"Windows 8 keşke olmasaydı"

Windows 8'e verip veriştirenlere sonunda bu dev isim de eklendi! İşte o şok sözler...

Doom'un mimarı: "Windows 8 keşke olmasaydı"

Önde gelen oyun geliştiricilerinin Windows 8'e yağdırdığı taşların ardından Microsoft, bir taşa daha isabet oldu. Bu kez Doom ve Quake oyunlarının geliştiricisi John Carmack, yıllık QuakeCon etkinliğinde konuşurken Microsoft ve Windows 8 hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

Valve'dan Gabe Newell'ın, Blizzard'dan Rob Pardo'nun ve Minecraft'ın yapımcısı Markus Persson'un Windows 8'i eleştirmesinin hemen peşinden Windows 8 yine bir oyun devinin oklarına hedef oldu. Carmack'a, YouTube'a yüklenen 2 saat 47 dakikalık konuşmasında bir bölümde Windows 8 hakkında bir soru yöneltiliyor. Carmack, id takımının Windows XP için çalıştığını ardından Vista'yı atlayarak Windows 7'ye geçtiklerini söylüyor. Şu an hiç kimsenin Windows 8 için çalışmadığını söyleyen Carmack, Doom 3 BFG Edition'ı Windows 8'de test etmeye başlayacaklarını da itiraf ediyor.

Carmack, Microsoft'a "diğerlerinden daha çok saygı duyduğunu", ancak Windows 8'in "dokunmatik tabanlı arayüzü" (eski adıyla "Metro") hakkında endişeleri olduğunu söylüyor. Carmack, Microsoft'un Surface tabletlerini görmek için heyecan duyduğunu da gizlemiyor.

Carmack, Windows 7 ile çalışmaktan "fazlasıyla mutlu" olduğunu, Windows 8'in hiç var olmamış olmasını umduğunu, Windows 8'de beklemeye değecek hiçbir şey olmadığını söylüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Adam haklı beyler beğenin :D

Doğru demiş. Çok mu gerekliydi Windows 8 ? Mutlaka çıkarmak zorundalar mıydı ? Masaüstü için Windows 7 zaten yetiyordu, millet daha yeni yeni alışıyor Windows 7'ye. Service Pack çıkarsalar çok çok daha iyi olurdu herkes için, ama yok... İlla yeni bir Windows çıkarıp gündemde kalmayı başaracaklar. Tahminim, Vista'dan daha başarısız olacak, bir çok oyun ve program sorun çıkartacak 8 ile birlikte.

ağla john ağla... sen ilk önce sözünü tutup doğru düzgün bir doom oyunu çıkar ayrıca son fiyaskonuz rage felaketinden sonra bence hiç ortalarda felanda gözükme......

Aynen ben de windows 7 yi windows 8 e tercih ederim. Bilmece buldurmaca gibi bir işletim sistemi olmuş. Tutmadım win8 i.

.. ürür kervan yürür,apple maşaları konuşuyor

Ben merak ediyorum acaba neden Windows 8'den neden nefret ediyorlar bence çok güzel bir işletim sistemi fakat iki konuda şüphem var birincisi ben masaüstü bilgisayarımı windows 8 yapmak istiyorum ama masaüstünde rahatlıkla kullanabilirmiyim İkincisi tüm oyunları oynayabilirmiyim ? :D

@EmreApaydın Elbette oynayabilirsin

Bence oyun konusunda Windows 7 gibi olur niye problem olsun ki.

Microsoft W8 ile büyük bir kumar oynuyor. Windowsu windows yapan pekçok özelliğin kaldırılması ve yılların alışkanlıklarının bir anda değiştirilmeye çalışılması ne yazık ki pek hayra alamet gibi gözükmüyor. Hem tablet hem de pc konseptinde aynı anda etkin olmaya çalışması Microsoft için hayal kırıklığı doğuracak. Tablet üzerinde kullanmayı düşünmüyorsanız hiçbir işinize yaramayacaktır Windows 8. Pc için birkaç saniye hızlı açılması dışında hiçbir getirisi yok zaten, pc için çok kullanışsız olmuş. Windows 7 gibi kullanışlı ve sağlam bir sistemin üstüne çıkara çıkara bunu mu çıkardınız diyorum. Hayal kırıklığı...

@07 Ağu 2012 15:51 geç apple'a ya da linux'a kurtul tasadan dertten microsoft'tan

böyle adamlar yüzünden win8 tarihdeki yerini geç alıyor.

E yaşlandı tabi adamlar

PC'tye oyun yapmazsın olur biter zaten. Rage oyunu konsolda oynuyorum hiç bir sorun yok ama arkadaşlarım PC'de oynuyorlar. 2 ay boyunca adam gibi yama beklediler.

Yav çözüm basit :) Win 8 için oyun çıkarmıyorum , Linux için oyun çıkartacam dersin... Görürüm MS ondan sonra :))) Gayet gereksiz ve masaüstü pc'ler için eziyet olmuş win8...

Bir insan bu kadar değersiz gördüğü birşey için açıklama yapma gereksinimi dahi duymaz. Çamur at izi..Microsoft windows sürümü başarısızlığı yüzünden çökecek bir firma değil.Onun diynamic axaptası var,ve dünyanın en zengin şirketlerinden biri.

windows 8den nefret ediyorlar değil, gerçekten de windows 7 gibi sağlam bir işletim sisteminin üzerine bunu mu çıkardınız diyor herkes. windows 8in tarihteki yeri ne olabilir ki? ne yeniliği var dokunmatik mi? windows 7 de full dokunmatik destekli. olursa mobil sektörde büyük bir yenilik getirmiş olur.

Tam sürümü bekliyorum.Eğer oyun performansı cidden dedikleri gibiyse kurmam.

Bir arkadaşın da belirttiği gibi WP8 ne kadar güzel olursa olsun, kırılmaz bir alışkanlık haline gelen klasik masaüstü devrini kapattığı için kullanıcılarca benimsenmesi çok zor olabilir ve çok uzun zaman alabilir. O yüzden Microsoft masaüstü PC'ler açısından gerçekten büyük bir riskin altına girdi. Dokunmatik ekranlar, tabletler ve cep telefonları için ise sorun olmayacaktır. Çabukça benimsenecektir. Ancak PC yönünden durum: bıçak sırtı...

Görünüşe göre oyunların çoğunu oynayamayacaksın...

MS 8 fiyaskosundan batacak... ve battıda...

linux a gelin anam linuxa zaten dünyanın geleceği linux a bağlıı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir