Windows 8 Tüketici Önizleme incelemede!

Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümü, Geliştirici sürümüne göre hangi yenilikleri sunuyor?

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümü bugün resmen tanıtıldı ve indirmeye sunuldu. Yeni sürüm, Geliştirici Önizleme sürümüne birçok yenilik ve değişiklik getiriyor.

Metro stili giriş ekranı beklendiği gibi yerinde duruyor, ancak Başlat düğmesini artık göremiyoruz. Masaüstü görünümünde ekranın sol alt köşesine tıkladığımızda Metro arayüzüne dönüş yapıyoruz. Windows'un uygulama mağazası Windows Store ise artık erişilebilir durumda. Ancak bunlar birçok değişikliğin sadece iki tanesi. Microsoft bu sürümde, Geliştirici Önizleme sürümüne kıyasla 100.000'in üzerinde "önemli değişiklik" olduğunu söylüyor.

Windows Store'un açılması, bize gerçek Metro uygulamalarını da test etme imkanı sundu. Bunun dışında uygulamalar arasında geçiş ve arka planda gerçekleşen kopyalama, donanım desteği, güvenlik gibi alanlarda birçok geliştirme var.

Windows'un bu sürümü final sürümde nasıl bir deneyim yaşayacağınızı size deneme şansı veriyor.

Windows 8 Tüketici Önizleme testte

Windows 8 Tüketici Önizleme testte

Windows 8'i şu an sadece PC'lerde deneyebiliyoruz. ARM sürümünü indirip denememiz ise mümkün değil, zira buna uygun bir tablet veya cihaz henüz bulunmuyor. Ancak Windows 8,'in ARM sürümü PC'nizde gördüğünüze oldukça benzer bir biçimde çalışacak. Pil ömrü ve performans gibi konuları ise Windows 8'li bir tableti deneyebildiğimizde açıklığa kavuşturabileceğiz.

Windows 8'i yüklerken Custom seçeneğini seçerek varolan Windows'unuz ile çift önyüklemeli (dual boot) olarak çalıştırmanız mümkün. Yükleme işleminde birkaç seçim ve anahtar kodunu girmekten başka çok şey yapmıyorsunuz. Yükleme tamamlandığında Windows Live hesabınıza oturum açarak hesabınızı bilgisayarlar arasında eşitlemeniz mümkün oluyor. Kurulum sonrasına tek rastladığımız sorun Nvidia GeForce 425M ekran kartımızın tanımaması ve dolayısıyla Windows 8'in düşük bir çözünürlükte açılması oldu. Ancak Nvidia sürücülerini yüklerek bu sorunun hemen üstesinden gelebildik.

Metro içinde gezinmek artık daha kolay

Metro arayüzü, öncekine göre çok farklı görünmüyor. Ancak e-posta, fotoğraflar, randevular, arkadaşlar gibi döşemeler onu oldukça canlı bir hale getiriyor. Döşemeler arasında kitaplıklarınızı da yerleştirebiliyorsunuz, ancak bunu Windows'un masaüstünden yapmanız gerekiyor.

Dokunarak gezinmek oldukça kolay bir hale getirilmiş. Ekranın sağ tarafından parmağınızı kaydırarak yeni Charm çubuğunu açabiliyorsunuz. Charm çubuğu, Aarama, Paylaşma, Başlat, Aygıtlar ve Ayarlar düğmelerini içeriyor. Aynısını fareniz ile yapmanız da mümkün.

Arama ise artık içeriğe duyarlı. Aramayı seçtiğinizde Internet Explorer'da iseniz, arama sonuçlarınız öncelikle Bing'den geliyor.

Giriş ekranında parmağınızı aşağıdan yukarıya kaydırdığınızda Tüm Uygulamalar görünümüne hızla geçebiliyorsunuz. Burada uygulamalar gruplara ayrılmış olarak, alfabetik bir biçimde gösteriliyor ve oldukça iyi görünüyor.

Metro arayüzünde sağa ve sola kaydırmayı farenizin çarkıyla veya alt tarafta bulunan kaydırma çubuğu yardımıyla yapıyorsunuz.

Döşemeleri gruplar arasında taşırken, döşemeyi ekrana gelen dikey çubuğun üzerine sürüklediğinde yeni bir grup oluşturmuş oluyorsunuz. Döşemeniz, bu yeni grubun içerisine yerleşiyor.

Uygulamalar arasında geçiş de artık çok daha kolay. Ekranın sol üst köşesinden istediğiniz uygulamaya geçmeniz veya uygulamayı yan pencerede göstermeniz hala mümkün. Ancak sonraki uygulama simgesi göründüğünde onu köşeye geri taşıyarak, dikey küçük resim listesini açabiliyorsunuz.

Metro uygulamalarını kapatmak mümkün

Metro uygulamalarını görev yöneticisine başvurmadan kapatmak da mümkün. Uygulamayı ekranın üst kısmından en aşağı tarafa sürükleyerek küçük bir kare haline gelmesini bekleyip bırakmanız yeterli. ALT+F4 kısayolu da aynı işlevi görüyor.

Ekran klavyesinde yazmak ise artık daha kolay ve klavye tuşlarının dağılımı eskisinden daha iyi. Klavyenin boyutunu değiştirmeniz mümkün.

Metro arayüzünün yeni uyarıları da oldukça iyi görünüyor. Sağ üst köşede beliren uyarılar, işinizi bölmeyecek bir konumda görünüyor. Örneğin bir USB belleği taktığınızda ne yapmak istediğiniz soruluyor ve bir dahaki sefere bu isteğiniz otomatik olarak gerçekleştiriliyor.

Metro uygulamaları

Metro uygulamaları

Tüketici Önizleme sürümü, e-posta, takvim, kişiler, mesajlaşma, fotoğraflar, sosyal ağlar, Bing Maps gibi temel uygulamalarla geliyor. Bu uygulamaların hepsi "önizleme" olarak adlandırılıyor ve Windows 8'in final sürümünde gelecek uygulamaları tam anlamıyla temsil etmiyor.

Kişiler uygulaması, Windows Phone'dakine benziyor ve Windows'u bağlantılandırdığınız tüm hizmetleri birleştiriyor. Arkadaşlarınızın kişi detaylarına ve son güncellemelerine tek tek bakabiliyor, veya bağlı sosyal ağlarınızdaki güncellemelerin hepsine birden bakabiliyorsunuz.

Posta uygulaması eskisinden daha iyi olsa da sadece Hotmail, Gmail ve Exchange hesaplarıyla çalışıyor. Hesaplar ve klasörler arasında geçiş yapmak kolay olsa da bir görüşme görünümü yok ve e-postaları işaretlemek veya istenmeyen olarak işaretlemek mümkün değil.

Takvim uygulaması da temiz ve hoş bir arayüze sahip. Aylık, haftalık veya iki günlük görünümler arasında tercih yapıyorsunuz ve tüm takvimlerinizi bir arada gösteriyor. Randevularınızı hangi takvimde oluşturmak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Mesajlaşma uygulaması ise PC ekranını iyi bir şekilde kullanarak Facebook ve Windows Live'da birkaç konuşmayı aynı anda gösterebiliyor. Bu sırada kişileriniz hakkındaki detayları da görebiliyor, diğer hizmetlerde neler yaptıklarını inceleyebiliyorsunuz. Şu an sadece metinle sohbet edebiliyorsunuz. Ses ve videolu sohbet henüz yok.

Fotoğraflar uygulaması PC'nizde ve SkyDrive, Facebook, Flick gibi hizmetlerdeki fotoğraflarınıza göz atmanızı sağlıyor. Resimler arasında kayabiliyor, uzaklaşarak onları küçük resimler halinde görebiliyor, slayt gösterisi yapabiliyor ve kilit ekranı resmi olarak ayarlayabiliyorsunuz.

Dosya seçici ve oyunlar

SkyDrive uygulaması gelene dek dosyalarımızı otomatik olarak eşitleyemeyeceğiz. Ancak Metro uygulaması yoluyla hangi dosyalarınızı karşıya yüklemek istediğinizi seçebiliyorsunuz.

SkyDrive gibi dosya seçmenizi isteyen ve Metro seçicisini kullanan uygulamalar, işi bazen kolaylaştırırken bazen zorlaştırıyor. Resimler klasörüne baktığınızda tüm klasörlerin bir klasör olarak göründüğünü fark ediyorsunuz. Bu ise çok sayıda resminiz varsa işinizi zorlaştırabiliyor.

Windows 8 ile iki oyun geliyor. Pinball FX2 iyi görünse de açılış ekranlarında beklemek sıkıcı. Solitaire'nin temel sürümü ise farklı bir deste seçmenize izin vermiyor.

Güncellenen IE10 Platform Preview'da kaydırmak ve yakınlaşmak/uzaklaşmak eskisinden daha akıcı. Ekranın herhangi bir yerine iki kez dokunarak yakınlaşmanız da mümkün oluyor. Ekranın sol tarafından ve sağ tarafından kaydırarak sayfalar arasında ileri ve geri gidebiliyorsunuz.

Hesaplar ve uygulamalar

Hesaplar ve uygulamalar

Windows 8'de Windows Live hesabınızla oturum açtığınızda kişileriniz, takviminiz ve mesajlarınızı otomatik olarak almış oluyorsunuz. Facebook, Twitter, LinkedIn veya Flickr hesaplarınızı Windows Live ile bağladıysanız Windows 8, Facebook fotoğraflarınızı fotoğraflar uygulamasına ve Facebook arkadaşlarınızı Kişiler uygulamasına yerleştiriyor. Facebook sohbeti ise Mesajlaşma uygulamasında görüntüleniyor.

Sonuç

Tüketici Önizleme sürümü, Geliştirici Önizleme sürümüne göre çok büyük bir gelişme kaydediyor. Kullanımı daha rahat ve kolay, her şey daha yerli yerinde. Yeni sürümün performansı oldukça iyi ve kilitlenme, takılma gibi sorunlar yaşamadık. Arayüz ise çok daha kullanışlı. Tüketici Önizleme sürümü, Windows 8'in sadece dokunmatiklere özel bir işletim sistemi olmadığının da bir ispatı niteliğinde.

Bununla birlikte Microsoft'un Windows 8'de ve Windows Live uygulamalarında yapması gereken geliştirmeler hala var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 42 Yorum

daha fazla görsel olsaymış iyi olurdu kısa sürede anca bu kadar olur saolun

Resimler varsayılan olarak metro uygulamasıyla açılıyor ama resimler arasında dolaşmak mümkün değil. üç tıkla resim uygulamasından çıkıp yeni resimi açmak sonra tekrar denemek gerekiyor ki insanı canından bezdirir bu. Metro uygulamalrında bir tane çarpı simgesi lazım kapatmak için.

Denedim gayet hızlı,akıcı,pratik ve eskisinden daha da iyi...Görünüşe göre final sürüm bomba gibi olacak !

çok sıkıntılı sistem.. alışması zor olacak.. beta için bile erken olmuş, bug dolu, hemen yavaşlıyor..

Performans nasıl performans?
Asıl önemli olan o.
Windows 7 ile karşılaştırsaydınız keşke performans olarak.

Şimdi ben bunu benim 10 senelik bilgisayara kurabilecek miyim

bende hp pavilion dv6 var ve bunun icin amd suruculeri henuz kullanici surumu icin yok.. yani ekran isigini keyboardan acip kapatamiyorum.. tek derdim bu su anda.. geri kalan herseye cabuk alistim ve tavsiye ediyorum..hem de acilis hizini gormeniz lazim..

uzun lafın kısası win 8 neredeyse tamamen bir tablet veya dokunmatik ekrana sahip cihazlar için geliştirilmiş bir windows sürümü oluyor.

Dokunmatik ekrana sahip olmayan cihazlarda kullanım biraz sıkıntılı ve cezbedici görünmüyor. Zaten inceleyen arkadaş dokunmatik bir cihazda incelemiş ve herkesinde dokunmatik cihazı olduğunu varsayarak incelemeyi tamamlamış.

Yeni bir windows sürümü çıkana kadar (3-4 yıl kadar daha) windows 7'ye devam.... Windows 8'i kullandığım kadarı ile açıkça beğenimi kazanmadı... Windows 9 seni bekliyorum ben :)

uzun yıllar windows 7 kullanacak gibiyim. hoşuma gitmedi w8 :s

Windows 8 üzerinden yazıyorum gerçekten hoş olmuş ben beğendim.Hızlı ancak biraz karışık geliyor başta.Metro ekranı büyük kolaylık ancak çift media oynatıcı vs. kafa karıştırıyor.Tabii bu 1 saatlik kullanım için.Alışırsak çok kullanışlı bir sistem olmuş.

Ziyaretçi yazmış:

Şimdi ben bunu benim 10 senelik bilgisayara kurabilecek miyim

Bugün 07:38
_______________________________________________________
Yok. 20 yıllık olsaydı kurabilirdin :D

Dakika bir gol bir. Metro üzerinden chip'e girmeye çalıştım tarayıcı kitlendi. Daha doğrusu bilgisayar kitlendi :) Hiç bir tuş hiç bir işlev yanıt vermedi. Sadece Power tuşu uzun basınca buradayım dedi :)))) Şimdi metrodan IE10 a tıklayınca desktop sürümünü açıyor :DD:D:D

Aynı şeyi Windows 7 için de dediler, yok kullanamam, 3-4 yıl beklerim, beğenmedim vesaire. Sonra ne oldu, hepsi tıpış tıpış Windows 7'ye geçti o yüzden yorumları pek fazla ciddiye almadım. Gayet güzel, hoş bir görsellikle sunulmuş, kilitlenme ya da en ufak bir kasma hissetmedim. Bilgisayarı kasanlar sanırım 256 MB RAM ile Windows 8'i kullanabileceğini sanıyorlar. Dokunmatik ekranlara ve tabletlere daha uygun kesinlikle, buna ben de katılıyorum. İnternetsiz bilgisayarlarda insan sıkılır ama, her şey internetle bağlantılı. Messaging çok sade ve boş görünüyor, sesli ve görüntülü sohbet, resim paylaşma eklenmeli. Bazı uygulamalara giriş yapılamıyor, ülkeye uyumlu değil gibi bir uyarı aldım. Music uygulamasını da geliştirmeleri gerek, müzik ekleme gibi. Pictures'ı açarken de resimleri kitaplığa eklememe rağmen göstermedi.
Maps'te saçma sapan konumlar buluyor, daha fazla geliştirilmeli. Store'daki Social sekmesine Facebook, Twitter, Google+ gibi en çok kullanılan sosyal ağlar eklenmeli ki muhakkak eklenir gibime geliyor. Metro arayüzünde her şey önümüzde, sunum mükemmel görünüyor sadece geliştirme şart.

Bence süper ve bu hali ile bile çok kullanışlı - farklı bir deneyim yaşatacak..Bende win 7 de yüklü ama Win 8 de Win 7 nin kurulu olduğu D ve program vs E: sürücülerinin içerisine girmiyor Win 7 tarafına geçince Win 8 in yüklü olduğu sürücüye girebiliyorum acaba bir çeşit güvenlik mi ama Win 8 de diğer sürücülere girmeye çalışınca bu sürücüleri format atın diyor enteresan ...

arkadaşımla birlikte yükledik fakat benimkinde ses çıkmıyor realtek sürücüsünü de yükledim hala aynı

Dakika bir gol bir. Metro üzerinden chip'e girmeye çalıştım tarayıcı kitlendi. Daha doğrusu bilgisayar kitlendi :) Hiç bir tuş hiç bir işlev yanıt vermedi. Sadece Power tuşu uzun basınca buradayım dedi :)))) Şimdi metrodan IE10 a tıklayınca desktop sürümünü açıyor :DD:D:D

at yalanı öpeyim inananı....

Ziyaretçi yazmış:

Dakika bir gol bir. Metro üzerinden chip'e girmeye çalıştım tarayıcı kitlendi. Daha doğrusu bilgisayar kitlendi :) Hiç bir tuş hiç bir işlev yanıt vermedi. Sadece Power tuşu uzun basınca buradayım dedi :)))) Şimdi metrodan IE10 a tıklayınca desktop sürümünü açıyor :DD:D:D
____________________________________________________
at yalanı öpeyim inananı....
Bugün 21:38
___________________________________________________
Aynı şey bende de oldu. HDD'nin ışığı hiç sönmedi, bilgisayar hiçbirşeye yanıt vermedi. "Refresh PC" özelliğiyle metro IE10'u ancak geri getirebildim. Bu arada "Refresh PC" özelliğini de denemiş oldum:) 20 dakikaya yakın sürdü.

Dün akşam win7 yi silip, 64 bit win8 i kurdum. Açılış ve kapanış hızları çok iyi özellikle. Benim tek sevmediğim başlat çubuğunun kaldırılmış olması. Yandan açılan sekmeyle denetim masasına girebiliyorsunuz. Bulmak zor oldu biraz:) Ayrıca, bilgisayarı kapatmak için, önce metro arabirimine giriyorsunuz, oturumu kapatıp sonra bilgisayarı kapatıyorsunuz. Uzun ve sıkıcı bir süreç.

Driverlar otomatik olarak tanındı. Sistem güzel, hızlı ve stabil. Herhangi bir sorun veya hatayla karşılaşmadım. Tam sürüm çıktığında daha iyi bir sistem olacaktır diye düşünüyorum.

Antivirüs avast yükleyebildim. Kaspersky yüklenmiyor, Avirada da sorun yaşadım. Aygıtların çoğu sorunsuz tanındı, ama eksikler var, onları da win7 driverlarını yükleyip deneyeceğim. Yeni şeyleri her zaman sevmişimdir, denemeye değer diyorum:)

en güzel yorum"at yalanı öpeyim inananı"adamlar üst düzey ZEKA kullanıyorlar..vede çok çok iyi bu haliile bile....meraklı

Developer Preview'e göre daha hoş olmuş. Özellikle Metro arayüz'deki uygulamaların küçültülmesini istiyordum. Saçma sapan App'ler kaldırılmış.

Ama hala Başlat'ı arıyor gözüm :(

bu sürüm tutmaz.

Evet yine Cindows yine hüsran.Cindows yine bir cinlik yapmış ordan burdan çaldıklarıyla bir işletim sistemi yapıvermiş!(Gecekondu gibi..)

Windows 8'i kurabilmek için diğer işletim sistemlerini silmekmi icab ediyor.Boot olmuyor belkide sistemimde kurulu linuxtan dolayıdır.

daha önceki sürümü yüklemiştim ama usb sürücüleri çalıştırmadığından kaldırdım Bu sürümü şimdi kullanıyorum. şimdilik güzel gibi

deney faresi gibi kullanıp hatalarını düzeltiyorlar. sonrada kullanmamız için dünyanın parasını istiyorlar. bu cindows ne kadar akıllı böyle çalıntı özellikleri doldurmuşlar. millete linux kullan denildimi cindowsa alıştık diye konuşuyorlar. şimdi buna alışmak için bikaç hafta uğraşırlar.

Metro arayüzü hiç hoşuma gitmedi. Bilmiyorum benim gibi düşünen var mı? Telefon ve tablet ,içinde bana hoş gelmiyor bu metro.

Ayrıca burada anlatım şeklini de beyenmedim. Kaç PC ya da Laptopun dokunmatik ekranı var ki?

Bir gün kullandım. bence bu sürüm tutmaz. çünkü diğer işletim seistemlerinden her birinden birşeyler çalmışlar. bu da cindowsun sonu olur bence. daha önce insanlar alıştığı için cindowstan ayrılmiyoru şimdi sıradan bir bilgisayar kullanıcısının bunu kullanması çok zor yani kullanıcı çekmez. meydan google kaldı.

hacı bu windows 8 beni hiç sarmadı masa üstü android gibi olmuş o ne öyle hele o balık ekrana kustum

Windows 8 fiyasko olacak... gördünüz...

windows 8 i begenmedim sahsen hem guvenlik vb. acisindan korsan indirmeyi engelliyor, kulllanacagim son os'lardan biri windows 8. metro arayuzu fena degilbir tek

1 saattir baslat menusu ariyorum ama bulamadim :D

Windows 8 bence baya güzel oldu daha kolaylaştı kullanmak artık bilgisayarı.. özellikle iso dosyalarını tek tıkta açmak harika ek yazılımlarada son.. login ekranında bir saat var wallpaper koyabiliyoruz ve login olabilmek için duvar kağıdını yukarı çekmek yeterli çok güzel oda. ben 7 'den uprage yaptım ingilizce olduğu için geri dönmek istedim . old klasörü oluşturduğu içi verilerimi kaybetmedim. recovery edebilmek içinde bir ubuntu cd'si yetti dizinleri silip old klasöründekileri eski yerine attım ve windows 7 ye geri döndüm. full ve türkçe olunca kesin kuracağım 8'i.

Beğendiğimi söyleyemem. Eksikleri olduğunu kabul etmek lazım; ama Microsoft'un çok sayıda mühendisi varken kullanıcılara denettirdikten sonra görülen hataları düzeltip kullanıcılara 200-250 TL'ye satmanın da adil bir tarafı yok.

son kullanıcı için çok ama çok zor bir işletim sistemi....
Düşünün Kulanıcı micro muhasebe programı kullanıyor... Micronun döne döne açıldığını düşünemiyorum... ;)

ahaha korsan kullanmayı engelliyor diye beğenmedim diyen var yahu :)
vereceksin bunlara gui'siz linuxu terminalde debelenip dursunlar.
birde mühendisler dururken kullanıcılara test ettirmek sonra da onlara satmak adil değil denmiş. sanırsın ki kullanıcılar kendi istekleri dışında bir odaya doldurulup windows 8 test ettiriliyor ekmek, su, ıvırzıvır verilmeden. bu sırada da mühendisler kırbaçlarıyla etrafta dolanıp tembellik edeni kırbaçlıyorlar. böyle birşey yok arkadaşım isteyen indirip kuruyor bilgisayarına. açık-beta yöntemi ile işletim sistemini milyonlarca kullanıcının yüzbinlerce farklı donanım-yazılım kombinasyonu ile denemesi sağlanır ki bu küçük bir grup mühendisin az sayıda donanım kombinasyonu ile yapacakları testten çok daha etkilidir. (bu durum kullanıcı için de bir avantajdır aslında. sonuçta satın almadan önce deneme imkanı sunulmuş oluyor kullanıcıya) bu yöntemi uygulayan tek yazılım firması da microsoft değildir ama ilginçtir ki sadece microsoft bu konuda eleştirilir. sanırım kendisini her koşulda microsoftu eleştirmeye adamış bir grup var :)

Herkes şikayet ediyor fakat 2 gündür kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Gayet stabil çalışıyor ve kesinlikle windows 7'den daha iyi. Alışmakta da zorluk çekmedim, zira masaüstüne geçildiğinde windows 7 ile %80 aynı.

arkadaşlar masaüstü falan değil metro arayüzü glişmiş bir başlat menüsü :D bence eski tür başlat yerine daha modern gelişmiş bir başlat menüsü yapmışlar çok da iyi olmuş :D

kımse wın8 almaz daha wın7 ekonomık omrunu tamamlamadı

şifreyi yanlış yazınca pc kapatıp açmak gerekiyor tek sorun bu

bir adobe yükleyemedim.start8 yükleyemedim bana yardım edin

yaklaşık 3 aydır Windows 8 kullanıyorum. gayet hızlı ve pratik. özellikle başlat menüsü çok iyi olmuş ve kişiselleştirilebilir. Ama Store'da "süper!" olarak değerlendirilecek uygulama pek yok. Hatta oyun bölümünde "Cut the Rope" hariç diğerleri berbat :(

birkaç gündür kullanıyorum, sadece söyleyebileceğim şu; çok hızlı, 2 yıllık windows 7 kullanıcısı olarak çok bariz bir şekilde hız farkını gördüm.

Sen de yorum yaz