Windows 8, Windows 7'nin gerisinde mi?

Microsoft Windows 8 hakkında çok iddialı açıklamalar yapsa da, bakın gerçekler ne diyor...

Windows 8, Windows 7'nin gerisinde kaldı

İstatistik şirketi Net Applications'a göre Windows 8'e karşı duyulan heyecan, üç sene önce Windows 7'ye olandan oldukça az.

Net Applications verilerine göre Haziran ayında çevrimiçi olan bilgisayarların sadece yüzde 0.18'i Windows 8'in önizleme sürümünü kullanıyordu. Bu PC'lerden Windows kullananların ise sadece yüzde 0.2'sinin Windows 8'li olduğu söyleniyor (yani 10.000 bilgisayardan 20'si).

Windows 7, çıkışından dört ay önce Haziran 2009'da tüm bilgisayarların yüzde 0.75'inde ve tüm Windows'lu makinelerin yüzde 0.80'inde kullanılıyordu. Dolayısıyla Windows 7'nin kullanım oranı, Windows 8'inkinden dört kat fazlaydı.

Tüketici Önizleme sürümünün ortaya çıkmasının 4 ay ardından Windows 8'in sahip olduğu pazar payı, Windows 7'nin 7 haftalık beta sürümünden daha düşük. Windows 8'in Windows 7'nin deneme sürümlerinin gerisinde kalması bir yana, zaman geçtikçe ikisinin arasındaki boşluk da büyüyor.

Internet Explorer'ın web tarayıcılarındaki pazar payını ölçmek üzere Net Applications'ı temel alan Microsoft, bu rakamları da göz önünde bulunduruyorsa, bir miktar hayal kırıklığına uğramış olabilir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bence hic gerek yok. Windows 7 isimi fazlasiyla goruyor. Ustelik XP kadar performansli ve cok daha guvenli. Cok buyuk bir yenilik olmadigi muddetce yukseltmeli Windows 8'e verilecek 50-80 TL bile israftir.

@10 Tem 2012 15:28 bencede çok hakılısınız

Microsoft indirme sayisini kistas vermişti.

çünkü o zaman windowsun en son sürümü vistaydı insanlar resmen windows 7 ye kaçtılar. ama windows 7 için böyle birşey geçerli olmadığı için insanların pekte motive olmadıklarını söylemek gerek...

çünkü o zaman windowsun en son sürümü vistaydı insanlar resmen windows 7 ye kaçtılar. ama windows 7 için böyle birşey geçerli olmadığı için insanların pekte motive olmadıklarını söylemek gerek...

milletin alışkanlıklarını ellerinden alırsan kimse ilgi duymaz ona. metro arayüz diye diye kendini helak eden microsoft beklediği ilgiyi göremeyecek windows8'de. windows8 kırpilmiş ve dandık metro arayüzü eklenmiş windowstan başka bişi değil. windows'a tam olarak hakim olamıyorsunuz.herşey başka başka yerlere serpiştirilmiş sanki.

sevgili Microsoft'un yeni baş yapıtı yine, yeni ve yeniden gümbür gümbür geliyor diyebiliriz. bazıları hala idrak edemesede bu muazzam ürün piyasaya çıkınca gerçekleri daha iyi anlarlar umarım....

microsoft tutturmuş bir tablet muhabbeti. sanki dünyayı tabletler kurtaracak yaa. tablet kadar başına taş düşsün emi windows8 ban windows7 ve xp verygood :)

Bana göre Kullanıcılar artık bırşeyi farketti oda şu gerçektir ki bence haklılar, her iki yılda bir para verip yeni PC, NB almak ismedikleri, yarişmadan bıktıkları kazandıklarını sürekli az deiğşen yeni teknolojilerde harcamak istememeleri. Ben 11 Yıldır XP kullanıcısıyım halen bırakamıyorum Win 7 Prof NB aldım ama ekran kartı berbat. Sevgilerle , Boris.

@10 Tem 2012 21:34 çoğul kullanma, kendi adına konuş...

Kendileri kullansın ya Windows 7 gayet stabil nasıl olsa...

@10 Tem 2012 22:18 Windows 7 o kadar da stabil değil. SP2 yi dört gözle bekliyoruz

w8 tabiki ilgi görmez çünkü w7 kullanıcıları acil olarak daha stabil bir işletim sistemine ihtiyaç duymuyorlar. w7 çıkarken vista vardı hiçbir anlamda iyi değildi ve insanlar daha iyisini bekliyordu. Yani şuan böyle bir durum yok herkes halinden memnun.

Ben 11 Yıldır XP kullanıcısıyım halen bırakamıyorum ------------------------------------------------------------------------------------XP sende bağımlılık yapmış, bir doktora görün, belki farkedersin Win8 deki üstünlükleri.

@11 Tem 2012 00:29 ha haa sesli güldüm valla :)

@11 Tem 2012 00:29 sigara gibi olmuş napsın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir