Windows 8 yeni Vista olur mu?

Windows'u bekleyen gizli tehlike: Windows 7 yeni XP'yse, Windows 8 ne olacak?

  • Ali Güngör

Microsoft'un Windows 7 başarısı Steve Ballmer'ın açıklamasına göre yüzde 94 ile inanılmaz bir müşteri memnuniyeti oldu.

Ancak yazılım dünyası devamlı değişiyor ve kaçınılmaz olarak bu işletim sisteminden sonra yeni bir Windows gelecek. Windows 8'in 2012'de gelmesi bekleniyor. Hakkındaki sızıntılar henüz oldukça kısıtlı.

Ortaya çıkan özellikler arasında hızlı açılış süresi, uygulama mağazası ve farklı donanımlarda aynı masaüstünde çalışmayı sürdürebilmek yer alıyor.

Windows Vista'nın kötü ününü silmek zor oldu ama şimdi daha zoru, tüketicilerin son derece memnun olduğu bir işletim sisteminden sonra, onları bir yenisine geçişe ikna etmek.

Steve Ballmer'ın konuşması

Microsoft'un CEO'su güçlerini topluyor

Performans ve güvenlik geliştirmeleri zaten her sürümde olan özellikler. Şimdi mesele tüketicilere farklı ve somut sebepler verebilmekte yatıyor.

PC satışlarını coşturan Windows 7 sonrasında donanım üreticileri de, yatırımcılar da Microsoft'a güveniyor. Steve Ballmer Microsoft Finansal Analiz Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Windows 7 ile yaptığı dev işi tekrar edebilecek, çok güçlü yeteneklere sahip bir takım kurduk. Ben bir yatırımcı olarak bunu düşünmeniz gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Bill Gates, Bach ve Allard gibi önemli isimleri yitiren ve yönetiminde önemli değişiklikler yaşanan Microsoft, Windows 8 için hem ekibini, hem yatırımcılarını yani bütün güçlerini bir araya topluyor. Bakalım bu çabalar, Windows 8'in yeni bir Vista faciası olmasını önleyebilecek mi? Yoksa Windows 7 de, XP gibi ölümsüz bir işletim sistemi olarak kalacak mı?

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

ee artık 2012 çıkıcak windowsu bir zahmet 2002 bilgisayarları ile kullanmazsanız bişey olmaz :)

bence windows 8 windows7 x2 olacak

Çok saçma bi başlık olmuş bence. Windows 7 vistanın hızlandırılmış, hatalarından arındırılmış hali. Windows 8 daha başarılı bir sistem olacak 7 yi alan diyecek ki 8 i de bi denemek lazım 7 den daha başarılıdır. vs.

hayır...!!!
Win 8 bir facia değil, muhteşem bir işletim sistemi olacak. yanlış anlamayın, fanatik olduğum için değil, çok iyi ve güvenilir bilgi kaynaklarım olduğu için söylüyorum.

mesela hiç açıklanmamış bir özelliği söylüyorum size:
Win 8 Başlat çubuğu, istenildiği zaman kapatılabilecek ve onun yerine ekranda "sağ tuş üzerinde başlat menüsü" eklencek ve böylece ekran üzerinde daha çok yer kazanılmış olacak.

Win 8' in eşsiz bir yapısı olacak, çünki çoğu bölüm baştan yazlıyor, ayrıca eski işlemci desteği kalkacak. isteyen eski işlemci desteğini bir yama ile sağlayıp kurabilecek. ama mimarisi yeni işlemcile üzerine kurulu olacak.

saygılarımla...

evet 2 windows'da bir döngü oluyo dimi biri xp biri vista gidiyo böyle haha :D

vistada hiç bir hata yok cahillerin uydurması sadece

Windows 7 den sonra windows 8 için konuşmak erken.Eğer aynı vistadaki gibi iyibir temizlik ve yenilikler eklerlerse windows 7 den w8 geçiş hızlı olacaktır. Windows XP yi öldürmek için ise sadece 64bit windows 8 ile mümkün olur. En iyisi siz şimdiden 64 bit için hazırlık yapmayabaşlayın.

ne kadar boş bir haber..

Ne alaka vistayla? Microsoft vistada deneme yanılma yaşadı 2 yıl ertelerlerde aynı şeyi bi daha yaşamazlar. Saçma bi başlık olmuş. Alakası bile yok. Win7 nin üstüne koyacaklar artık.

zaten her sürümde bir geliştirme oluyor. nası xp nin temeli diğer sürümlerden ilham alındı. yada windows 7 nin tecrübesi vistadan geldi.
asıl önemli konu olan her iki senede bir işletim sistemi çıkmasıdır. yahu oyun mu çıkartıyorsunuz böyle bir seri yakaladınız. tamam yenilikler gelicekte, birazda müşterinin harcadığı parayı kısın. bana sorarsanız windows 7 orjinal alanlar ücretsiz windows 8e geçerse daha bi güzel olur.

windows8 linuxtaki masaüstü ortamlarının çakması gibi olacak.
windowsunun masaüstü ortamı çok ilkel kalıyor. zamanın çok gerisinde.

Win7'den dolayı Win8'in de ticari bir faciaya dönme olasılığı çok yüksek.

Aslında ben Win8 için şöyle bir yol izlerdim.

Örneğin varsayalım ki bir şirket bilgisayarlarına Win7'yi 100$ makina başına fiyatla yüklemiş olsun.

Şimdi burada Win7 alıcılarına öyle bir imkan sunulmalı ki Win7 kullanıcıları yeni gelen Win8'e kapılarını açabilsinler.Tabii bu arada Microsoft da kazansın.

Burada uygulanacak yöntem şudur:100$ makina başına para ödeyecek müstakbel Win7 kullanıcılarının Win8 çıktığında Win8'e ücretsiz geçebilmeleri imkanı karşılığında 30$ daha ödemesini sağlamak.

Yani Win7 çıktığında aslında bir taraftan da Win8'i satmaları gerekirdi.Yani bir beslemeli satış sözkonusu.

Daha Win8 çıkmadan Win8'in parasını bankaya koyuyoruz, müşteri de memnun.Yıllar öncesinden gelecek sürümü makul bir fiyata kapatıyor.

"Bir sonraki sürüm tutulur mu acaba?" kaygısı düşük.

Win8 çıktıktan sonra insanları Win7 gibi bir sistemden Win8'e taşımak kolay bir iş değil ama bu yöntem kullanılsaydı sorun çok rahat bir şekilde aşılabilirdi.

Bu tarz bir satış stratejisi aslında yeni standartların da daha hızlı yerleşmesini sağlayacaktır.

Microsoft'un yerinde olsam böyle bir yol izlerdim.

>> Bakalım bu çabalar, Windows 8'in yeni bir Vista faciası olmasını
>> önleyebilecek mi? Yoksa Windows 7 de, XP gibi ölümsüz bir işletim
>> sistemi olarak kalacak mı?

Üstteki Steve Ballmer'ın yorumu mu - yoksa Chip Online'ın yorumu mu? Bakıyorum da Windows 7 ölümsüz işletim sistemi yapılmış - olmuş bile... :)

İstatistikleri tekrar hatırlayım dedim. Windows 7 satış rakamı olarak ancak yeni facia Vista'yı geçebildi. Tüm dünyada da PC'lerin 64% ünde - benimki de dahil - halen Windows XP yüklüdür.

Windows 7, piyasaya çıkışından 10 sene geçtikten sonra hala 64% lük kullanım seviyesini yakalasın, o zaman Windows XP gibi ölümsüz işletim sistemi ünvanını alır.

Bazı arkadaşlar yorumlarda şöyle yazmışlar...

>> Windows XP'yi 64 bit Windows 8 bitirir.

Windows Vista da, 7 de 64-bit çıktı da bitirebildi mi? Windows 8 sadece 64-bit çıksa bile bitiremez Windows XP'yi...

Yorumlara bıkmadan - usanmadan yazıyorum. Yazmaya devam edeceğim. Windows XP'nin 64-bit versiyonu mevcuttur - gayet de başarılıdır. Adı da Windows XP Professional x64 Edition dır.

Bana kalırsa vista kadar ağır ve yüksek donanıma ihtiyaç duyacak çünkü her iştim sistemi çıktıgında oyunlarda ihtiyaçlarda siz farketmeden artıyor.Adam 512mb ram ve 2,6 p4 işlemci ile windows 7 kullanmak istiyor bırakın bu hayalleri de gerçeklere dönün.İşletim sistemi ne olursa olsun 512mb ram günümüzde çok düşük.Windows 8 çok kapsamlı donanımı yüksek windows 7 den farklı sanal makineleri ortadan kaldıran bir sistem çekirdeği ile gelebilir.Yani 200mb bir windowsun üzerine kurulu olan windows 8.Böylece istedigimiz işletim sistemini kurup saniyeler içinde açıcagız ve oturum kapatır gibi xp den windows 7 ye windows 8 geçiş yapılacak bir teknoloji bekliyorum açıkçası.Ayrıca sınırsız kaynak sınırsız ram sınırsız ekran kartı bellegini de bolca duyacaksınız.% 100 ps3 ve xbox 360 gibi bagımsız çalışan ekran kartı ram hdd işlemciyi haricen kullanan sistem olucak ayrıca işletim sistemi çok hızlı açıldıgı için oyun açılırken ve kapanırken işletim sitemi kendini yeniden başlaticak ama sizin bundan haberiniz olmucak olsa bile en fazla 5 sn gibi bir sürede beklete bilir oda ram miktarı 2gb ve üzeri olması şart.

win7 ye dünyanın parasını bayıldım bi kere, win8 e bedava olmazsa geçmem.

sen de kazandığın parayı nereye koyacağını bilmezken, daha fazlasını kazanıcam diye 2 yılda bi işletim sistemi yumurtlama. bunu 10 yılda bir yap ki, insanlar mantıklı yaklaşsın

Tabi pc kullanmaya win. xp ile başlayan arkadaşlarımızın xp'nin süper olduğunu hala düşünmeleri çok doğal. ericsson 688 ile iphone 4 arasında ki farkı da anlatmaya lüzum yok sanırız

XP nedir ya, onu kullancağına ki XP kullananların %90'ı zaten korsancı git ubuntu kullan yada pardus kullan en azından hırsız olma. XP çalıştıracak kadar ezik bir makineye sahip kişilerin oynadığı oyunların hepsini herhangi bir linux sürümü çalıştırır. Diğer yanların hepsinde zaten Linux Windowstan güçlü. Hem bir iki kod çalıştırmak için uğraşıp birkaç bilgisayar bilgisi öğrenir insan zira bizim ülkenin yarısı knight online yada CS oynayarak vakit geçiriyor, yazık :(

O değilde chrome os noldu ya :D

Bu yorum kendini yirta yirta avukatlik yapanlara..
-3 kurusluk ürünü 10 kurusa satarsaniz ne ticari ahlak kalir nede insanlarda alim gucu olur.. emek veriyorlarmisda bilmem ne safsatasi yapmayin,,, insanlar para kazanirken emek vermedenmi kazaniyor? sizlerin hakki hak baskalarinin hakki hak degilmidir? ürünü ilk ciktiginda neden fahis fiyatlara satiyorsunuzda ve bir süre sonrada komik rakamlara insanlara sunuyorsunuz? o ürün kücük rakamlara satilabiliyorduda neden fahis fiyatlara insanlara sattiniz? alinan fazla fazla paralar hak degilmidir? bu hirsizlik degilmidir? halkin cebine atilmis hortum degilmidir? bumudur ticaret ahlaki?

Bence windows 7 de xp gibi uzun soluklu bi işletim sistemi olacak.2002 de çıkan xp 2009 da windows 7 nin gelmesiyle unutulmaya başlandı.Bu da demek oluyo ki windows 8 e bi 5 -6 sene kadar daha gerek yok.

Resim çekilirken Steve Ballmer yine 'I Love This Company. YEARGGHHH !!!' diye bağırıyordu galiba.

ne gerek var ki windows 8'e windows 7 bizi 5-6 sene idare eder bence

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play