Windows 8 ve OS X Mountain Lion karşı karşıya

Apple'ın OS X Mountain Lion'u, MS'in Windows 8'ine karşı! Beklenen iki bombanın hangisi daha iyi?

Windows 8 ve OS X Mountain Lion karşı karşıya!

Apple'ın masaüstü işletim sistemi OS X Mountain Lion'un Geliştirici Önizleme sürümü birkaç hata önce tanıtıldı. Windows 8'in Tüketici Önizleme sürümünün yayınlanması ise iki işletim sistemini karşılaştırma fırsatı sunuyor. İki işletim sistemi de final sürümden oldukça uzak, ancak bilinen bazı özelliklerini karşı karşıya getirerek hangisinin hangi alanda daha iyi olduğu konusunda bir fikir verebileceğimizi düşündük.

Mountain Lion Geliştirici Önizleme sürümü, iOS cihazlarıyla masaüstü cihazların beraber nasıl çalışabileceğinin iyi bir örneği. Mobil cihazlar ve bilgisayarlar arasında belge oluşturabilme, görüntüleyebilme ve paylaşma gibi işlevler oldukça kolay. Örneğin Keynote'u açtığınızda hemen bulutla eşitlenen sunumlarınızın bir listesini görüyorsunuz ve işinize diğer cihazda bıraktığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Netflix gibi eğlence uygulamaları da tüm cihazlarda çalışıyor. Game Center entegrasyonu, istenen cihazda oyun oynanmasına veya hatta bir cihazda bıraktığınız oyuna diğer cihazda devam etmenize izin veriyor.

Windows 8'in ekosistemi ise mümkün olduğunca sade ve size engel olmayacak bir biçimde tasarlanmaya çalışılmış. Windows 8'in bu konuda başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Microsoft, geliştiricilerden kurallara sıkı bir şekilde uymalarını isiyor. Bu nedenle Windows 8 uygulamaları, geleneksel uygulamalara benzemeyebilir. Internet Explorer 10'un Metro sürümünün bir web sitesinde gezinirken tamamen gözden kaybolması gibi.

Donanım geçişlerini nasıl gerçekleştiriyorlar?

Donanım geçişlerini nasıl gerçekleştiriyorlar?

Mountain Lion'un bu konuda birçok avantajı ve dezavantajı var. En önemli avatajı ise cihazlar arasında iyi bir tutarlılığa sahip olması. Geliştiriciler bir uygulama meydana getirdiklerinde, onun tüm Apple cihazlarında çalışacağından emin oluyorlar.

Windows 8'de ise bu konu önemli bir soru işareti oluşturuyor. Windows 8'in beta sürümü tanıtılırken söylenenlere göre Windows 8 uygulamaları, her platformda rahatça çalışabilecek. Ancak bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zamanla görebileceğiz.

Donanım bulunabilirliği önemli mi?

Apple'ın her piyasaya sürdüğü işletim sistemi ile Mac'e olan ihtiyaç artıyor. Microsoft ise donanımdan bağımsız olarak herkesin Windows 8'i kullanabilmesini istiyor. Windows 7'li ve hatta Vista'lı makineler, Windows 8'i çalıştırabiliyor.

Hangisine alışmak daha kolay? Ya bulut işlevleri?

Hangisine alışmak daha kolay?

Mountain Lion, iOS benzeri işlevlerle gelse de Mac kullanıcılarının alışık olduğu deneyimden çok farklı bir deneyim sunmuyor. Bu özellikler, iPhone kullanıcılarının Mac'e geçmesini de kolaylaştıracak.

Windows 8 ise önemli değişikliklerle geliyor. Dolayısıyla eğer Apple bir şeyleri değiştirmez ise, Mountain Lion'a alışmak daha kolay olabilir.

Hangisinin arası bulutla daha iyi?

Windows 8 kullanıcıları, işlerini eşitleyebiliyor ve paylaşabiliyorlar. Ancak Mountain Lion, size engel olmayan basit bir arayüzle dikkat çekiyor. Document Library, bir uygulamayı çalıştırır çalıştırmaz karşınıza çıkıyor ve belirli bir uygulama ile son çalışmanızı ekrana getiriyor.

Ancak Apple'ın yeni özellikler eklemeyeceğini düşünürsek, Windows 8'in daha iyi bir bulut entegrasyonuna sahip olduğunu söylemek mümkün. Uygulamalarınızı Windows Store yoluyla eşitleyebiliyorsunuz. Mail gibi uygulamalarla bağlandığınız hesaplar, Messenger ve Photos gibi diğer uygulamalarla da entegre hale geliyor. Dosyalarınızı SkyDrive ile eşitleyebiliyor, Microsoft hesabınız ile Internet Explorer yer işaretlerini ve geçmişini eşitleyebiliyorsunuz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Kesinlikle OS X Mountain Lion

WİNDOWS 8 VİSTANIN KADERİNİ PAYLAŞACAK AMA tablet ve mobil performansını görmek lazım eğer mobildede başarısız olur ise windowsun düşüşünü kimse dururamaz

mountain lion daha stabil olduğu için bu yarışta biraz daha önde duruyo win8 her konuda yeniliklerle geliyo kullanıcılara yeni bi deneyim yaşatacak çıkan haberlere göre ama ikisininde bu piyasada yerinin büyük önem taşıdığı aşikar.linuxta bu yarışa girmek istiyor ama windows engelini aşmakta bayaa güçlük geçiyo

objektif olmak gerekirse Mac

bencede Kesinlikle OS X Mountain Lion

belli ki Windows 8 en iyisi

windows 8 daha iyi.

Apple yalakaları her yerde boy gösteriyor Lion bir kere kullanın göreceksinizki sınırlı bir sistem ve her şeyi yapmaya imkan vermiyor özgürlüğünüzü kısıyor ve teknolojideki hayal gücünüzü çalışma performansınızı ve verimliliğinizi tüketiyor öldürüyor

İki işletim sisteminide test edem deneyen biri olarak uzmanlar için profosyoneller için yazılım mühendisleri bilgisayar mühendisleri ve geliştirici platformunu kullananlar için hız kırıteri esneklik kırıteri performans kriteri ve en önelisi kaynakları dengeli kullanma verimliliği arttırıp donanım kasmama olgusu açıcısından ve bir işletim sistemi için olmazsa olmaz olan Stabilite Kararlılık ve istikrar açısından Windows 8 Apple Lionu ezer geçer ezdi geçti de

Applenin tek avantajı ürünlerinin kaportasında dış aksanında estetik olması buna önem verip gerçek tende bunu gösterebilmesi diğer açılardan apple eşittir : Parayı çöpe atmak ama bazı apple saplantılıları kör ve gafilce inatlarını sürdürmeye devam edicek

microsoft sana rüşvet mi verior?

windows 8 babasıdır...!!!

Birisi bana şunu açıklasın !!!

Apple Macbook bilgisayarımı windows 7 ile açtığımda batarya 2.5 saat giderken, Mac Os X Lion ile açtığımda neden 7 saat gidiyor.

Windows programlamayı mı bilmiyor.

Windows 8'in neresi güzel ya ? Şaka gibi :/

os x mountain lion daha iyi , hem apple microsofttan her zaman daha istikrarlı ve performanslı, bütün tasarımcılar, mimarlar apple kullanıyor

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir