Windows 8 ve OS X Lion'un yeni yaklaşımları!

Windows 8 ve MacOS X Lion... Geleceğin iki büyük işletim sistemini karşılaştırınca ortaya ne çıkıyor

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8 ve OS X Lion'un yeni yaklaşımları!
Microsoft ve Apple'ın tabletlere bakışları farklı

Windows 8 ile Mac OS X Lion'ı şu an karşılaştırmak oldukça zor, çünkü Lion hakkında çok şey bilsek de Windows 8'de temel olarak bildiğimiz iki şey, onun var olduğu ve ana arayüzünde tablet dostu bir katman bulunduğu. Ancak ikisinin de PC işletim sistemlerine tablet benzeri özellikler getirmede çok farklı yollar izlediğini söyleyebiliriz.

Gelişmeleri seyrettiğimizde hem Microsoft'un hem de Apple'ın PC'ler ile tabletleri yan yana getirmeye çalıştığını görüyoruz. Bir görüşe göre Windows, PC devrinin hiç bitmeyeceğine inanmadığını, yaptığı bu yeniliklerle ortaya çıkardı. Buna göre Apple, tabletleri yepyeni bir şey olarak görürken Microsoft ise tabletleri PC'nin yerine geçen bir cihaz olarak değil, onların bir devamı olarak görüyor.

Windows 8'in hedefi, her şey ile dost bir şekilde çalışan bir işletim sistemi çıkarmak gibi görünüyor. Windows 8 tabletlerde, geleneksel masaüstü PC'lerde, laptop'larda ve hepsi bir arada dokunmatik PC'lerde çalışıyor.

Windows 8 ve Apple'ın yaklaşımı

Dokunmatik ekranlarda iyi çalışan bir şey, PC'de aynı şekilde çalışmayabiliyor; veya tam aksine PC'de rahatlıkla yapabildiklerimiz tablette can sıkıcı bir hal alabiliyor

PC ve tabletler için sadece bir işletim sistemine sahip olmak teoride iyi bir fikir olarak görünse de Microsoft'un bunu devam ettirip ettiremeyeceğini şimdiden söylemek zor. Bir uygulamayı dokunarak kontrol etmek, fare ve klavyeyle kontrol etmekten çok daha farklı. Bazı görevleri ise PC'de daha iyi yapabilirken, bazılarını tablette yapmak daha kolay olabiliyor. Tarihe baktığımızda da klavye ve fare için yapılmış uygulamaları tablete geçirmenin başarısız olduğunu görüyoruz.

Apple ise işletim sistemlerinde tüm çözümleri bir yere toplamak yerine, tabletler ve PC'ler arasındaki ayrıma devam ediyor, ancak tablet benzeri işlevleri OS X'e getiriyor. Bu yaklaşım şu an daha uygun gibi görünüyor, zira dokunmatik ara yüz, fare tabanlı ara yüzden farklı olacaktır. Ancak bunun nasıl çalıştığını zaman gösterecek. Hangi firmanın yaklaşımının daha iyi olduğunu da yakında anlayacağız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

.net platformu MacOS X'te olsa asla Windows kullanmazdim.

Microsoft ciddi bir düşüş içinde. Yaptıkları AR-GE araştırmalarında hiç bir sonuç kıçmamasına rağmen -kinect hariç- her yıl milyarlarca dolar harcıyorlar. Microsoft'un kendini geliştirmesi, yenilemesi gerekiyor! Aksi halde çok ciddi bir kayba uğrayabilirler. Gerçi bunun kendilerinde farkında oldukları için yavaş yavaş başka yazılım işlerinede el atmaya başladılar. (Örn: Bing...)

şu tablet haberleri bıktırdı artık ya her yerde tablet :@

ikiside beter olsun TÜRKÜN GÜCÜ GELİYOR AYAK SESLERİ YAŞASIN PARDUS..............................

seni özlemle bekliyoruz WINDOWS 8 ...!!!

saygılarr.r.r.rr

Ne PARDUS'u la dalgamı geçiyon:)))

yahu lion ile Win 8 karşılaştırılır mı hiç...???
win 7 gibi muhteşem bir işletim sisteminin gelecek versiyonu, aptal mac sistemlerdeki dandik lion ile karşılaştırmak ferrari ile eski pinokyo bisikletleri karşılaştırmak gibi bir şey yahu...

saygılarrr.r.rrr

Windows akar mac os bakar.Hem mac os ne zamandan beridir işletim sistemi oldu.Bence sadece sınırlandırılmış bir kabuktan ibaret.

".net platformu MacOS X'te olsa asla Windows kullanmazdim."
microsoft ta bunun farkında ve asla MacOs a .net ortamını getirmeyecek :)

Sen de yorum yaz