Windows 8: MS 128-bit desteği var mı yok mu?

Windows 8 128-bit'i destekleyecek mi, desteklemeyecek mi? Birinci ağızdan yanıt geldi...

  • Halil Mollaoğlu
Windows 8: MS 128-bit desteğini yalanlıyor
Windows 8 ve 128-bit: DeVaan dedikoduları yalanladı.

Geçenlerde Windows 8 ve hatta 9'un 128-bit desteği sunacağına dair söylentileri size aktarmıştık. Öyle görünüyor ki ortaya atılan iddialardan tamamen gerçek dışı.

Zira Winfuture web sitesinin Microsoft Core Operating System grubunun şefi Jon DeVaan ile yaptığı görüşmede firmanın şu anki önceliğinin sadece Windows 7 olduğu ve Windows'un geleceğine dair bu tarz köklü kararların alınmadığını açıkladı. Jon DeVaan önceki işletim sistemi sürümlerinin çıkışında (RTM) olduğu gibi geliştiricileri hemen farklı şeylere yönlendirmektense sadece güncel işletim sistemine yani Windows 7'ye yoğunlaşmasını istediklerini bildirdi. Bu sayede OEM PC üreticilerinin ve ekosistemdeki diğer ortaklarla birlikte kaliteli bir Windows 7 deneyimi yaşanması hedefleniyor. Sonuç itibariyle firmanın odak noktasında sadece Windows 7'ye var.

Bu yüzden bir sonraki sürümün ne tür özelliklere sahip olacağını şimdiden söylemenin mümkün olmadığını belirten DeVaan, olası 128-bit desteği hakkında yapılan dedikoduları reddetti. DeVaan firmanın bu dedikodulardan haberdar olduğunu; fakat bunların hayal ürünü olduğunu belirterek 128-bit konusuna açıklık getirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

128 bit yazılım olmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz...Aynı 64 bit yazılımların hala yaygınlaşmaması gibi.64 bit OS kuruyoruz ama 64 bit yazılım sayısı 10u geçmiyor...

Ubuntu 9.10 Forever

Bi deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış.

Jon Devaan bunu söylerken , Microsoft Araştırma ve Geliştirme Depratmanı Başkanı Robert Morgan - (Kendi Linkedin Blogunda Duyurdu,Aşırı Yoğun mesajlardan dolayı Linkedin Blogunu Dondurmuştur) Konuyu pek inkar etmeyen Microsoft Yetkililerinden Jim Allchin http://www.microsoft.com/presspass/exec/Jim/09-13PDC2005.mspx , in yetmemiş gibi Steve BALLMER , bir konferans çıkışında , BT gazetecilerinin ısrarlı Windows 8 planları konusunda inkar etmediği,yeni çalışmalar için Nisan ayından beri geliştiricilerin arandığı bilgiside gerçek.

Windows 7 konuşulurken ve satışa başlanmışken, Windows 8 ye dikkatleri çekmek doğru olmayacağını Papua Yeni Gine'deki kabilelere sorsak bile rahatlıkla mantık yürütüp cevaplandırabilirlerdi :>) Kaldıki Windows 7 üzerine , 64- ve 32 bit desteğinde hareket etmek ve çalışma başlatmak artık boş olacaktır. Bir özel bilgi vereyim , İntel 128 Bit desteği içinde planlar başlatmıştır. Sevgiler.

128 bit mi :S daha 64 bitler yeni yeni oturuyor :S

16 bit'ten 32 bit'e; 32 bit'ten 64 bit'e ne kadar zamanda geçilmiş? Bu bilgileri verirseniz bir mantık yürütebiliriz. 64 bit 128 MB ram destekliyor. kapasitenin 2 senede 2 katına çıktığını öngörürsek. Güncel PC lerinde 4 GB ram kullandığını var sayarsak. Kabaca 8 sene sonra 128 bit'e ihtiyaç duyulacak demektir.

Teknolojiye ayak uyduramıyoruz yaşlandık sanırsam. 2 gün önce win7 çıktı şimdi win9 tartışılıyor..Teknoloji tabiii

öylede olmalı yoksa strateji hatası yaparlar

128 bit ve Windows 8! Çok komik gerçekten. Daha 64 bit bile standart değilken Windows'ta 128 bit nasıl olucak mantığı alan açıklasın.

Soyledik, inanmadiniz :)

4 bit i desteklesin gerisi önemli deil :D ataride windows kullanırız :)))

intel veya amd'nin böyle bir planı varmı

5 yıl önce ülkemizde 64 bit desetkli bilgisayar sayısı oldukca az idi şimdi ise neredeyse tamamına yakını bu %90 civarı diye düşünüyorum şimdi mantıklı olalım 128 bit destekli işletim sisteminin zamanı gelmedimi sizce?

Win8 değil ama odakta bir işletim sistemi var. Bu işletim sisteminde ne klavye var nede fare. Göze takılan bir optik ile ekran üzerinde gezdirilen ok göz kapakalrının hareketi ile tıklamayı gerçekleştirecek. sesli konuşmayı ses tonundan ayırarak bir çok kişinin değil sadece kullanıcının komutlu sesini yazıya dönüştürecek. devasa desktoplar yerine projeksiyonlu ve kendi üzerinde perdesi açılan pcler ceplerde boy gösterecekken bu anlattıklarım hiç sayılır. Ahanda yazın bir kenara...

<16 bit'ten 32 bit'e; 32 bit'ten 64 bit'e ne kadar zamanda geçilmiş? Bu bilgileri verirseniz bir mantık yürütebiliriz. 64 bit 128 MB ram destekliyor. kapasitenin 2 senede 2 katına çıktığını öngörürsek. Güncel PC lerinde 4 GB ram kullandığını var sayarsak. Kabaca 8 sene sonra 128 bit'e ihtiyaç duyulacak demektir.>

klavyesi olan yazıyor. düşünen hesap yapan yok. ne memleket ama!
64 bit, 4 milyar adet 4GB ram demektir. dünyadaki üretilmiş bütün ramleri taksanız dolduramazsınız. üşenmeyen 2 üzeri 64 ün 4 milyar kere 4 milyar olduğunu hesaplar.
bir satranç tahtasını dolduran bugday taneleri ile ilgili çin hikayesini bir araştırın. dünyadaki bütün bugdayları yığsanız 64. kareye gelemezsiniz.

islemci firmalarina bagli bir sey 64 biz icinde destekde gec kaldilar ama sonrasinda gördük Amd özellikle geride kaldigi yaris icinde gene bir supriz yapabilir daha yeni bir mimari ve 128 64 bit örnek alarak Microsofta 4 5 sene icinde mecbur kalir bunu daha önce Amd ve intel ile zaten gördük.

<klavyesi olan yazıyor. düşünen hesap yapan yok. ne memleket ama!
64 bit, 4 milyar adet 4GB ram demektir. dünyadaki üretilmiş bütün ramleri taksanız dolduramazsınız. üşenmeyen 2 üzeri 64 ün 4 milyar kere 4 milyar olduğunu hesaplar.
bir satranç tahtasını dolduran bugday taneleri ile ilgili çin hikayesini bir araştırın. dünyadaki bütün bugdayları yığsanız 64. kareye gelemezsiniz>

Evet, teorik olarak 64 bit işletim sistemi 2^64 exabyte'a kadar ram destekler, fakat pratikte 64 bit işlemcilerin bellek adresleme kapasiteleri yetersiz kaldığı için bu miktar işlemciye bağlı olarak 16 terabyte'a kadar düşer.

mevcut işlemci mimarisi uygun değilki zaten.

bu daha hizli islemciler yapabilmek icin gerekli.
bakin en hizli islemci halen 4ghz
niye cunku cok isiniyor.
cok kanalli veri transveri isinma sorununu biraz da olsa duzelticektir
dolayisi ile 256 bitlik veri yolu standardina bile gecmek gerekebilir yakin zamanda.
kaldi ki programcilar isini dogru yaparsa bu bit boyutlari fazla sorun cikarmaz ek bi program calismasigerkliligi ya da bit dunusturme fonksiyonu zorunlulugu filan gibi seyler disinda

<Evet, teorik olarak 64 bit işletim sistemi 2^64 exabyte'a kadar ram destekler, fakat pratikte 64 bit işlemcilerin bellek adresleme kapasiteleri yetersiz kaldığı için bu miktar işlemciye bağlı olarak 16 terabyte'a kadar düşer.>
evet düşer çünkü intel işlemciler fiziksel olarak 36 bit, amdler 40 bit adres yoluna sahiptir. sanal bellek adresleme hattıyla bu 48 bittir, 64 bite kadar rezervedir. yani 64 bitlik adresleme mekanizması bugün için yakın engel bile değildir, 128 bite geçerek neyi artırmış olacaksınız.

<bu daha hizli islemciler yapabilmek icin gerekli.
bakin en hizli islemci halen 4ghz
niye cunku cok isiniyor.
cok kanalli veri transveri isinma sorununu biraz da olsa duzelticektir
dolayisi ile 256 bitlik veri yolu standardina bile gecmek gerekebilir yakin zamanda.
kaldi ki programcilar isini dogru yaparsa bu bit boyutlari fazla sorun cikarmaz ek bi program calismasigerkliligi ya da bit dunusturme fonksiyonu zorunlulugu filan gibi seyler disinda>

sorun ısınma değil, silikon ve germanyum teknolojinin fizyolojik olarak işlenebilme ve çalıştırılma sınırına yaklaşılmış olmasıdır.
veriyolu genişliği işletim sistemini belirlemez. şuan bile 128 bit veriyolu kullanılıyor ama kim farkında? 8088 16 bitlik işlemciydi veriyolu 8 bitti,
8086 16 bitlikti ama onunki 16 bitti, ama ikisi de aynı işletim sistemini çalıştırıyordu 27 yıl önce bile.
8286, 386sx, 486, pentium yapıları da aynı farklılıkları taşıyordu farkettirmeden.

sözün özü: veriyolu genişliği CPU machine command size demek değildir.
işletim sistemlerini belirleyen şey adresleme hat genişliğidir.

biz programcılar işimizi doğru yapıyoruz merak etme. siz yeter ki şarlatanların oyuncağı olmayın.

arkadaşlar tilera işlemciler sizin aradığınız mimari ile çalışır 200 çekirdeklidir pci-ex girişinden ekran kartı gibi bağlanır ve 128 bit işletim sistemi kullanır :)

Sen de yorum yaz