Windows 8, Windows 7'yi nasıl geçecek?

Windows 8, büyük olasılıkla Windows 7'den daha iyi olacak. İşte bunun 10 nedeni!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 8, Windows 7'yi nasıl geride bırakacak?
Windows 7 gibi bir işletim sisteminin üzerine geliştirilmesi avantaj oluşturuyor

Windows 7, Microsoft tarihindeki en önemli açılışlardan birini oluşturuyor. Windows Vista çıktığında Microsoft birçok sorunla karşı karşıya kalmış, birçok kullanıcı Vista yerine Windows XP'yi tercih etmişlerdi. Üreticiler ise yeni bilgisayarlarında Windows XP'ye 'geri dönüş' hakkı sunmuşlardı.

Ancak Windows 7 ile bu değişti. Microsoft, Windows 7'nin en hızlı satılan Windows olduğunu onayladı ve kullanıcıların işletim sisteminden memnun oldukları açık.

Microsoft'un bir sonraki işletim sistemi Windows 8'e ise giderek yaklaşıyoruz. İşletim sistemi hakkında bilinenler çok fazla olmasa da, Windows 8'in Windows 7'den daha iyi olacağı açık. İşte bunun nedenleri:

1. Windows 8, iyi bir işletim sisteminin ardından gelecek: Windows 8, büyük bir güncellemeden çok Windows 7'nin üzerine geliştirilen bir işletim sistemi olacak. Kullanıcıların ilgisini çeken özellikler, yeni işletim sisteminde daha da geliştirilecek.

Güvenlik, ARM uyumluluğu ve daha fazlası

2. Gelişmiş güvenlik: Windows XP, SP2 ile beraber oldukça güvenli bir hale gelmişti. Windows 7 ise şimdiye dek yayınlanan en güvenli Windows işletim sistemlerinden biri. Microsoft bu yolda devam ederse, Windows 8'in daha da güvenli olacağını bekleyebiliriz.

3. ARM uyumluluğu: Windows'un sonraki sürümünde ARM çiplerinin destekleneceği CES fuarında duyurulmuştu. Bu ise oldukça önemli, çünkü artık ARM çipi kullanan şirketler de Windows kullanabilecek.

4. Uygulama mağazası: Microsoft'un Windows 8'e bir uygulama mağazası entegre edeceği dedikodular arasında. Eğer bu doğru ise işletim sistemi bu alanda App Store uygulama mağazası ile gelecek olan Mac OS X Snow Leopard ve Lion'un da rakibi olacak.

5. Anında açılma: Son söylentilere göre Microsoft, anında açılmaya yakın bir işlev üzerinde çalışıyor.

Tabletler, güç tüketimi ve diğer yenilikler

Windows 8'in güç tüketiminde daha yetenekli olacağı umuluyor

6. Tabletler için daha uygun olabilir: Microsoft, işletim sisteminin tabletler için uygun olduğunu yıllardır söylüyor ancak Android tabletler daha çok tercih ediliyor. Ancak ARM tabanlı cihazlara verilecek destekle Windows 8'in tabetler için daha uyumlu hale gelmesi mümkün olabilir ve gelecekte daha çok Windows'lu tablet görebiliriz.

7. Daha tasarruflu güç tüketimi: Microsoft'un mobil cihazların pil ömrünü önemli seviyede uzatacak bir güç koruma işlevi üzerinde çalıştığına dair söylentiler var.

8. 'History vault': Winrumors'a göre Apple'daki Time Machine işlevine benzeyecek bu yeni özellik ile tek bir dosyayı geri yüklemek, eski belgeleri düzenlemek ve daha fazlası yapılabilecek.

9. Daha iyi ara yüz: Windows 8'deki ara yüzün Windows 7'ye benzeyeceği ancak biraz daha iyi olacağı bekleniyor. Ara yüzün kullanımı Windows 7'ye göre biraz daha kolay olacak.

10. Windows 8'in Windows 7'den daha iyi olacağının ana göstergesi ise Microsoft'un Vista'da başına gelenlerin tekrarlanmasını istemeyeceği. Bu nedenle şirketin Windows 8 ile bize daha iyi bir işletim sistemi sunmaktan başka şansı yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Benim için Windows 8'in en önemli özelliği yeni bir çekirdek üzerine inşa edilmesi.
Yani sıfır bir çekirdek Windows 8'de olacak...

Bu kadar kısa zamanda çıkacak bunun için çok iyi olması lazım yoksa sonu Vista gibi olacaktır. Bu arada Lisanslı Windows 7 kullanıclarına uygun bir fiyat ile upgrade imkanı tanımalı bence 20 - 30 $ gibi

"Windows XP, SP2 ile beraber oldukça güvenli bir hale gelmişti."
.......:) ne güvenlik ama gözlerim yaşardı microsoft ve güvenlik birbirnden uzak kelimeler......:)

Anında açılma ve güç tasarrufu çok ileriteknoloji bir ses gibi geliyor kulağa... Şimdiden heycanlandım.

"Windows XP, SP2 ile beraber oldukça güvenli bir hale gelmişti."
.......:) ne güvenlik ama gözlerim yaşardı microsoft ve güvenlik birbirnden uzak kelimeler......:)

Dostum, eğer Windows' ta sürekli güvenlik açıkları bulunuyorsa bunun sorumlusu MS değil; Windows' un çok yaygın bir sistem olmasından dolayı çok didiklenmesidir.

Geçemez Win7'yi. Buraya yazıyorum.

.......:) ne güvenlik ama gözlerim yaşardı microsoft ve güvenlik birbirnden uzak kelimeler......:)
sen microsof ürünleri kullanmıyorsun heralde güvenmedigine göre.

anında açılan bir windows asla olmaz ve olamayacak bunu sağır sultan bile öğrenmiştir kesin. sebebine gelince üzerine kurulacak olan çizim programları muhasebe programları bunların hepsinin sıfırdan elden geçirilip yeniden kodlanması lazım.

windows 7 tek başınayken evet rekor sürede başlangış yapmasını ve rekor sürede çok hızlı hiç beklemeden işlemlere yanıt vermesini sağlamak mümkün fakat diğer uygulamalar devreye girince açılışı antivirüs yazılımları ile birleşince 2 dk civarına kadar uzuyor. bunun suçlusu microsoft değil aslında diğer uygulamaları üreten üreticilerin çöplük gibi bir kurulum şartı ile kurulmasından kaynaklanıyor.

acrobat reader yazılımının bile başlangıçta 3 tane dosyası var ve dha halen ne halta yaradığını çözemedim çünkü bu bileşen ler devre dışıyken ve devre dışı değilken sadece 1 sn fark ediyor acrobat readerin açılış hızı.

yani boş yere kuruluyor. hiçbir özelliğide devre dışı kalmıyor başlangıçtan iptal edilince. buna benzer acad ürünlerindede sözde başlangıcı hızlı olsun diye ekl bileşen servisleri sürekli çalışıyor fakat boş bir sayfayı bile açarken bir anlam ifade etmiyor geç açılıyor. sistem başlangıcına verdiği yükte cabası.

bu saydığım yazılımlar yüklü değilken alınan performanslan yükleme sonrasında baya bir fark mevcut.

hep aynı hikaye win 7 de pazarlanırken dizüstülerin pil ömrü uzayacak daha hızı olacak vs denildi. fıss. windows ile hız kelimesi yanyana türk ile uzay kelimesi nin yanyana gelmesi gibi bir şey

0 Çekirdek Üzerine Değil Windows Vista Çekirdeği Üzeinden Devam Ediyormuş.Sızan Görüntülere Göre Sürüm no 6.2

"Windows 8, iyi bir işletim sisteminin ardından gelecek"

windows vista da xp gibi iyi bir işletim sisteminin ardından gelmişti. geçin bunları. betası düşmeden hiç bir anlamı yok bu lafların.

Kullanıcıların window$ 8'e geçmesi için işte o 3 neden:

1. Yeni bir directx sürümü directx 12 çıkacak ve evet yeni oyunları sen oynayamayacaksın win7'de ısrar eden müşteri! Yobaz seniiii.
2. Virüs ve malwarelerin sistemi ele geçirme hızı artacak, güvenlik yazılımları devre dışı kalacak, sıkıysa geçme!
3. Senin sistemin hala yavaşlamadı mı? Oysa biz onu zamanla yavaşlayacak şekilde özenle dizayn etmiştik. Neyse bi gün mutlaka yavaşlayacak ve yükseltmek zorunda kalacaksın. Yoksa ben nasıl kar ederim dimi yani.

Hiç boşuna ağlama benim sadık kullanıcım. Senden bu vergiyi ben bi şekilde almasını bilirim :)

imza: mikrozort

Anında açılma ve güç tasarrufu özellikleri iyiymiş süper olur.

"ziyaretçi, Dün 16:26"

linux üstünde webproxy ile windows üzerinde isa kurmayı hiç denemiş miydiniz? denemediyseniz "lütfen işletim sistemi mimarileri üzerine yorum YAPMAYINIZ!"

torrente düşese çekeriz bide paramı verecek :D

windows 7 üstüne geliştirilirse tabi ki güzel olur.

"bi de para mi verecek" diyen eleman, senin zaten hayatin beles. sen kilini kipirdatma, dunya senin icin donsun, sen gobegini kasi, 15 cocuk yap, cocuklar calisip sana getirsin

anında açılma özelliği olmayacak burda kimse yanılgıya düşmesin win7 normal standartlarda 35-40 saniyede açılıyor win8 ise 15-20 saniye aralarında açılacak ve büyük bi ihtimalle 32 bit destekli olmayacak 64 bit'ten başlatacaklar daha kısa açılmasının nedeni de bu zaten işletim sistemi olarak win7 üzerine kurulması çok güzel bi olay sonuçta windows ürünleri içinde en güvenli olanı bu ama şöyle bi sorun var; kaç ram isteyecek bilindiği gibi xp=128 mb vista=1 gb win7=512 mb ram istiyor sistemin kullanacağı ram'ı iyi ayarlamaları gerekecek aksi takdirde vista faciası olabilir vistanın kullanılamaması işte bu yüzden hiçbir pc'nin kolay kolay kaldrımaması herkes xp'ye geçti arasında 4 kat performans rahatlığı olduğu için

''kernel'' değişmezse yeni işletim sistemi sayılmaz.

Windows 8, XP yi yener.

Büyük olasılıkla Win 8 çıktığında çoktan Android piyasayı ele geçirmiş olacak.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play