Windows 8'in son hali...

Windows 8'in dünya çapındaki kullanım oranı sizce ne kadar? İşte yeni Windows'un son hali...

Microsoft, Windows 8 Tüketici Önizleme'yi Şubat ayının sonunda yayınladığından bu yana yaklaşık 1 ay geçti. Yeni bir rapora göre ise Windows 8, dünya çapında diğer işletim sitemlerine kıyasla çok küçük bir oranla kullanılıyor.

Net Applications'ın raporuna göre Windows 8, Mart 2012'de tüm dünyadaki PC kullanıcılarının yüzde 0.11'i tarafınan kullanıldı. Oldukça eski bir işletim sistemi olan Windows NT yüzde 0.12, Windows 2000 ise yüzde 0.16 kullanım oranına sahip ve dolayısıyla Windows 8'den daha çok kullanıcısı var.

Net Applications verilerine göre tüm dünyada en çok kullanılan işletim sistemi ise yüzde 46.86 ile Windows XP. Şubat 2012'de yüzde 45.39'luk bir paya sahip XP, Mart ayında payını artırmış bulunuyor. Windows Vista, Mart ayında yüzde 7.65'lik bir paya sahipken onu yüzde 2.79 ile Max OS X 10.6, yüzde 2.59 ile Mac OS X 10.7 izliyor. Linux ise yüzde 0.98'lik bir paya sahip.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Hadi o zaman Windows 2000 kullanalım !

metro zımbırtısını kullanıcının tercihine bırakıp ve başlat menüsü geri getirsin windows 7 kullanıcıları 8e hücum etmezse şaşarım.

saçma win 8 tam olarak geliştirilmiş bir sistem değil diğer sayılan sistemler kendi çaplarında gelişmiş win 8 gerçek anlamda piyasaya sunulduğunda bakın o rakamlara

hayır win me kullanalım.
çok narsist olduk beaaa :))

win 7 aynı zaten hiç gereği yok kullanıcı bilir işini

bence xp kullanımı %90 üzerindedir çünkü millet xp yi kaldırmadan başka işletim sistemleri yüklüyor.
win7 ise bilgisayardan fazla anlayamanların tercihi; işi bilenler, xp yada açık kaynak kodlu işletim sistemlerini tercih ediyor.

win 7 den şaşmam artık isterse win 9 u göndersin deneme olarak 8 i bile denemedim daha denemeyede gerek yok.

metro zımbırtısını kullanıcının tercihine bırakıp ve başlat menüsü geri getirsin windows 7 kullanıcıları 8e hücum etmezse şaşarım.
--------------
Katılıyorum, bir de iyi reklam yapması lazım. Artılarını avantajlarını iyi sunması lazım. Bir de esnek olması lazım metroyla beraber birçok tercihi millete bırakması gerekir.

windows vista=8

Windows 3.1'mi kullansak...

bırakın Windows'u hemen ubuntu 12.04 kurun kullanın MS hemen istediğiniz özellikleri ekler... hem kurmak zorunda değilsiniz...

Peki windows 7'nin oranı ne?

bu metro dediğiniz şey bu kadar kötü değil . zaten sadece metro uygulamaları metro arayüzünde çalışıyo . siz kendi programlarınızı kullanırsınız olur biter . ben kullandım çok hızlı bi sistem . açıkları bitince rakipsiz olacağına inanıyorum.

hala xp mi var yaaaa?

En iyisi Windows 7.Windows 8'e geçtiğime pişman oldum.Şu ''Metro'' olayını kapatsalar ne güzel olacak.Ne ekran çözünürlüğüm, ne grafik kartım ne de ses driver'larım bu dandik işletim sistemine uyuyot. :(

Linux'e yazık olmuş...

Özgürlük için; Linux diyorum ve başka bir şey demiyorum.

Xp kullanlara duyurulur :Direk Windows 2000 ' e geçin daha performanslı olur.Zaten Windows Xp 2000 tabanlı Xp programları da uyuyor.En güncel sürümü SP4 geçin görün bak Microsoft ne yapacak .Başlat menüsünü getirin diye protesto yapın.(Bana cevap yazın)

Kral xp :) bende xp kullanıcısıyım gerçektende kral :)

Bir yenilik getirmeyecek se microsoft neden hizmet paketi çıkarıyor? Ben Windows XP SP3'ü çok sevmeme rağmen şimdilik Windows 7 SP1 64 bitini kullanıyorum. Ve de SP2'sini sabırsızlıkla bekliyorum, microsoft yan çizmesse...

Şimdilik W7 mis gibi işletim sistemi

xp ciler heralde driver felan yüklemio yada teknolojinin gerisinde kalmışlar

Bu kadar insan halen kullanması xp den olan memnuniyeti gösteriyor. I5 2410 işlemcim var. Windows 7 de xp de kullandım. Xp cok daha hızlı calısıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir