Windows 8'de kablosuz ağların uzmanı olun!

Windows 8'de değişen kablosuz ağ ayarları arasında kaybolmayın! İşte bilmeniz gerekenler ve fazlası.

Windows 8'de kablosuz ağların uzmanı olun!

Cenk Tarhan

Windows 8'de kablosuz ağlara bağlanmak, Windows 7'dekine göre çok daha kolay - ancak bilmeniz gereken birkaç ince nokta da var. Windows 8'de kablosuz ağlara bağlanmakta sorun yaşıyorsanız veya bilgisayarınız yanlış ağa bağlanıyorsa ipuçlarımız işinize yarayacak.

Windows 8'de kablosuz ağa bağlanmak

Windows 8'li bilgisayarlar varsayılan olarak sistem açılışında kablosuz ağlara otomatik olarak bağlanırlar. Bir ağa ilk kez bağlandığınızda sistem size bağlantının "ev" mi yoksa "iş" bağlantısı mı olduğunu soracaktır. Güvenli ağlara elbette doğru parolayı yazarak bağlanabilirsiniz.

Peki Windows 8'li cihazınızda Wi-Fi açık değilse? Bu durumda Charms çubuğunu açın ve Ayarlar'a tıklayın. Alttaki simgeler arasında kırmızı bir daire içinde bir Wi-Fi simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıklayın ve ardından WiFi'ı açık hale getirin. Bilgisayarınız yakındaki bağlantıları tarayacak. Bağlanmak istediğinizi ağı seçin ve Bağlan'a tıklayın.

Bağlanmak için eski yolu takip etmeniz de mümkün. Bunun için Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi > Yeni bir bağlantı veya ağ kur > Kablosuz ağa elle bağlan yolunu izleyin.

WiFi ağlarının önem derecesini değiştirin

WiFi ağlarının önem derecesini değiştirin

Windows 7'den Windows 8'e geçmeyi başaramayan şeylerden bir tanesi de kablosuz ağ yöneticisi. Windows 8'de kullanıcı arayüzünü kullanarak kablosuz ağların önem derecesini ayarlamanız mümkün değil. Ancak üçüncü parti araçlara gerek kalmadan ağların önem derecesini değiştirmeniz mümkün.

Komut satırını yönetici izinleriyle açın ve netsh wlan show profiles yazın. Şimdiye kadar algılanan Wi-Fi ağlarının bir listesi ekrana gelecektir. Arayüz ve profil isimlerini kullanarak önem derecesini değiştirebilirsiniz. Örneğin "CHIP Online" ağına öncelikli bağlanmak için

netsh wlan set profileorder name="CHIP Online" interface="WiFi" priority=1

komutunu kullanabilirsiniz. "priority" değerini önem derecesine göre 2, 3, 4... olarak ayarlayabilirsiniz. Değişikliklerinizin geçerli olup olmadığını görmek için tekrar

netsh wlan show profiles

komutunu kullanın. Tercih ettiğiniz ağların daha yukarda listelendiğini görmelisiniz.

Önceliği üçüncü parti araçlarla değiştirin

Bu adımlar size karışık geldiyse, WiFi Profile Manager 8 uygulamasıyla kablosuz ağ önceliklerini değiştirebilirsiniz.

Windows 8'i kablosuz hotspot'a dönüştürün

Windows 8.1'de mobil (3G) ağınızı Ayarlar > Ağ > Bağlantılar altından diğer cihazlarla paylaşmanız mümkün. Ancak Microsoft diğer türdeki ağları paylaşmanın yolunu sunmadığından, bunları etrafınızdaki kablosuz cihazlarla paylaşabilmek için Connectify gibi bir araçtan faydalanmanız gerekiyor. Ücretsiz ve ücretli (yılda 25 dolar veya bir defada 40 dolar) sürümleri bulunan Connectify, ethernet, WiFi ve 3G bağlantınızı kullanarak bilgisayarınızı kablosuz hotspot'a dönüştürebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Arkadaşlar Windows 8 kaplolu internet kullanıyorum, wifi ile kullanmak istiyorum. Modem şifremi bilmiyorum. Modemin arkasında şifre var değiştirmiştim hatırlamıyorum da. Lütfen yardım.

@10 Kas 2013 01:36 modeminin arkasında ya da altında, esrarlı bir delikte reset butonu vardır. işte o butonu bir kürdanla 5 saniyeden fazla basılı tutarsan (cihaz açıkken), fabrika ayarlarına geri dönecektir. sonradan değiştirilmiş olan alttaki etikette yazılı şifresi geri gelecek. bu arada internet abonelik bilgilerin uçabilir ama servis sağlayıcı operatör bu bilgileri otomatik olarak yükler (ilk bağlantın biraz gecikir).

@10 Kas 2013 01:36 Modemi sıfırlayıp yeni bir şifre oluşturabilirsin :) Modem ara yüzüne giremiyorsan eğer arkasındaki reset tuşuna 5-10sn. basılı tutarsan modem sıfırlanır ;)

@10 Kas 2013 01:36 masaüstüyse vazgeç değilse modemde reset düğmesine basılı tut eski ayarlarına dönecektir

10 kasım a olan duyarlılığınızdan ötürü şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür etmeyi bir borç bilir devamlı sitenizin destekçisi ve takipçisi olan biri olarak bundan şeref duydum.İyiki varsınız.

Modeme reset at. Bir yerinde toplu iğne girebilecek bir delik yasa düğme vardır. Sorunu hallolur

Kablolu kullaniyosun, bu iyi. Tarayicindan 192.168.1.1 yaz enter a bas. Acilan sayfayada kimlik parola gir. Modem arayuzu acilacak. Modem sifreni goreceksin orda, istersen degistire de bilirsin

Teşekkürler gençler. Cepten yazdığım için cevaplayamıyorum. Sağ olun.. Modemi sıfırlayım

Windows 8 hotspot adı ve parolasını kendisi oluşturmakta. netsh wlan hostednetwork mode=allow ssid=micidu key=123456789 netsh wlan start hostednetwork yazdım ve ağı açtım fakat uzun bir parola ve kendi isim oluşturmakta acaba o isim ve parolayı nasıl kendim oluşturabilirim

windows 8.1 kullanıyorum bilgisayarı her açtığımda ağa manuel bağlanmam gerekiyor otomatik bağlan kutusunu her seferinde işaretliyorum ancak işe yaramıyor bu konuda ne yapabilirim? teşekkrler

bnde w8 kullanıyorum aga baglan diyorum kullanıcı adı istiyor hangisi oldugunu bilmiyorum e.postamı başka bişeymi oldugunu yardım ederseniz sevinirim

Win 8 de kablosuz ağları görüyorum hatta bağlan diyorum ama şifrem 9 karakter win 8 ise 8 karakter alıyor bu nasıl olucak

xp'de kullandığım bir tp-link'in tl-wn422g kablosuz modemi var. fakat windows 8'de tanıtamadım. ben de xp'yi açtımda ordan yazıyorum. bu modemin tanıtımı win 8'de farklımı oluyor acaba? bi türlü beceremedim de bi yardımcı olabilirmisiniz acaba?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play