Windows 8 ne istiyor?

Windows 8'i çalıştıracak bir cihaz için minimum sistem gereksinimleri ortaya çıktı. İşte uzun liste!

Dün yayınladığımız haberde, ARM tabanlı cihazların Secure Boot özelliğinden bahsetmiştik. Bu özellik, cihazda farklı işletim sistemlerinin kullanımını kısıtlıyordu.

Secure Boot, Microsoft'un Aralık ayında yayınladıktan sonra geçtiğimiz günlerde güncellediği Windows 8 Donanım Serfitikasyon Gereksinimleri dokümanında ortaya çıkmıştı. Aynı dokümanda ortaya çıkan bir diğer detay ise, Windows 8'li dokunmatik cihazlar için belirlenen minimum donanım gereksinimleri oldu.

Dokümana göre, bir üreticinin tablet ya da tablet-notebook hibritide Windows 8'i çalıştırmak için karşılamak zorunda olduğu şartlar şu şekilde:

- 10GB of boş depolama alanı
- WLAN ve Bluetooth 4.0 + LE (low energy)
- Direct 3D 10 (WDDM 1.2 sürücüsü ile) desteği
- 1366 x 768 çözünürlük
- En az 5 noktalı çoklu dokunmatik ekran
- 720 p kamera
- Işık sensörü
- Magnetometre
- Hız sensörü
- Giroskop
- USB 2.0 desteği
- Hoparlör

Dahası da var. Haberimizin ikinci sayfasında...

Ve Microsoft'un istediği diğer gereksinimler...

Bunların yanında Microsoft, Windows 8'li tabletler için NFC desteğini de şart koşuyor. Gelelim cihazlarda mutlaka bulunması gereken butonlara...

Windows 8'li bir mobil cihaz üzerinde Windows, güç, ekran döndürme kilit, ses açma ve ses kısma tuşları mutlaka bulunmak zorunda. Tabi bu 5 tuş, gereken minimum tuşlar aslında. Üreticiler, kendi cihazlarında çok daha fazla tuş kullanma şansına sahipler.

ARM sistemler dışarıda tutularak, Intel tabanlı sistemler için bekleme modundan tam çalışır moda geçiş süresi kesinlikle 2 saniyeyi geçmemeli. Ayrıca Windows 8'li bir tablet yada benzer bir cihaz, PC kullanıcılarının yakından tanıdığı CTRL + ALT + DELETE kısayol tuş kombinasyonunu da desteklemek zorunda. Cihazlarda bu fiziksel tuşlar bulunmadığından, Microsoft aynı işlev için Windows ve güç düğmelerinin birlikte basılmasını uygun görmüş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Anlaşıldı. Windows 8 için yeni cihazlar almak zorunda kalacağız.

galaxy tab 10.1de güç düğmesi ve ses açma kapama düğöesi dışında başka düğme yok geri düğmesi ve ana sayfa düğmesi hıneycombun özelliği gereği ekran üzerinde sabit sinir bozucu olarak ekranın en altında yer alan bu toolbarı tam ekran video izlerken bile yok etmek mümkün değil
4.0 ICSde bile bu toolbar kaybolmuyor
sırf ek düğme yapmamak için kalıcı toolbar yapmışlar
tablet kullanımı için yazıda tarif edildiği gibi bu kadar düğmeye gerek yok ama en azından geri tuşu ve anasayfa tuşu olmalı

adamların hedefi resmen tabletler masaüstü pc'ler yalan oldu :)

Tabletler yakın gelecekte laptopların yerini alır mı? Daha o zamana çok mu var ne dersiniz?

windows 8 tablet kullanimi Ipaddan degisik olmiyacak. Bootmenuyu kitliyorlar, market harici yükleme yapilamiyacak, Flash destegi olmiyacak (Html5 falan su an icin en az 2 sene hikaye), Microsoft sürekli ver alisverisi yapicak makine ile ve sistem tamemen kilitli olucak.
Gene bir sekilde Iosda Jailbreak falan bir noktaya kadar yapma imkani var ama Microsoft yama modeli ile calistigi icin kisa dönemde acik olsada kapatacak.
Ben tablet piyasasinda acik ayni windows 7 ama dokunmatigi iyi hale getirilmis ve sistem kaynaklarina yüklenmeyen bir sisteme hayir demem ama win 8 düsündügünüz gibi olmiyacak en azindan tablet pclerde bence bosuna beklentilere kapilmayin ayrica Metro arayüzüde degistirilemiyecek
bu dediklerim sadece tabletler icin gecerli.

adamların hedefi resmen tabletler masaüstü pc'ler yalan oldu :)
bir masaüstünü tüm ev halkı kullanır. bir lisans satar oysa tablet olunca kişi sayısı kadar lisans satmak var işin ucunda

Microsoft hata yapıyor.Tablet ve masaüstü için iki ayrı sürümle yola devam etmeliydi.İkisine de hitap edeceğim diye, iki pazardan da olacaklar...

Ben Windows 8 istiyormuyum acaba? Hayır

Bu ARM versiyonu icin, normal x64 x86 versiyonu icin degil.

Benim elimde bulunan Win 7 yüklü pcim son Windows cihazı olacak. Bundan ARM üzerinde Linux dağıtımı kullanmayı planlıyorum.Pc ile yaptığım internet film vs. bunun için artık yüzlerce dolar ödemeye gerek olmadığını düşünmekteyim.

İlk defa yeni işletim sistemi çıktığını hissedeceğiz. Eskiden maviye boya gönder, köşeleri yuvarla gönder yapardı Microsoft. İlk defa adam gibi özellikler eklenecek gibi. Donanım desteğide iyi sağlandığında ipad'den geçiş için fazla düşünmeye gerek olmayacak.
Elinde office gibi, bazı temel alışkanlıklar gibi avantajlarını henüz kaybetmemişken microsoftun iyi bir atılık yaparak ipad'in sağladığı imkanları sağlaması gerek. Ancak o zaman Apple eskisi gibi uzaktan seyredilen bir marka durumuna dönebilir.
Microsof'un yerinde sayan ilerleyişi herkesin elinde bir apple ürünü olma noktasına getirdi piyasayı. Windows 8 sıkı bir karşılık verirse tüketici açısından bayağı hoş bir rekabet olacak.

Ben başından beri diyordum bu win8 bi halta yaramayacak diye al işte öylede eldu makyajlayıp milleti kandırıyorlar teknik olarak köklü değişiklikler var mı ? tabiki yok. her 3 senede bir aynı terane makyajla makyajla sat.

Alıntı: "adamların hedefi resmen tabletler masaüstü pc'ler yalan oldu :)"
---------------------------------------------------------------------------------
Kesinlikle

Bide Tablet markası ve modeli verseler tam olacak

biraz fazla bir istek olmuş. ama windows masaüstü ve notebook ta işi biliyor. google sadece androd ile övünür. başka işe yarayan birşeyi yok. bide emektar aram motoru ve bizi aynı karşılayan iki tane ortada oo tuşu

Kendileri kullansınlar. WMP 12 kötü diyorduk Windows 8'de iyice kırpmışlar. Şaka mı yapıyorlar ne insanlara ?

Alıntı: "adamların hedefi resmen tabletler masaüstü pc'ler yalan oldu :)"
---------------------------------------------------------------------------------
Kesinlikle
---------------------------------------------------------------------------------
ARM : Tablet PC ler icin
x86, x64 surumler evdeki PC, ve laptoplar icin.
Buradaki istekler ARM makinalar icin sadece, Microsoft daha 1 hafta once dedi, WIn7 calistiran her makina win8 calistirabilecek diye.

Değişim her zaman tepkili olacaktır. Kesinlikle Windows 8 süper olacak.

Sen de yorum yaz