Windows 8'li tabletin tüm detayları burada!

Microsoft, tablete özel Windows 8'in sır perdesini tamamen kaldırdı! Resimler ve tüm detaylar burada

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in tablet ara yüzü, Microsoft'un bugünkü AllThingsD etkinliğinde ortaya çıktı. Ara yüz, Windows Phone 7 ve Zune'da gördüğümüz metro tasarım dilini temel alıyor.

Diğer Windows tablet işletim sistemlerinin tersine, Windows 8 tabletlerde kolay kullanım ve tabletin yapısına uygun bir deneyim sağlamayı amaçlıyor. Tamamen 'döşeme'lerden oluşan ara yüzü AllthingsD şöyle açıklıyor: 'Ara yüzün kalbi konumundaki yeni başlama ekranı, Microsoft'un Windows Phone 7'de kullandığı döşeme tabanlı ara yüzü örnek alıyor. Tüm programlar bir dokunuşla döşeme olarak görüntülenebiliyor.'

İşletim sistemi geleneksel Windows uygulamalarını çalıştırabildiği gibi tablete özel HTML5 ve JavaScript'de yazılmış Windows 8 uygulamalarını da çalıştırabiliyor. İşletim sisteminde internet tarayıcısı olarak ise Internet Explorer 10 bulunuyor.

Microsoft'un Windows 8 için çok çalıştığı belli

Resimler, detaylar ve doğru çıkan söylentiler

Tüm uygulamalar, ekranın sağ alt kısmında görev çubuğu benzeri bir stile sahip olan yeni tablet ara yüzü içerisinde çalışıyor. Başlangıç ekranına baktığınıza ise Microsoft'un Windows 8'de bir uygulama mağazası açacağı söylentilerinin gerçek olduğunu görüyorsunuz.


Microsoft, Windows 8'in seleflerinden daha az kaynak gerektirdiğinin de üzerinde duruyor. Etkinlikte sosyal ağların da çok önemli olduğunu farkettiklerinden bahseden Microsoft, akıllara işletim sistemine entegre edilecek sosyal ağ desteğini getirdi. Bu arada şirket, tabletteki ara yüzde döşemelerin başlat menüsünün yerini aldığını da onayladı.

İşletim sisteminde farklı tür klavyeler bulunuyor

Masaüstü Excel'i çalıştırırken...

Tanıtımda yeni işletim sisteminin normal masaüstü deneyimine de izin verdiği göze çarptı. Bir Excel tablosunun açıldığı tanıtımda cihazın normal Windows ara yüzüne döndüğü görüldü. Dolayısıyla yeni 'immersive' ara yüzün normal Windows kabuğundan sadece bir adım uzakta olduğu söylenebilir.

Tablete özel Windows 8 normal Windows uygulamalarını da çalıştırabiliyor

Diğer bilgiler ve video

Microsoft, Eylül'de yapılacak 'Build' adındaki geliştirici konferansında daha fazla detayın açıklanacağını söyledi. Aynı tarihte uygulama geliştirmeye yönelik araçlar da yayınlanacak.

İşletim sisteminin çıkış tarihi ile ilgili sorulara ise şimdilik cevap alınamadı.

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak seyredebileceğiniz videoda ise Windows 8'in yeni tablet ara yüzündeki bir çok işlev kullanıcılara tanıtılıyor.

Windows 8'li tablet iOS'u ve iPad'i geride bırakabilir mi? İzleyin, siz karar verin! Videomuzda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

android halt etmiş eğer tanıtımdaki gibi bir yazılımlan tablet üzerine eğilim yaptıysa microsoft. sürücü desteğide daha iyidir kesin.

IE9 daha yeni çıktı, daha yeni yeni oturuyor, IE10 demek insanlarla resmen alay etmektir. Windows 8'e de sıcak bakmıyorum. Windows 7'leri alalı bir yıl oldu... Tablete vereceğim para ile de notebook alabiliyorum.

Windows Media Center gibi anaarayuzun uzerinde calisan Tablet UI'in basarili olacagini dusunmuyorum. BAsarili olsaydi Windows Phone'da Basarili olurdu. Arkaplanda kac tane windows hizmeti calisiyor onu neden göstermemisler. Kimse Windows tableti 4 saat pil ömru icin almaz buda ayri konu adam gibi yalnizca tabletlerde calisan birsey yapsalar ya kurulunca 20GB olan isletim sistemini tablete kurup ne yapacagiz. Windows'un kurulmasi icin tabletlerde HDD mi olmasi gerekiyor illa.. Sunu adam gibi 1GB isletim sistemi yapsalar olmaz mi yalnizca tabletler icin. Sonra da MS Office'in Tablet surumunu cikartsalar daha kullanisli olur. Bu MS calisanlari bunu görmuyorlar mi görmek icin illa bu kadar emek harcayip cöpe gitmesini mi gerekiyor.

Süpermiş...Windows'umu hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde görmek istiyorum.Başka bir işletim sistemi istemiyorum.Çünkü yıllardır windows'u kullandığım için onu benimsedim,gayette memnunum...

andorid i bitirecek sistem. windows 8 iyi geliyor. birde wp7 yükselirse artık google arama motorcuğu olarak kalır sadece :)

windows 3.1 den windows 95 e geçince heyecanlandığım gibi heyecanlandım şimdi

windows 8 buysa çok kötü windows 95'in görünümü bile daha güzel :@

Sağlam bişey olcak gibi.

windows üzerinde çalışan ikinci arayüz bu, amacı basit işlerin çabucak yapılmasını sağlama,
klasik windows arayüzüne istediğiniz zaman geçebiliyoruz.
Windows tan üstün bir işletim sistemi olmadığı gibi, mobile da da üstüne yok şuan. heleki videodaki alet arm tabanlı ise, honeycomb bitmiş demektir, windows'un sunduklarının binde birini sunmuyor ne anroid ne de ios, apple ın artık osx'i tabletlere uyarlaması lazım yoksa iPad tarih olur.

texas atağa geçti, uygun fiyatlı aletler çıkarsa ne ipad kalır ne honeycomb ne bişey.

windows üzerinde çalışan ikinci arayüz bu, amacı basit işlerin çabucak yapılmasını sağlama,
klasik windows arayüzüne istediğiniz zaman geçebiliyoruz.
--------
Bu güzel mantikta suanda windowslu tabletlerin en buyuk sorunu windows arayuzunden cok windowsun kaynak ve pil tuketimi ayrica windows uygulamalarinin klavye ve fare ile calisacak bicimde tasarlanmis olmasi. Windows icin yeni arayuz yazilmasi guzel ama tabletler icin daha iyi uyarlanmis olmasi gerekiyor diye dusunuyorum. Suandaki tabletler 16GB 32GB 64Gb iken siz kalkar 20GB windows kurulu bir tablet verirseniz ki pili 5 saat gitmiyor bile sonra bunda photoshop mu kullanacaksiniz? Oda ayri bir konu bosta iken 500MB bellek tukecetecek. Butun tabletler 4Gb bellekle 128 GB HDD ile mi gelecek?

"Tablete özel Windows 8 normal Windows
uygulamalarını da çalıştırabiliyor"

"...yeni 'immersive' ara yüzün normal Windows
kabuğundan sadece bir adım uzakta olduğu söylenebilir."

Budur işte!

Android zaten tutunamadığı tablet piyasasında aynen kalır, apple de payının belli bir kısmını koruyabilmek için mac osa geçiş yaparsa bir şeyler olabilir. Tabletler telefon işletim sistemi için değildir apple bunu anlamalı! Koca ekranda daha fazlasını bekleriz. özellikle de photoshop kullanabilmeyi.

Microsoft sahneye dönüyor.. birazda çabuk olsa..

özlediğimiz bir hamle , win7 den sonra böyle bişi lazımdı..

Süpermiş...Windows'umu hem akıllı telefonlarda hem de tabletlerde görmek istiyorum.Başka bir işletim sistemi istemiyorum.Çünkü yıllardır windows'u kullandığım için onu benimsedim,gayette memnunum...
Aynen katılıyorum...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost