Windows 8 sonunda Cherokee diline çevrildi

Bazılarının 27 senedir Windows'a gelmesini bekledikleri özellik; en sonunda resmi olarak geldi!

Windows 8 nihayet Kızılderili diline çevrildi

Amerikan yerlilerinin geriye kalan en büyük grubu olan Cherokee, ilk Windows'un yayınlanmasından 27 sene sonra ilk kez Windows 8 dil paketine kavuştu.

Cherokee Ulusu sözcüsü Julie Hubbard, projenin Microsoft'ta çalışan ve bu işi uzun süredir yapmak isteyen Cherokee vatandaşı Tracy Monteith tarafından başlatıldığını söylüyor. Gönüllü çevirmenlerin dil paketi için son 1.5 senedir 180.000'in üzerinde kelimeyi çevirdiği, bunun İncil'in çevirisinden bu yana en büyük Cherokee çeviri projesi olduğunu söylüyor.

Çeviri sırasında modern özelliklere uyarlanması gereken Cherokee sözcükleri için yaşlılara ve tarihi metinlere başvurulmuş. Microsoft da Windows 8 ve Office 2013 için "Gadugi" adında bir sans-serif arayüz yazı tipi meydana getirmiş. Merak edenler için "Gadugi"nin anlamının "birlikte çalışmak" olduğunu söyleyelim.

Proje, kabilenin Cherokee dilini genç jenerasyon arasında koruma çabalarının bir parçası. Bu çabalar arasında çocukların katılabileceği, sadece Cherokee dilinde verien özel dersler bulunuyor.

Windows'u yaklaşık 100 dile çeviren Microsoft, Amerikan yerlilerinin dilini desteklemekte aslında biraz geç kalmış durumda. Apple, iOS'un Cherokee sürümünü iki sene önce sunmuştu. Mac OS ise 9 senedir Cherokee dilini destekliyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

araba markası :)

ne kadar sevindim ki bilemezsiniz

Vaybe, demek Cherokee dilinide yükleyip kullanabileceğiz. Ne işimize yarayacaksa.. :))

tüm mahalle konvoylarla kutladık. çılgınlar gibi depine depine dans ediyoruz şu an mutluluktan aklımız çıktı.

Bir de Kürtce'yi ekleseler daha guzel olur.

@21 Ara 2012 17:18 resmi olmayan bir dili eklemelerini beklemek aptallıktan başka birşey olmaz..

@21 Ara 2012 17:18 kürtçeyi neden ekliyor hangi ülkede resmi dil kürtçe ben karşıyım böyle şeylere gidin türkçe öğrenin avrupaya gidip kürtçemi konuşucaksın en azından türkçe avrupada yaygın bir dil

Cherokee'kiler acaba E,V,h,T,D gibi Latin alfabelerini mi kullanıyorlarmış?! Yoksa vasco ve americo dan önce birileri kıtaya gidip bu harfleri miras mı bırakmışlar?! İleri demokrasi ülkesi(USA ve türevleri) olamadık ya la!.. Millet(Batı) adamların bırakın dilini; özünü, örfünü, dinini, değerini, kısaca özünü değiştiriyor, yine de 'medeni/uygar' oluyorlar! Biz ise 400 yıldan fazla hükmettiğimiz Yunanistan da bir Allah'ın kuluna dahi dokunmadığımız halde ve bugün bir Yunan, Türkçe'nin T'sinden bile habersizken, ne Müslüman ne de Türk gibi yaşarken tam da bir Yunan gibi yaşarken -ve öyle de olması gerekir zaten- biz 'barbar' oluyoruz. Hey gidi dünya hey... Bir de güneydoğulu yurttaşlardan bir kısım delalet içinde olanlarının "biz bu ülkenin 'zencileri' gibiyiz" demeleri yok mu... Kan beynine fışkırıyor insanın! Kim ne derse desin emsali yok güzel ülkemin! bu topraklarda doğmanın şükrü bile şükre ihtiyaç duyuyor be kardeşim!

tüm mahalle konvoylarla kutladık. çılgınlar gibi depine depine dans ediyoruz şu an mutluluktan aklımız çıktı. _____________________________________________________________________ iyilik sadece sana olunca mı mutlu oluyon

Medeniyeti bunlardan öğrenmek lazım ! Baksanıza önce öldürdüler,sonra topraklarını işgal ettiler ama Allah var hediyelik eşya satmalarına izin verdiler ya;Haa üstüne bir de bu win8 kıyağı... Hitler'in torunları bile aklandı da bir biz kaldık soykırımcı....!

Kürtçe istiyoruz diyenlere buyrun linux ubuntu da var ...

Türkçenin Şivelerinde İstiyoruz uşagım :d

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir