uygulamalarının amacına göre değişir."

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

başlangıç ekranı işte :D

@04 Kas 2012 21:30 ve başlangıç ekranı uygulamaları :D

ben win8'e geçtim ama metro arayüzüne bir türlü geçemedim. eski başlat menüğ ekleyen programlardan birini kurdum o şekilde kullanıyorum. metro arayüzü bana extradan birşey katmıyor. daha da windowsu çirkinleştiriyor. bunu ayrı bir store programı ile halledebilirlerdi. mesela apple daki gibi.

metro çok güzel gerçkten siz kullanmayı bilmiyorsunuz

@04 Kas 2012 23:41 Dokunmatik ekran olmadan anlami yok diyoruz. Kimse kullanmayi bilmiyor degil. Ama mouse ile cok yorucu. Tablet PC icin uygun olabilir ama desktop icin kullanisli degil. Bu arada Microsoft yeni bir sey de icat etmis degil. Bu sistem yillardir KDE4 ile Linux'ta vardi. nefret ettigim icin Gnome'a donmustum zaten. M$ herzamanki gibi geriden gelip sonra patent bilmem ne diye ahkam kesiyor.

ismini MOZAİK koysunlar..zaten ona benzemiyormu? yada GOLD GATE..altın kapılar .koyulsun.illede metro mu olacak.?gereksiz.

Metrobus olsun

apple startup koysunlar daha ıyı ısım mı olur :))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play