Windows 8'lerin isimleri ne olacak?

Home, Starter ve Ultimate sürümleri tarih mi oluyor? İşte Windows 8'in beklenen sürümleri...

Windows 8'lerin isimleri ne olacak?

HP'nin sitesinde "yanlışlıkla" yer alan bir belgede yeni Windows 8'in Windows 8 Edition, Enterprise (Kurumsal) ve Professional sürümlerinin 32 ve 64 bit seçenekleriyle satışa sunulacağı yazıyordu. Aslında belgelerde, Microsoft'un kaç farklı Windows 8 sürümü yayınlayacağı mı yoksa HP'nin bilgisayarlarında kaç farklı Windows 8 sürümü kullanacağı mı yer alıyor, tam olarak net değil.

Fakat durum böyle olursa, bu büyük ihtimalle Ultimate, Home Basic ve Home Premium gibi sürümlerin sonu gelebilir. Ayrıca netbooklar gibi düşük sistemli bilgisayarlarda önyüklü olarak gelen Starter sürümü de yok olacaklar arasında.

Bu belgede yazanlar Microsoft'un planlarını yansıtıyorsa, yazılım devinin Windows'u farklı özelliklerle farklı sürümlerde satma prensibinde de köklü bir değişikliğe gideceği anlamına geliyor. Microsoft'un mevcut stratejisi, gerek iş gerekse ev kullanıcılarına fiyatı yükseldikçe ek özellikler gelen Windows sürümleri satmaktı. Örnek vermek gerekirse, Home Basic (99 dolar) sürümünde Media Center bulunmazken, Media Center bulunan Home Premium sürümü 182 dolara satılıyor.

Son dönemin modası olan, basit ve kullanıcı dostu olmak, Microsoft'un yeni hedefi. Nasıl ki Apple, masaüstü işletim sistemi için tek bir sürüm yayınlıyorsa, Microsoft da git gide Apple gibi sadeleşmek istiyor.Bu yüzden bahsi geçen sürüm isimlerinin gerçek olma ihtimali yok değil...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

tek sürüm ve marketten satılan ek özellikler ihtimaller arasında yok mu?

2 SÜRÜM OLMALI BİR TİCARİ BİR DE EV İÇİN PRO

alışmıştık bir çok sürüme

starter kadar uydurma bir sürüm yoktu zaten. iyi ki kalkmış

Bence de artık bu sürüm çöplüğü ve fırsatçılığına son verilmeli. Apple daha uygun fiyata bütün özellikleri içinde, kırpılmamış işletim sistemini satıyor. Üstelik Microsoft gibi dünya çapında 100 milyonlarca bilgisayarda da yüklü değil.

xp gibi olsun ya home , pro :) temiz

Bence tek sürüm olmalı.. pc özelliklerine göre görsellik otomatik algılanmalı diyorum :) starter,home,professional gereksiz diye düşünüyorum. İsim olarak ultimate olarak devam edebilir :)

microsoftun en saçma uygulamarından biridir bu sürümler adam media player için 80 dolar daha fazlamı vercek gider internetten yükler daha kalitesini

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play