Windows 8 ve Mac OS X Lion karşı karşıya!

Henüz tamamlanmamış Win 8 Geliştirici Önizleme sürümü ile Mac OS X Lion karşı karşıya geldi ve...

  • Zeynel A. Öztürk

Windows 8'in Geliştirici Önizleme sürümü, adından da anlaşılacağı üzere tamamlanmış bir işletim sistemi olmaktan çok uzak. Ancak yine de onun ne kadar hızlı olduğunu test etmeye herhangi bir engel yok. Windows 8'in hızının merak uyandırmasının önemli bir nedeni hiç şüphesiz Microsoft'un yaptığı açıklamalar. Teknoloji sitesi PC Magazine, Windows 8'in Geliştirici Önizleme sürümünü tamamlanmış bir işletim sistemi olan Mac OS X Lion ile karşılaştırmış.

Apple'ın işletim sistemi tam anlamıyla optimize edilmiş ve tamamlanmış olsa da, testte Microsoft'un Windows 8'inin hiç de geride kalmadığı ortaya çıkıyor.

Test sonuçlarına geçmeden önce gerçekleştirildiği sistem ve kullanılan araçar hakkında bilgiler verelim. Windows 8 Geliştirici Önizleme sürümü (64-bit), bir MacBook (2.2GHz Intel Core i7, 4GB DDR3 RAM) üzerine yüklenmiş. Testte Futuremark PCMark, 3D Mark gibi araçlar kullanılmış, açılma ve kapanma süreleri, web tarayıcıları ve fazlası sınavdan geçirilmiş. Testler üç kez çalıştırılmış ve ortalaması alınmış.

Test sonuçlarını ikinci sayfamızda bulabilirsiniz.

Testin sonuçları

Mac OS X Lion Windows 8 G.Ö.
Başlangıç (saniye) 32
26
Kapanma (saniye)
2.7
16
iTunes ile CD yazma (düşük değerler daha iyi)
3:44
3:52
Geekbench 2.2 64-bit (yüksek  değerler daha iyi) 10212
11920
Firefox 10'da SunSpider (ms, düşük daha iyi)
181
195
Mozilla Kraken 1.1 (ms, düşük değerler daha iyi) 2967
2789
Psychedelic Browsing (RPM, yüksek daha iyi) 2760
7159

Testte Windows 8'in OS X'den birkaç saniye daha hızlı açıldığı (multi-boot menüsünden masaüstünün kullanılanbilir hale geldiği ana kadar olan zaman) gözlenmiş. iTunes ile CD yazmada büyük bir fark gözlenmezken teknolojik testler gerçekleştiren ve donanıma ağırlık veren Geekbench'de de galip Windows 8 olmuş.

SunSpider testleri Firefox 10'da gerçekleştirilmiş ve bu alanda OS X Lion'un önde olduğu gözleniyor. Mozilla'nın Kraken testinde ise galip Windows 8 olmuş.

Internet Explorer takımı tarafından geliştirilen bir test olan Psychedelic Browsing ise her iki işletim sisteminin kendi doğal web tarayıcısında test edilmiş. Bu test, ekranda gökkuşağı görünümünde bir çember döndürerek web tarayıcısının sistemin grafik donanımı yoluyla içeriği ne kadar hızlandırabildiğini test ediyor. Buna göre Windows 8, Psychedelic Browsing testinin galibi olmuş. Sonuç puan, çemberin saniyedeki dönüş sayısını yansıtıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

gayet normal...!!!
seni sewiyoruz Mikrosoft...!!!

saygılarrr.r.r.rrr

Windowsa adobe flash ve gerekli iygulamalari indirin bidaha deneyin ozaman goruselim :D

bir mac osx i bir apple cihazına yüklü bir windows ile kıyaslamak..Güleyim mi ağlayayım mı bilemiyorum..microsoft isterse 15 i çıkarsın mac osx gibi her zaman stabil çalışmış bir işletim sistemi karşısında ezilmekten kurtulamaz. yukarıdaki test sonuçlarının hiçbir önemi yoktur. sebepleri:
1-) Bir kere bir Apple cihazında test ediliyor. Hiç adil değil. Windows kullanıcıları win8'i apple cihazlarda mı kullanacak? - TAbii ki HAYIR..Windows için sürekli cihaz üreten HP,PACKARD BELL,CASPER,DELL,ASUS gibi daha sayısını bilmediğim onca firmaların genellikle stabil çalışmayan donanımları üzerinde çalışacak.
2-) Şunu herkes kabul etmelidir ki, gerçek hayatta bilgisayar kullanan bir kişinin (amatör veya profesyonel farketmez) en çok nefret ettiği veya rahatsız olduğu şeyler: virüs, format, gereksiz programlar, sürekli kitlenen bir OS vs..vs..Bunların da bulundugu yer windows yüklü bir bilgisayar olmuştur her zaman..Kullanıcılar hep şikayet eder forumlarda : FORMAT PROBLEMİ, VİRÜS PROBLEMİ, BİLGİSAYARIM ÇOK KASIYOR gibi. Ama hiçbir Apple cihazında böyle problemlere rastlamazsınız çünkü apple bilgisayarların çok eskiden beri kullandığı bir slogan vardır herkes bilmez belki : IT Just Works. yani sadece çalışır. çok fazla şaşalığa yer yoktur. işte şaşalığın başladığı yerde windows biter. sen kalkar da onboard grafik sürücüsü olan bir bilgisayarda ağır oyun oynamaya kalkarsan veya photoshop kullanmaya kalkarsan, hızaşırtmaya kalkarsan, ya da kısaca bilmediğin şeyleri yükleyip bilgisayarı çökertirsen, zaten sorunlu olan bir işletim sistemi ne kadar dayanabilir buna? cevabını okuyanlara bırakıyorum.

Microsofttakiler bu testi görselerdi ağlarlardı heralde, çünkü mac osx i anca kendi makinesinde geçebiliyorlar. Sebep: Stabil çalışıyor da ondan. Windows kullanıcıları gibi pazardan sebze meyve alır gibi harddisk anakart ekran kartı alıp rastgele birleştirmiyorlar..

söz konusu iexplorer 10 ise akan sular durur :)

black_eternity windows 8 mac os x'i apple cihazda geçiyorsa galip bellidir microsoft. çünkü apple'ın aksine microsoft işletim sistemi üretir sadece komple sistem değil. kolaysa apple macos x sistemini microsoft için makine üretiyor dediğin markaların modellerinde çalıştırsın yüksek performansı ile.

"Bir kere bir Apple cihazında test ediliyor. Hiç adil değil. Windows kullanıcıları win8'i apple cihazlarda mı kullanacak?" Tam terse olsa sonuç ne olurdu sence :D

black_eternity cahilliğine veriyorum sadece bu yazdıklarını.:)

black_eternity'nin mantığında gidersek, görelim bakalım MacOS'u Mac dışındaki cihazlarda ne oluyor o zaman... Mac'in sırf kendi için yaptığı cihazda Mac'i geçebiliyorsa, diğerlerinde on basardı demektir bu...

black_eternity saçmalamış bir kere Apple masa üstü ve leptoop dünyasında savunmak ya bilgisayarı bilmemektir yada bir şeylere ön yargılı olmaktır

Bilgisayar mühendisi veya Donanım mühendisi gibi görüyor kendini buna zavallılıktan başka birşey denmez son yıllarda Iphone ile kalkışa geçmiş yılların zavallısı bir şirketi microsoft gibi yazılım ve donanım dünyasına yön veren standartları belirleyen bir şirketle kıyaslamak o şirketi çekememektir kıskanmaktır

Apple ın çıkardığı işletim sistemleri o kadar iyi olsa bunca milyarlarca insan ve nesiller aptalmıydıda gidip Apple işletim sistemi almadıda Windows aldı bu sözleri diyenlere microsoft tekrar Windows 8 kullanıcı deneyimi ile kalitesi ile tükürdüğünü yalatacaktır

Microsoftu seviyoruz Google ve Apple abartılmış ve şişirilmiş bir balon bu balonlar steven balmer gibi öngörü yoksunu bir ceo nun aptallığından faydalanarak Microsoft gibi bir deneyimle son yıllarda rekabet eder hale geldiler ama unutmamalıki steven balmer gidince Applede Googlede tarihin karanlıklarına gömülecektir

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın bence Micorosftu çekemeyenler orda burda hamaset dolu kışkanclık dolu sözler sarf etselerde güneş balcıkla sıvanmaz güneş doğduğu yerden tekrar doğmaya devam edicektir geçici olan bulutlar buna engel olamaz.

hakikatan ie 9 gibisi yok....
ama bazi desteleme sorunlari cozulse daha iyi olur...ve bir az daha hizli olsa....;)

Bi defa mac programı bir çok uygulamayı çalıştırmıyor misal oyunlarda fos onun için windows kullanmaya devam mac kullanmamış bir kimse burda mac'ı övmesin mac' görsellik bakımından harika bir program ama görselllik yetmiyor bir noktadan sonra...

"black_eternity" öncelikle saçmalamanın doruklarındasın ama yinede sana cevap vermem gerektiğini düşündüm öncelikle kullandığım sistem alienware x17(i7 2860QM-8gb ram-HSSD hdd-win 7) kullanıyorum ofisimde şirketimin bana verdiği mac pro ile farklarını sana saymıyorum bile şimdi burada anlatmak istediğim konuya gelelim aynı sistem özelliklerine sahip(uyumundan şüphe etmediğimiz makinalar)
-macbook pro nun ücreti (avrupa) 2800$
-alienware x17 ücreti (avrupa) 1800$
alenware'un en önemli özelliği "stabil" sistem yapmasıdır bazen sistem özelliklerine bakıp güldüren ancak performansıyla şaşırtan laptoplar üretir daha şaşmamıştır şimdi bana diyeceksiniz bir performans makinası ile macbook pro'yu karşılaştırma ancak bu benim suçum değil apple'ın sorunudur apple tabiki güzel makinalar yapar ancak apple bir sistem yaparken sadece kendi ürünleri için yapar ve başka bilgisayarlarda vasat performans gösterir bu açıdan bakınca da testlerin bu bilgisayarda yapılması mantıklı duruma geliyor ayrıca
fiyat-performans baz alındığında apple için türkiye gibi bir ülkede ezilmek terimi yetmez ve bu nedenle işletim sistemi olsun pc olsun her zaman geride kalmaya mahkumdur(kullanım çoğunlğu açısından) sadece zengin kesime hitab etmek ile her masada ve her evde bir PC gibi 2 farklı hedef varsa her masada ve her evde bir PC her zaman daha iyidir :)

black_eternity yazdıgın şeyler çok mantıksız ancak kendini kandırırsın böyle söyleyerek 2 işletim sistemininde aynı cihazda çalıştırılması eşit koşullar sağlansın diye ayrıca bunun bi apple cihazında çalıştırılması apple lehine dedigin şeylerin mazide kaldıgını artık kabul etmen lazım ha şöyle söylesen tamam benim gönlüm appledan yana kabul etmek istemiyorum diye bilirsin

Microsofttakiler bu testi görselerdi ağlarlardı heralde, çünkü mac osx i anca kendi makinesinde geçebiliyorlar. Sebep: Stabil çalışıyor da ondan. Windows kullanıcıları gibi pazardan sebze meyve alır gibi harddisk anakart ekran kartı alıp rastgele birleştirmiyorlar..
-------
Ne kadar bu isten anlamadigin belli oluyor macbook Pro dedigin alet i7 islemcili 4Gb bellekli dizustu amma abartiyorsunuz apple'i. Bende Sony Vaio S serisi dizustu var i7 26xx islemci 6GB bellek ve Kingston Hyper X SSD var ve senin mekbok prondan daha stabil Win7 calistiriyor hatta sanal bilgisayardada Windows 2008 R2 ve Windows 8 kurulu.
Mekler iNtel kullanmaya basladiktan sonra PClesmistir bu kadar.

arkadaşlar elma ile armutu ayırt etmek lazım. bir arkadaş apple'nin mac os ile daha stabil bir bir gisayar yaptığından bahsetmiş ama karşılaştırmanın konusu donanım değil. yazılımlar karşılaştırıldığı için aynı donanımın kullanılması gayet normal. mac os applenın cihazlarının dışında windows'un kullandığı donanım çeşitliliğindeki kadar pcye kurulsaydı o bahsettiğiniz stabilite olur muydu sizce? bir düşünün.

win7 yi bile değişmem apple a amasya os x lion :D

Benim 64bit Debian, Firefox ile Psychedelic Browsing testinde, 1680x1050 çözünürlükte 7541 puan aldı.

ne testi yaparlarsa yapsınlar kendi istediğim gibi program kuramadıktan sonra oyun oynayamadıktan sonra windowstan gari külliyen yalan.

herkes kendini ifade etmiş de komik olan şey isteyen istediğini alır yani black bilmemne denen kullanıcı fazla cahilce yaklaşmış olaya.dediklerini kendi çürütüyor aslında ama uzun uzadıya cevap vermek gerekmez.

bazı şeyler yanlış anlaşıldı sanırım. herkes her telden yazmış çok güzel :). arkadaşlar ben kimsenin makinasına tercihine birşey demiyorum ki. isteyen istediğini kullanır. ayrıca ben apple fanı falan değilim bunu da belirteyim, yaklaşık 20 yıldır bilgisayar kullanmaktayım. windows 3.1 den beri microsoft'un çıkardığı bütün işletim sistemlerini kullanmışımdır. ve görmediğim mavi ekran hatası da hemen hemen yok gibi birşey. o yüzden yorum yazarken bilinçli yazalım, fanatik gibi değil. ben microsoftun dışında apple ve çok az da olsa linux'un çeşitli sürümlerini geçmişte kullanıp deneyimlerim olmuştur. belki komik gelecek ama ben şu an windows kullanıyorum ve bilgisayarım da sıkıntılı biraz o yüzden problem yaşıyorum. geçmişte de yaşadım çoğu kez. bazı arkadaşlar kendi makineleriyle kıyaslama yapmışlar mac osx i yazmışlar buraya. zevkle okudum gerçekten. dediklerinizin bazıları doğru, nitekim çoğunluk açısından yaklaşırsak olaya eğer, windows'un tartışılmaz bir üstünlüğü ortaya çıkıyor. F/P olarak da bakılırsa apple cihazlar pahalı. ben bunları yazarken bunları ve buraya yazamadığım diğer bütün olumlu/olumsuz etkenleri göz önünde bulundurarak yazdım. sebebi ise yukarıda yazdığım gibi yıllardır bilgisayar kullanan biri olarak zamanla farkettiğim bazı şeyleri paylaşmak istediğim içindir. bütün eleştirilerinize hak veriyorum çoğu doğru fakat bir noktayı kaçırıyorsunuz arkadaşlar. ama ilk yazımı bir bütün olarak düşünürsek düzgün okumadığınızı görüyorum buradan. çok basit bir örnekle anlatayım yine. hepinizin bir bilgisayarı var iyi kötü. veya geçmişte olmuştur. iyi veya kötü olsun, pahalı veya ucuz olsun. donanım özellikleri en üst seviye bile olsa o aldığınız bilgisayara illa ki format atmışınızdır(veya başkasından yada forumlardan yardım istemişsinizdir), veya servise göndermişinizdir (belki defalarca), ya da teknik bir sürü problemle karşılaşmışsınızdır. bunları yazıyorum çünkü geçmişte ve şu an yazmakta olduğum bilgisayarda hala ben de problem yaşıyorum. laptop sahibi de oldum netbook da. hatta geçmişte masaüstü bilgisayarım vardı. donanım değişikliği yapardım sürekli. hdd bozulurdu gider değiştirirdim, hatta grafik kartı bile almıştım bi dünya para verip. radeon 3870 di sanırım. o zaman çok iyiydi. fakat sürekli yeni donanımlar yeni teknolojiler çıktıkça insanın başı dönüyor fakat ayak uyduramıyorsunuz. bir dünya para harcıyorsunuz en iyiyi alıp kullanayım diye. sürekli programlar kurup kaldırıyorsunuz hangisi daha iyi diye. belki çoğunuzun windowsu hackli o yüzden kırmaya çalışıyosunuz programları veya oyunları..bu böyle sürüp gider bunun dibi yoktur. sürekli uğraşırsınız birşeylerin iyi olması için ama nafile. ben yıllarca uğraştım ama edindiğim sonuç : kocaman bir SIFIR arkadaşlar. alienware alan arkadaşa soruyorum buradan: kaç yıl kullanacaksın o makinayı çok merak ediyorum, format atmadan veya ekstra gereksiz program yüklemeden. ha bi de ekran kartı aldıktan sonra şunu da farkettim ki bilgisayarda oyun oynamak güzel ama bilgisayarı mahvediyor gerçekten. ve ekstra maliyet bindiriyor kullanıcıya.o yüzden oyun oynamak için playstation ya da benzeri konsol almak daha mantıklı diye düşünüyorum.sonuçta fiyatları aynı. bütün bu anlattıklarımın sonunda benim için bilgisayar olayı iki kapıya çıkıyor artık: biri mac osx, diğeri de linux.benim size tavsiyem siz de seçiminizi düzgün yapın ki aldığınız bilgisayarı en az 3-4 yıl kullanabilesiniz, sorunsuz formatsız servissiz.iyi araştırın hiçbir zaman acele etmeyin.ha şu da var apple ı örnek vermemin nedeni gerçekten stabil çalışması ve hiçbir sorun çıkarmamasıdır. ben böyle düşünüyorum takdir sizin.

tamam apple stabil çalışıyor uzun süre de kaç güncelleme ile? bir de kaç kişi windows güncellemelerini zorunlu olmadıkça yüklüyor onu soruyum ardından. standart teknik servis davranışı sistemi kur keyi gir güncellemeleri kapattır maalesef. format dediğimiz şey de hergün hergün atılmadıkça kötü birşey değildir. ya format atacaksın ya da adamakıllı bir sistem temizleme programı kuracaksın windowsa bu şart. ama internette bir gezin bu temizlik programlarının aynısı mac için de var. yani burda yazılım olarak mac windowstan üstün değildir. ha donanımdır platform özellikleridir ve apple dan bahsediyorsa itunesdur (ki bu program windows da nerdeyse microsoft servisi kadar ek servis çalıştırdığı için kimse windows da kurmaz bunu) o tartışılır. ama yazılım olarak incelersek windows bence daha sağlamdır. zaten mac sisteminin kullanıcı kitlesine bakın genelde görsel sanatçılar kullanır ama windowsa bak giriş seviyesinden psikosuna kadar yazılım ve donanım geliştiricisi vardır. microsoftun bilgisayar dünyasına katkısı inkar edilemez. apple ise varolan şeye parlak bir kılıf geçiren ama pazarlama stratejileri konusunda lider olan bir firmadır.

daha geliştirici önizlemesinin OSx ' e geçirdiği ortada. Kaldıki şuan Wİn7 64bit, Win8'in önizleme sürümlerinden daha hızlı. MS bu sefer iyi koydu sana Apple

yahu yeni donanım çıkıyor diye isyan eden insan da ilk defa görüyorum :)
sevgili black_eternity o çıkan yeni donanımların hepsini satın almak zorunda değilsin biliyorsun değil mi ? ekran kartından memnunsan ve işini görüyorsa kullanmaya devam et. illaki yenisi çıktı diye gidip alman gerekmiyor. pc donanımlarının sürekli gelişmesi ne zamandan beri kötü birşey oldu da microsoft bu konuda suçlu hale geldi anlamadım :) tamam microsoftu sevmeyebilirsin ama eleştiri yaparken de mantıklı olmak lazım.
ha bu arada alienware sahibi değilim bana göre apple ürünleri gibi değerinin üzerinde fiyatları var ve sistemimi kendim inşa ettim. ama win 7 64 bit ile 2 yıldır format atmadım. tonla ıvır zıvır yükleyip kaldırdım yinede hala stabil ve ilk günkü gibi hızlı çalışıyor. öyle muhteşem uçak gibi bir sistemim de yok athlon II x3 işlemci, 4gb ram, gtx 460 ekran kartı. tek yaptığım 6-7 haftada bir ccleaner çalıştırmak (ki o da 1 dakikada falan hallediyor işini) yani windows cephesinde durum senin abarttığın kadar vahim değil :P

yahu yeni donanım çıkıyor diye isyan eden insan da ilk defa görüyorum :)
sevgili black_eternity o çıkan yeni donanımların hepsini satın almak zorunda değilsin biliyorsun değil mi ? ekran kartından memnunsan ve işini görüyorsa kullanmaya devam et. illaki yenisi çıktı diye gidip alman gerekmiyor. pc donanımlarının sürekli gelişmesi ne zamandan beri kötü birşey oldu da microsoft bu konuda suçlu hale geldi anlamadım :) tamam microsoftu sevmeyebilirsin ama eleştiri yaparken de mantıklı olmak lazım.
ha bu arada alienware sahibi değilim bana göre apple ürünleri gibi değerinin üzerinde fiyatları var ve sistemimi kendim inşa ettim. ama win 7 64 bit ile 2 yıldır format atmadım. tonla ıvır zıvır yükleyip kaldırdım yinede hala stabil ve ilk günkü gibi hızlı çalışıyor. öyle muhteşem uçak gibi bir sistemim de yok athlon II x3 işlemci, 4gb ram, gtx 460 ekran kartı. tek yaptığım 6-7 haftada bir ccleaner çalıştırmak (ki o da 1 dakikada falan hallediyor işini) yani windows cephesinde durum senin abarttığın kadar vahim değil :P

isyan değil, soygun bu. ne demek istediğimi hala anlamamışsın.

sürüyle firma windows daha hızlı çalışsın diye habire donanım yapıp duruyor. peki microsoft ne yapıyor? daha windows 7 çıkalı 2 yıl olmuş windows 8 den bahsediyor. microsoftun en büyük başarısı Xp dir. gerisi cacık.

black_eternity soygun nedir biliyormusun ürünlere elma sembolü koyup 500-1000 dolar fazlaya satmaktır.

sürüyle firma windows daha hızlı çalışsın diye habire donanım yapıp duruyor. peki microsoft ne yapıyor? daha windows 7 çıkalı 2 yıl olmuş windows 8 den bahsediyor. microsoftun en büyük başarısı Xp dir. gerisi cacık.
------------------------
ne demek istediğini gayet iyi anladım. ama aynı fikirde değilim sen bunu anlamıyorsun.
hala saf microsoft nefretiyle mantık dışı yorumlar yapıyorsun. sürüyle firmanın yaptığı donanımı sadece windows mu kullanıyor? linux da aynı donanım üzerinde çalışıyor, apple bilgisayarlar da aynı donanım üzerinde çalışıyor. mesela amd - intel sunucular için de yeni işlemciler çıkarıyor sürekli. sunucu pazarının yarıdan fazlası da linux tabanlı. senin mantığınla düşününce o zaman sürekli övüp durduğun linux da son derece dandik demekki hızlı çalışsın diye daha gelişmiş işlemciler üretiyorlar sunucu pazarına..
fiyatlar uçuk dersin, dolar fırlamış dersin, vergiler çok yüksek dersin falan filan anlarım da daha hızlı daha iyi donanım geliştirilmesine neden karşı olur insan onu anlamam işte. soygun falan filan boş laf. zorla satmıyor kimse. daha yüksek hıza ihtiyacın yoksa almazsın olur biter.
hadi diyelim donanımın gelişmesine ihtiyaç yoktu, sorun sadece windowstaydı da neden o zaman apple bile powerpc dönemini kapatıp intel kullanmaya başladı bilgisayarlarında? ben söyleyeyim; ÇÜNKÜ POWERPC TEKNOLOJİSİNDEKİ İLERLEMEDEN MEMNUN DEĞİLLERDİ.
herneyse tekrar ediyorum; elindeki donanımdan memnunsan yeni çıkanı almak zorunda değilsin. elindeki işlemcinin-ekran kartının performansı düşmüyor bir üst modeli çıktı diye..
ha bu arada windows 7 daha yeni çıktı neden hemen 2 sene sonra windows 8 konuşuluyor demişsin ama o çok sevdiğin apple mac os x tiger, leopard, snow leopard ve lion işletim sistemlerini 2 yıl aralarla çıkardı aklında bulunsun istedim.

2.7 Saniye nasıl ya ? :D Şaşırttı beni.

mac osa neden virüs bulaşmaz tabikide tek bir sebebi var %90 windows kullanılıyo haliyle virüslerin hepsi windowsa yazılıyo.ayrica apple herşeyi paraya çeviren firmadan başka birşey değil.kendilerinin geliştirdği bir programala dili bile olmayan bir firmadan bahsediyoruz.ilk 3-4 versiyonunda yine microsoftun tarayacısı olan ieyi kullanan bir firma.iphone adi verilen sadece hava atmak amacıyla alınan telofonla çıkış yaptı.

genel amaçlı olarak(oyun,gezinmevb.)::microsoft
virüsden korunma, pc öğrenme,program geliştirme::linux

bilgiayar sadece oyun oynamaktan ibaret değildir ben hem mac os hem windows kullanıyorum ama windows un çıkardığı sorunlardan sıkıldım gerçekten. mac te oyun oynanmıyo diyen arkadaşlar mac ine windows yükleyebilir ve uzun yıllar o mac i kullanabilirsiniz. benim imac im 4 yıllık hiçbir sorunu yok ayrıca windows ta yüklü ondan da memnunum diyebilirim ama sorun çıkarıp durması baydı gerçekten

Sevgili arkadaşlar. 1995ten beri windows kullanıyorum maalesef. Bir iki sene önce ipod aldım. Nano. Bozmaya çok çalıştım. Kullanışsız bir yerini bulmaya çalıştım. Ses kalitesinde veya sarjında bir sıkıntı aradım. Olmadı. O zamana kadar aldığım en iyi ürün olduğuna karar verdim. 9 ay önce macbook pro 2 aldım. Şu ana kadar aldığım en iyi ürün diyebilirim. Bozmaya çok uğraştım. Sonunda başardım. Bozabildim. Ama işin kötüsü yeniden formatı basıp sistemi kurmak o kadar basit ki, tamir etmeyi öğrenmenize gerek bile yok. Kendi ağı bulup en son sürümüyle indirip kuruyor oturuyor aşağa. Kusur bulamadım. 3 ayda bir windowsa format atmaktan yorulmuştum. Mac Os içn format atmaya bahane bulmıyorum. Windowsu da yükledim, ikisi kardes kardes calisiyorlar. Windowsu sadece birine ihtiyac olur da mac sistemimi kimse kullanmasın diye kurdum. Evet cok para verdim ama kuruşunu kadar haketti. Eğer imkanım olursa imac en son modelinden de almayı düşünüyorum. Bill Gates ve windowsun bir tl parayı bile haketmedigini mac e gecen arkadaslar anlamıstır. Tavsiye ederim

Mac osx'i anlamak için, öncelikle sahip olmalısınız. Sonrasında, vazgeçilmez bir duruma kendiliğinden dönüşecektir, göreceksiniz. Saygılar

@black_eternity birader şu yazdıklarını okuyunca teknolojiyle aranın ne kadar uzak olduğunu anlıyorum iMac lerde kullanılan işlemcileri donanımları Windows pc lerdede kullanılıyor yani onlarda kullanılan apple için özel olan bişey değil bu bir ikincisi Mac OS içinde virüs var ama fazla değil Windows'ta fazla olmasının sebebi Windows kullanım oranının çok yüksek olması mac OS stabil bi os bu bi gerçek mac OS normal bi pcde de kullabilirsin buda sana bi ipucu.apple için kendini bu kadar kasma:)

Ben mi anlaMadıM yoksa sadece mac os un degerleri mi verilmis.

apta lyorumculara inanıp gidin salak gibi macintosh alın farkı görürsünüz. Windows üzerinden internette sunulan 10 milyondan fazla uygulama var Macintoshda ise 500.000 civarı resmen yerinde sayıyor. Macintosda torrent yapamazsınız Windows içiçn 20 milyon mevcut pc oyununu bulunmakta macintosh için 5 milyon

mac mac mac mac gerisi teferruat

Mac ve windowsu kıyaslamak çok çok saçma bir durumdur... Windowsun evet birçok artısı var ama hatta dev bir AMA amacınız render'lı işler yapmak ciddi grafik uygulamaları yapmaksa yada ciddi teknik mimari projeler çizmekse kesinlikle mac.... Ev ortamında ve günlük işlerde windows gayet kolay ve basit çözümler sunsa dahi eğer amacınız binlerce milyonlarca liralık projelerse windows kullanarak kendimi riske atamam ha bu şu demek bu gun bana biri gelip bilgisayar alıcam derse cvbım windows

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play