Windows 8'iniz daha da hızlı açılsın!

Zaten hızlı açılan Windows 8'inizin daha da hızlı açılması mümkün! Nasıl mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8'iniz daha da hızlı açılsın!

Windows 8'e yeni giriş ekranı, başlat menüsünün yokluğu nedeniyle kusur bulabilirsiniz, ancak işletim sisteminin açılış süresi gerçekten de etkileyici. Ancak onu daha da hızlı açmanız mümkün.

Üçüncü parti uygulamalar açılış sürenizi zaman içinde önemli ölçüde uzatabilir. Arada sırada yapacağınız temizlikle Windows 8'in açılış süresini tekrar kısaltmanız mümkün. İşte yapabilecekleriniz.

Açılış sürelerine göz atın

Son önyükleme sürelerinizi Windows Olay Görünütleyicisi içinden görebilirsiniz. Bunun için Win+W tuş kombinasyonunu kullanın ve olay yazın, ardından Olay Günlüklerini Görüntüle'ye tıklayın. Uygulama ve Hizmet Günlükleri > Microsoft > Windows > Diagnostics Performance yolunu izleyin. Burada kimlik numarası 100 olan olaylara göz atmanız gerekiyor.

Hızlı başlatma seçeneği etkin mi?

Windows 8, açılışı hızlandıran Hızlı Başlatma işleviyle beraber geliyor. Bu işlev, Windows'u kapattığınızda onun kısmen "hazırda bekletilmesini" sağlıyor, yani kernel oturumu ve aygıt sürücüleri sistem sürücüsündeki hiberfil.sys dosyasında saklanıyor. Bilgisayarı açtığınızda ise bu dosyadaki bilgiler, sistemi devam ettirmekte kullanılıyor.

Hızlı Başlatma'nın etkin olup olmadığını Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin yolunu izleyin. Hızlı başlatmayı aç seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Eğer açılışla ilgili sorun yaşarsanız, bu işlevi kapatın. Hızlı Başlatma, açılışta size 1 dakikanın üzerinde zaman kazandırabilir.

Başlangıçtaki programları ve hizmetleri kapatın

Başlangıçtaki programları kapatın

Windows 8'de geliştirilen Görev Yöneticisi, artık başlangıç programlarını yönetmenize de izin veriyor. Windows 8'de masaüstünde görev çubuğuna sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi'ne tıklayın. Sol alttaki "Daha fazla ayrıntı"ya tıklayın, ardından Başlangıç sekmesine tıklayın.

"Başlangıç etkisi" "Yüksek" veya "Orta" olan herhangi bir işlevi devre dışı bırakmanız, başlangıç sürenize olumlu etki edecektir.

Başlangıç hizmetlerini kapatın

Windows, açılışta birçok hizmeti otomatik olarak başlatır. Bu hizmetlerin bazıları gereksiz yere PC'nizi meşgul ediyor olabilir. Windows+R tuşlarına basın, msconfig yazıp Enter'a basın. Sistem Yapılandırması penceresinde Hizmetler sekmesine geçin. İhtiyacınız olmayan hizmetleri burada devre dışı bırakabilirsiniz. Microsoft hizmetlerini ve donanımınızla ilgili hizmetleri kapatmamanızda fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

fazla ayarlara girmeyin bozarsınız

Windows 7'de açılma ve masaüstünün kendine gelme zamanı 1:20 saniye iken windows 8'le tam 8 saniye :) Sadece açılma süresi win7de 56 saniye iken win8de 5 saniye...

@volkan yörük Windows 7'de de yaklaşık aynı süreyi isterseniz hazırda beklet özelliğini aktifleştirmeniz yeterli.Farkı göreceksiniz !

@28 Kas 2013 10:07 Merak ettiğim bişey var. Laptopumun fişini de çekiyorum yani elektriği de kesiyorum ama yine en fazla 15 sn de açılıyor. Bu bekletme olayı nasıl çalışıyor tam olarak acaba?

@25 Ekim 2014 10:19 Bilgisayarın HDD mi SSD mi?

İsterse 1 sn de açılsın aga.O berbat görünümü çekemem ben ! Ön plandaki pencereye tıklayınca arka plandakinin rengi kararacağına açılıyor. Saçmalığın daniskası ! Ben öndeki pencereyle çalışıyorum arkadaki neden öndekinden daha açık renk olup gözlerimi yoruyor ? Ben neredeyse 20 saat bilgisayar kullanıyorum günde. Gözlerimi sivdikten sonra ne yapayım ben. Şu işi adam gibi yaparlarsa ben de geçeceğim.BAŞLAT MENÜSÜ ZATEN UMURUMDA DEĞİL ! ama istediğim zaman ayarları değiştiremiyorsam, beni mahkum gibi karşılıyorsa ben de onu mahkum ederim.

çin atasözü derki: Çalışıyorsa kurcalama

@28 Kas 2013 10:46 Bir Türk atasözü diyor ki: Çin malı ucuz olur kullanma ! (söz dahil)

Windows 8 gerçekte kapanmıyor sadece hazırda beklet dediğimiz uykuya geçiyor.Gerçekten kapanmasını ve açılmasını test edecek olan varsa Alt+s tuşuna basıp "shutdown.exe /s /t 0" komutu ile windows 8'i gerçekten kapatsın ve açsın.Gözünüzü boyamalarına izin vermeyin

@28 Kas 2013 12:04 dediğini yaptım 6-7 sn civarı açılıyor :)

al bir ssd yükle işletim sisteminin 20 saniyede açılıp kapansın PC

@28 Kas 2013 12:12 ssd yok ve 15 snde açılıyor. Olsa heralde 10sn altına düşer

Ssd + i7 li toshiba'm bunları çoktan yaptığım halde hala Imac'imden yavaş açılıyor. Aralarındaki performans farkı da cabası. Apple ın da dediği gibi dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi os x maverickstir.

@28 Kas 2013 12:18 Efendim yalan mı yoksa doğru mu söylüyorsunuz gerçekten bilmiyorum. Bu yüzden hakkınıza girmek istemiyorum. Fakat dediğinizin hiç gerçekci olmadığını belirteyim. SSD disk sahibi bir bilgisayar da Windows 8'in iMAC ten yavaş açılma ihtimali yok. Ha eğer iMAC te de SSD var ise o zaman belki hızlı açılabilir fakat bu da 1 ya da 2 saniyeyi geçemez. Buna rağmen 5400 RPM harddisk te 15 saniye de açılan sistemin SSD'de iMAC'ten yavaş açılma ihtimali yine yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Performans olarak ise bir şey diyemiyeceğim çünkü sisteminizin özellikleri, kullandığınız programlar ve sistemi nasıl kullandığınız gibi bilgilere sahip değilim. Fakat kendi tecrübemden yola çıkarak söylemem gerekirse. En iyi performansa sahip "Windows" sürümü olması ile birlikte piyasadaki diğer bir çok işletim sisteminden de kat ve kat daha iyi ve performanslı çalışıyor. OS X ile ise karşılaştırma yapamadığım için bilemiyorum fakat yüzlerce kez okuduğum yorumlara her iki işletim sisteminide kullanan çevremdeki kişilerin fikirlerine dayanarak iki sistem arasında ki performans farkı artık neredeyse bulunmuyor diyebilirim. Dolayısıyla iki sistem de piyasada ki en iyi sistemler. Dediğiniz gibi arasında performans farkı bulunmuyor.Ama gelişmiş masaüstü sistemi derseniz o zaman size katılırım. Zira OS X in sunduğu kullanım kolaylığı başka bir sistem de bulunmuyor.Yine de Windows kullanan kişinin zorlandığı söylenemez. İyi günler...

"windows xp forever" diyen işsizler damlamamışlar daha...

gereksiz bir şey zaten çok hızlı.

Aero Glass yok kullanmıyorum. İsterse saniyenin 10/1 kadar hızlı açılsın önemi yok.

10:20 ziyaretci Aero glass for Windows 8 i dene adamım

@28 Kas 2013 20:08 Ah bir de çalışsa...

işin garibi ben windows de pc em 20 saniyede açılıyor windows 7 xp denken 15 sn açılıyor

sistemi "shutdown.exe /s /t 0" komutu ile kapatıp açtım win8.1 20 sn de açılıyor normal kapattığımda 6 sn de açılıyor..

ssd var ocz 120 gb lık pc 1 2 dkda anca açılıyor pc yeni toplama win 8 64 bit formatlı yeni fikir yazın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost