Windows 8'li tablete Android nasıl yüklenir?

Windows 8'li tabletinizde hem Windows 8'i hem de Android'i kullanmanın yolunu açıklıyoruz!

Windows 8'li tablete Android nasıl yüklenir?

Windows 8'li tabletler gün geçtikçe yaygınlaşıyor, ancak Modern moddaki uygulamaların hala yeteri kadar seçenek sunmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu durumda başvurabileceğiniz çözümlerden bir tanesi, tabletinize Android yüklemek ve Google Play'in zengin içeriğinden faydalanmak.

Android'i bir masaüstü PC'ye yüklemek kolay olsa da tabletlerde bir CD/DVD sürücüsü bulunmadığından bazı sorunlar karşınıza çıkabilir.

Hangi tableti kullanıyorsunuz?

Windows'lu, Intel x86 işlemcili tabletinize Windows yükleme işlemleri tabletten tablete değişse de, genel anlamda yapacaklarınız aynı.

Yine de başlamadan önce kendi tabletiniz için izlemeniz gereken adımları kontrol etmelisiniz. Aksi halde SSD'nizin içeriğini yanlışlıkla silebilir ve tableti açılmaz hale getirebilirsiniz.

Biz yüklemeyi daha çok bir ultrabook'a benzeyen Acer Iconia W700'de gerçekleştirdik. Ancak aynı adımları Samsung XE700T ve Microsoft Surface tabletlerinde de kullanabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar

İhtiyacınız olanlar

Windows 8'le yeni tanıştıysanız, hazırlık aşaması size biraz karışık gelebilir. Önce kolay olanlardan başlayalım. İlk başta en az 512MB boş alana sahip bir USB flaş diske ihtiyacınız olacak. USB çubuğun FAT dosya biçimiyle formatlandığından emin olun.

Bunun yanında bir USB klavye ve USB hub'a ihtiyacınız var. Güce ihtiyaç duymayan bir HUB tavsiye ediyoruz, çünkü ayrı güçle çalışan HUB'ların açılması bir miktar zaman alabiliyor - bu ise açılışta F12'ye basamamanız anlamına gelebilir.

Disk imajını USB çubuğa yazmanızı sağlayacak yazılım olan Win32 Disk Imager'ı da indirin.

Bu sırada Intel'in Open Source Technology Center sayfasını açın ve yüklemek istediğiniz Android sürümüne denk gelen Generic UEFI Installer imajını seçin.

USB belleği hazırlayın, cihazınızı yapılandırın

USB belleği hazırlayın

Android'i indirdikten sonra onu USB belleğe yazmanız gerekecek. Cihazı tabletinize veya USB hub'a bağlayın ve Win32 Disk Imager aracını bir klasöre açıp çalıştırın.

Az önce indirdiğiniz Android yükleyicisini de bir klasöre açın ve Disk Imager içinden bu imaj dosyasını seçin. "Device" bölümü altında USB belleğin sürücü harfinin seçildiğinden emin olun ve ardından Write'a basarak USB diski oluşturma işlemini başlatın.

İşlem tamamlandığında Win32 Disk Imager, veri yazma işleminin tamamlandığı konusunda sizi uyaracak.

Windows 8'li tabletinizi Android için yapılandırma

Windows 8'li cihazınıza Android yükleyebilmek için sistem ayarlarında birkaç değişiklik yapmanız gerekiyor. İlk olarak Secure Boot'un kapalı olduğundan emin olun. Ayarlar > Bilgisayar ayarlarını değiştir > Güncelleme ve kurtarma > Kurtarma yolunu izleyin, burada Şimdi Yeniden Başlat'a dokunun. Şimdi ok tuşlarıyla Sorun Gider'i seçin, ardından Gelişmiş Seçenekler > UEFI Firmware Ayarları'nı seçerek BIOS'u açın.

Açılan ekranda sol tarafta Güvenlik seçeneğini bulun ve bir süpervizör parolası ayarlayın. Bunu yaptıktan sonra Önyükleme'yi açın ve Güvenli Önyükleme seçeneğini bularak işlevi devre dışı bırakın.

Şimdi güç düğmesini basılı tutarak sistemi baştan başlatın ve ekran açılana kadar Windows tuşlarını basılı tutun. Bu sayede hızla BIOS'a girebileceksininiz. Burada UEFI modunun seçili olduğundan emin olun.

Şimdi tableti kapatın ve USB hub'ı direkt olarak tablete bağlayın (herhangi bir dock'a bağlamayın). Klavye ve USB bellek bağlıyken tableti açın ve F12'ye basın. Önyükleme menüsünde okları kullanarak USB cihazını seçin ve çift önyükleme için gerekli yönergeleri izleyin. Ardından cihazınızın ses düğmelerini kullanarak boş alan ayarlayın.

Son adımlar ve Android'i çalıştırma

Android yükleyicilerin farklı sürümleri, farklı adımlar sunabiliyor. Biz, aşağıdaki seçenekleri kullandık;

Do you want to preserve Windows and dual boot? Y

Do you want to resize Windows to make more space? Y

Enter new size in MiB for Windows: Varsayılan değer için Enter'a basın.

Install GummiBoot bootloader? Y

Enter boot menu timeout (0=no menu)(min=0, max=60, enter=5) 15

Bu adımları tamamladığınızda yükleme devam edecek. Kurulum tamamlandığında ise ekrana aşağıdaki mesaj gelecek:

"Installation now configured. Press enter to continue"

Her şey yolunda giderse tabletinizi bir sonraki açışınızda Android ve Windows 8 arasında seçim yapabileceksiniz.

Bazı tabletlerde Android, önyükleme menüsünde yer almayabiliyor. Bu durumda biraz dolambaçlı da olsa açılışta F12'de basılı tutmanız gerekebilir.

Android'in x86 sürümünde her işlevin sunulmadığını, bunun yanında Gmail, Google Play gibi Google uygulamaları için gApps'i yüklemeniz gerektiğini söyleyelim.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Olaya bak.İntel bu işe kararlı.Bahsi geçen Android sürümü x86 cpular için Intel tarafından geliştirilyor.Buradan benim anladığım gelecek Windows ailesi için karanlık...Boşuna sponsor olmuyor Microsoft WP li telefonlara değilse batacak(bence)

Mis gibi Windows 'a ne diye ne idiğü belirsiz saçma sapan virüs ve içerik dolu Androidi kurayım ? Siz Android tabletlere Windows kurmayı öğretin daha hora geçer.

@20 Oca 2014 04:27 çocuklar için android büyükler için windows 8 fazla işletim sistemi göz çıkarmaz

Samsung galaxy tab 3 7.0 ' a da yüklesek ya ne güzel olur

ey apple gör şu Microsoft'u. sen niye os x'li tablet çıkarmıyorsun.

windroy indir geç 4.0 ics nexus kodu var bu kadar haber yapmaya ne gerek var?

Ne gerek var Windows varken

Android mi yiqildim!

kolay gelsin.. öncelikle güzel bi yazı olmuş fakat. bu işlemi windows 8 li tablette micros sd karta yükleyerek yapabilirmiyiz.. teşekkürler..

FATAL:ASSERTİON FAİLED BOOTABLE/İAGO/PLUGİNS/GUMMİBOOT.. HATASİ ALİYORUM

flash a win8 format dosyalarını gömdügümde bios da usb seçeneği görünüyor ancak android iso su veya imaj dosyası gömdügümde bios da usb görmüyor deli oldum iki gündür

yapılmıyor

Windows 8 i silip android yükleyemezmiyiz

paylaşım güzel ancak dediklerinizi uygulamama rağmen casper n210 bir türlü usb den başlamıyor yani android kurulum aşamasına geçemedim. bir öneriniz var mı

son 3 kısım çok karışık anlatılmış çözemedim orayı

casper ın via t8w ürününede bi dual boot çözümü bulabilirseniz t8w kullanıcılarına cok yardımcı olursunuz :)

@30 Nisan 2015 16:01 Ben buldum modifiyeli rom onun temizini bulunca hayrına herkese yayınlayacam. Suan direk biosunu programlayarak yapabildim.

merhaba arkadaşlar bende CASPER T8W Tablet var buna android yükleyebilirmiyiz yardımcı olabilirnisiniz bana

"merhaba arkadaşlar bende CASPER T8W Tablet var buna android yükleyebilirmiyiz yardımcı olabilirnisiniz bana" aynı soruyu bende soruyorum.

Bunu yaptıktan sonra tablet garanti kapsamından çıkıyor mu?

Bunu asla yapamazsınız çünkü eğer tabletiniz bazı özellikleri var tegra powerwr qualcomsnapdragon adreno vesayre bunlar varsa yapamazsınız çünkü işlemciyi windows tanımlayamicak eğer Intel işlemciliyse tabletiniz yapabilirsiniz

reeder ım var olurmu

Hometech e yuklenir mi

Bu işten intel in bile anladığını sanmıyorum. :)) İntel Atop işlemci İntel HD ekran kartlı , Bay Trail chip setli tablete bile kendi yazılımını kuramıyor. Siyah ekranda kalıyor. Sanırım sadece PC ler için düşünülmüş. 10 dan fazla rom denedim Efi boot lu bir tane çalışmadı.

kablosuz vifi çalışmıyor

tablet gıbı calışmıyor kasıyor en güzeli yapabılırsenız dırek androıd kurun

Kardeş Diyelimki yükledik ondan sonra klavye mouse falan çalışacak dimi

caspere olmuomu ? casper via T7-D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir