Windows 9'da olması gereken 9 işlev!

Windows 8 kullananların en çok şikayet ettiği, Windows 9'da düzeltilmesi gereken 9 şey!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 9'da olması gereken 9 işlev!

Windows 8'i kullananların çoğu ondan memnun, ancak yeni işletim sisteminin eksik ve zor anlaşılır olduğunu düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Örneğin masaüstünde bir ses veya görüntü dosyasını açtığımızda tam ekran moda geçilmesi, genellikle büyük ekranlı olan ve amacı çoklu görev olan PC'lerimizde ne kadar yerinde? Windows 8'de çok sevebileceğiniz özelliklerin yanı sıra, sizi rahatsız edebilecek başka birçok şey de var. Bu yazımızda ise Windows 9'da görmek istediğimiz veya görmek istemediğimiz 9 özelliği sizlerle paylaşmak istiyoruz.

9. Ne zaman Metro'ya zıplayacağımız belli olsun

Bir MP3 dosyasına çift tıkladığınızda Metro müzik uygulaması çalışıyor. Bunu değiştirmeniz mümkün, ancak Metro'ya geçmeden önce Windows'un bizi uyarması gerekiyor.

8. Metro'yu susturma düğmesi

Internet Explorer'ın Metro sürümünde yüksek sesli bir videoya rastlarsanız, cihazınızın sesini kısmak için biraz uğraş vermeniz gerekiyor (PC'nizin/cihazınızın üzerindeki ses düğmelerini kullanmak dışında). Sesi kapatmak için sunulacak bir kısayolun çok faydalı olacağını düşünüyoruz.

İşe yarayan bir Denetim Masası

7. İşe yarayan bir Denetim Masası

Denetim Masası'ndan yeni bir Windows kullanıcısı ekleyemiyorsunuz. Bu işlem için "Bilgisayar ayarlarını değiştir"e gitmeniz gerekiyor. Bir yönetici hesabı eklemek için ise önce Metro üzerinden normal bir hesap eklemeniz, ardından Denetim Masası'nı açıp, Kullanıcılar'a gidip hesabı "Yönetici hesabı" olarak değiştirmeniz gerekiyor.

Bizce Windows 9'da her şeyi gerçekten kontrol edebilen bir Denetim Masası'nın yer alması gerekiyor.

6. Arayüzü biz seçelim

Yüzlerce dolar döktüğünüz ekran kartınız, Aero efektlerini gözü kapalı sunabiliyor. Ancak Aero Glass artık yok, çünkü Microsoft onu kaldırmayı tercih etmiş.

5. iPad standartlarında Metro uygulamaları

Windows 8'in entegre Metro uygulamaları, iPad'dekilerin yanına dahi yaklaşamıyor. Metro Mail, POP e-posta sunucularına bağlanamıyor. Metro Pictures, kırmızı gözü düzeltemiyor. Xbox Music ve Video uygulamaları, işlevlerden çok reklamlara önem veriyor.

Charms çubuğu yeteri kadar iyi değil

4. Charms işe yarasın

Charms çubuğunda Ara'ya tıkladığınızda Metro ekranı açılıyor, IE10'da Bing'de arama bile yapmıyor. Bunun yanında Paylaş işlevi, panoya kopyaladığınız içeriği paylaşamıyor. Masaüstünden paylaşmanıza izin vermiyor - o halde masaüstünde ne işi var?

Cihazlar ise sizi ikinci bir ekran yüklemeye yöneltiyor. Bu düğmenin bizi Windows 7'deki gibi Cihazlar ve Yazıcılar'a yönlendirmesi gerekmiyor muydu?

3. Anlamlı uyarılar

Windows 8'deki uyarılar oldukça hoş, ancak bazı önemli konularda hiç uyarı gösterilmiyor. Örneğin internet bağlantımız koptuğunda veya sabit diskimiz SMART özelliği yoluyla alarm verdiğinde (örneğin aşırı ısındığında).

2. Masaüstüyle başlayabilme

Windows'da Metro'yla mı, yoksa masaüstüyle mi başlamak istediğimizi seçmek için kolay bir yol sunulması gerekiyor. Ancak bu dileğimizin gerçekleceğini pek sanmıyoruz.

1. Başlat menüsü geri gelsin

Office 2007'de tanıştığımız Ribbon, kaydetme, açma gibi dosya işlemlerini isimsiz bir düğmenin altına sıralıyor ve bizden bu düğmenin ne işe yaradığını sihirli bir biçimde anlamamızı bekliyordu. Microsoft bu durumun farkına varmış olacak ki Office 2010'da Dosya menüsü geri geldi. Office 2013'ün dosya menüsü ise Office 2003'inkinden çok daha iyi. Belki aynı şeyi Windows 9 için de dileyebilir, bir tür Başlat menüsünün geri gelmesini isteyebiliriz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 60 Yorum

Windows 7 de kalın başınızı boşuna başınızı ağrıtmayın ,windows 8 i iade ettim bence kullanışsız windows 7 ile çok büyük farkı yok.

@05 Ara 2012 00:13 dostum nasıl iade ettin?

@05 Ara 2012 00:13 sanırsam kullanamamışsın win 8 cok hızlı kullanışlı ve basıt

windows 8 de dikkatimi çeken bir dez avantaj'da masaüstü arka planına yüklediğimiz fotoğrafların çözünürlüklerinde ciddi derecede kayıp görünmekte... Bu sorunu fark eden var mıdır?

microsoft insanlarla adeta dalga geçiliyor vistada yaptığı gibi 8 i kullanmak nasip olmadan 9 dan bahsediliyor paramız çok ya savuracak yer arıyoruz

sonsuza kadar windows 7 orjinal professional

2. Vista faciası diyorum ve geçiyorum. Çok geçmeden yeni bir işletim sistemi ile durumu toparlamaya çalışacaklar. Ayrıca win8 in satış rakamlarınında abartılı olduğunu düşünüyorum. Yeni alınan Desktop pc ve Notebook larda zorla satılan bir sistem.

win 8 de hoşuma giden tek özellik kopyalama modunda duraklat komutunun olması. sadece bu güzelliği var. diğer yönlerine bakacak olursak. bence yaptık diyebilmek için yapılan bir işletim sistemi. sn derece berbat.

bu basit sebepler için windows 9 şart değil... windows 8 üzerindede giderilebilir bunlar, güncellemeler servis paketleri felan filan...

Yenilik güzeldir ama her zaman değil örnek iphone ilk çıktığından beri aynı kimse değişsin demiyor.8 i beğenmedim.tamam hızlı ama sadece hız yetmiyor.bunu da win 7 başarmıştı bence...bekleriz 9 u acelemiz yok...

3 ve 4 harici lüzumsuz şeyler, bir eksiklik değil.

Win 8 yükledim 1 aydır kullanıyorum şimdiden ilk formatı attım.Win 7 2 sene kullanmış en sonunda bi format atıyım diyerek kendi isteğimle atmıştım.Oyun oynamak desen ne mümkün win 7de sorunsuz oynadıgım oyun win 8 de hata vererek sonlandırılıyor sorunsuz herhangi bir oyunu oynamış değilim.Tek güzelliği hızlı açılış ve kapanışı.... verdiğim paraya acıdım.

Bir teknoloji mağazasına gidip Win8'li bir laptopu incelemek istedim yalnız Metro arayüzü vardı. Bence satıcıdan rica ettim, acaba Metro arayüzünden ana ekrana nasıl girebilirim, çünkü aradım taradım bulamadım. O da baktı baktı baktı, giremedi, başka bir laptopta hazır açılmış ekran vardı onda incelememi söyledi! Ben galiba bu zorunlu Metro arayüzünden ve başlat ekranına anından giremediğimden bir anda soğudum. Bi de Win7 gayet başarılı, şimdi bi de bunu alıp sürücüleri şunları bunları ile uğraşamam, tablet için düşünebilirim.

Birkaç yıl önce windows 8'de olmasını istediğimiz şeyler listesine linux disk biçimlendirme formatı olan EXT biçiminin windows tarafından okunmasını diye yazmıştık. Virüs derdi de hala bitmedi. Millet burada yeni windowstan beklenti olarak başlat menüsünden metrodan bahsediyor!!! Bilgisayarımda linux + windows kullanıyorum. Daha doğrusu windowsa hala sabretmeye çalışıyorum. Ama tepemin tasısın atmasına windowsu silmeme çok az kaldı...

açıkçası bende w8 e geçmiştim ama berbat berbat berbat w7 pro sürümü herşeyimmiş meğerse:)

Windows 8 fiyaskosu satmıyor o nedenle acil kodlu olarak 9'a başlamışlardır hatta 8 ön izleme çıkmadan önce sonucu biliyorlardı...

Guzel bir geri bildirim yazisi olmus. Bu haliyle Windiows 8'in katlanabilir yani yok. Son derece kotu ve kullanissiz bir arayuzle karsi karsiya birakildi millet. Umarim MS Win9 ile bu sacmaliga bir son verir.

Çok doğru noktalara değinilmiş, 1 aydır W8 kullanıyorum ama benim bile fark etmeden sinirimi bozan özellikleri de burda okudum sanırım sandığımdan fazla saçmalıkla dolu bi sistem şu anda. Hızına diyecek bi şeyim yok neyse ki :)

güzel noktalara değinilmiş. ama yorum yapanların okadarda yermesine anlam veremedim. Ben gayet memnunum. Bir şekildede olsa istemediğinizde metro arayüzü kaldırılabiliyor. Çok şikayetciyseniz küçücük bir işlevle kapatın gitsin.

Windows 8 sadece o standart dizüstü veya masaüstü bilgisayarlar için üretilmedi, bunu bilmeniz gerekirdi ama bilmiyormuş gibi davranıyorsunuz galiba. Multi-touch'ıyla klavyesiyle kullanabileceğiniz bir makine hayal ederseniz Windows 8'in değerini anlarsınız.

Windows 8 Şuanda Oldukça Yeterli,Başlat Menüsüne Gerek Yok. Charms Çubuğunu Biraz Düzeltilmeli Ve Metro Geliştirilse Eminim Gerekli Başarıyı yakalayacaktır

ben bu yüzden windows 8 in vista nın paylaştığını düşünerekten windows 9 u beklemek daha mantıklı win 7 ultimate im canavar gibi sikinti yk

Bunların hiçbiri için Windows 9'a gerek yok aslında hepsi bir Service Pack ile düzeltilebilir ama ticari amaçlar bunu engeller mi, engeller...

Başlat menüsü istiyorum diyen bir kişi daha göreyim 600 yıl kılı kıpırdamayacak şekilde duvara yapıştıracağım artık . Başlat istiyorsan kullanma Windows 8 ne yapalım :@

sp1 ile düzeltirler onları win9 a gerek yok bide onu çıkartmayın başımıza :p

yorumları bir kısmını okuyunca cehalet her yerde maalesef diyorum. buna teknoloji kara cahilliğide dahil. benim ikinci sınıf memleketimde yenilik adına insanlara birşeyler sunmayacaksın. bırak kendi hallerinde yaşasınlar....

windows 9`a kadar linux+ windows xp akar, eğer windows 9`da olmazsa microsoft çok önemli kayba uğrar, her ne kadar ülkemizde şak şakçılığı yapılsa da uluslararası platformda windows 7-8 kullanıcıların baya sabrını zorladı. youtube`da "best linux games of 2012" diye aratın linux için çok güzel oyunlar çıkmış durumda arkası da gelecektir.

windows 8 heyecanını yaşarken daha windows 9 dan bahsetmek te ne demek ? windows 7 çıktığında da vista çıktığında da aynı pazarlama. bir durun yahu!

Windows 9'da olması gereken en büyük özellik Windows 9'un hiç olmaması. Yeter dandik sistemle dünyayı sömürdükleri.

@05 Ara 2012 23:47 senin dandik dedigin sistem butun dunya tarafindan kullaniliyor. linux yada mac kullananlar ne ile ovunuyor anlamadim. virus mu? bu zamanda zaten bilgisayar kullanmasini iyi bilen biri bilgisayarina virus sokturmaz. hem apple ve linux cok az kisi tarafindan kullanildigi icin windows tabanli virusler yaziliyor. marketin %80+ sahip bi sisteme virus yazmicanda yuzde 8 lik mac a mi yazican:)) windows stabil bi sistem. mac ya da linux da oyun varmidi ya:))

@06 Ara 2012 13:42 LinuXMint ile yüzlerce oyun var ubuntu için steam ile yeni oyular geliyor MAC için zaten vardı... sen MS kölesi olarak bunları göremezsin...

@06 Ara 2012 13:42 Linux ya da Mac'e kolayca virüs bulaşmamasının temel sebebi işletim sistemlerinin yapısıdır. Windows gibi dandik bi registry yapısı olan bir sisteme virüs yazmak çocuk oyuncağıdır. Bir şeyin çok popüler olması ya da çok satılması onu kaliteli yapmaz. Türkiye 'de en çok satan otomobil yıllarca Tofaş'ın Şahin modeliydi, geçen yıl da Renault mekane symbol. Bunların piyasadaki en sağlam en kaliteli arabalar olduğunu söyleyebilir misiniz?

@07 Ara 2012 11:57 en çok hacklenen sunucular da linux sunucular bu arada. noluyo şimdi linux kaliteli mi diyordun çok bilmiş arkadaş.

Vista Ve Win 7 Nasıl Oldu İse, Win 8 ile Win 9 Aynı Şekilde Olacağını Düşünüyorum.

Win8 kullanıcıların bekletileri için Win9 mu beklemek mi gerek ne saçma sapan ticaret anlayışı ,Vista'dan süre gelen aynı çekirdek yapısını değiştirip yeni 1 şey yapmışlar gibi sunuyorlar. Win 8 geliştirmenin asıl amacı tabet ve akıllı telefonlar ise onlara özgü olsun ,Win7 için gerekli güncellme ve geliştirme Service Pack yap ama olmaz yeni olsun adı başka olsun nasılsa tüketici aklı ermez Win8 diye masüstü ve dizüstü PC kullanıcılarına satalım Micosoftun bu çakallığı yüzünden kullanıcılarını kendinden soğutuyor.Directx 11.1 sadece Win 8 özel olucakmış Win7 için desteği olmayacakmış ,DX10-11'den ne gördük kaç tane oyun var ki DX 11.1 ne görüceğiz.

Performans açısından mükemmel olabilir fakat belirtildiği üzere arayüzünde ciddi değişiklikler yapılması gerekiyor.

windows 9`da olmaması gereken 9 değil 90 taneyi geçer hatta birini de ben söyleyeyim; yeteri kadar işlevsel kullanıcılığı olmadığından zorunlu olarak 3. parti yazılım kurdurmak zorunda bırakıyor. bu oldukça büyük güvenlik oluşmasına sebep oluyor ayrıca windows`u yavaşlatıyor. 380 dolar ödeyip windows`u satın almışken ben mecburmuyum windows`un silemediği veriyi silmek için ne idüğü belirsiz 3. parti yazılım yüklemeye? bu sorun 20 senedir düzeltilmeden öylece duruyor, hatta bu açık sayede servet yapanlar var (bakınız norton) adamların hiç umurunda değil şımartmayın şu adamları!

Win 8 Orjinal aldım ama pişman oldum laptobumu hatalardan kurtaramıyorum. değşik değişik hata kodları alıyorum. Bence insanlar bir kaç içinde windows 8'de vista gibi tarihe gömecekler bu hala idda ediyorum en karalı windows sürümü xp dir...Windows 8 de şimdilik çok hata var...

Yeni Aldığım Sony SVE1712W1E bilgisayarımda Windows 8 işletim sistemi yüklü her programıda çok hızlı vede gayet rahat kullanıyorum. şimdi şöyle sorayım bir işletim sisteminden beklediğinizi düşünelim bu arad ben java ve flash action script üzerine bir yazılım sektöründeyim. ben ki bu bilgisayarda ve Windows 8 üzerinde bunca işi yapabiliyor ken siz nasıl oluyorda bunca sıkıntı çektiniz anlamadım durun ben söyleyim herkes windows trial sürümünü internetten indirdi. sonra bıraz tutulmaya başlayınca aktivasyon istedi sonra bir çoğu cracklame yoluna gitti. triali 3.2 gb olan bir işletim sisteminde full versiyonu 7 gb üzerinde olan dosyalarla illaki büyük farklılıklar beklemek söz konusu değilmi. Gerçekten kullandığınız bilgisayar ve işletim sistemide bir birine uyuyormu istekleri karşılıyormu. sizin çoğunuzun anlattığı makale yazılar Windows 8 in kötü olduğu yönunde ki gerçekten siz Windows u ne amaç la kullanıyorsunuz birde bunu bilmek gerekir

@07 Ara 2012 14:58 Kişi kendinden bilirmiş işi!!! (trial indirmeler, cracklemeler) Paşalar gibi lisanslı windows 7 sahibiyim ve 8'i cüzi bir rakamla upgrade diyemiyorum daha çok downgrade gibi yapmak istemedim. 1- Hız konusu sadece windowsun kendi üzerinde bulundurduğu kısıtlı programlar için geçerli. Örneğin oyun gibi bilgisayarı zorlayacak bir program kurup deneyin (benchmark programlarıyla ölçün) o zaman anlayacaksınız hız gerçekten var mı yok mu? 2- Açılış, kapanıştaki hız gerçek bir hız değil. Bilgisayar kapanırken bilgileri HDD'ye yazıyor, açılırken de oradan okuyor. Dual boot yapın (örneğin ubuntu ile) bakalım gerçekten hızlı açılıyor mu? 3- Microsoft elbette ki kendi amaçları için Windows 8'de diretecek çünkü amaç satış sonrasında da para kazanmak. Metro arayüzüne hemen kendi STORE kısayolunu koymuş... Oyunlarda da aynı şeyi yapmış. Kısacası Microsoft sadece işletim sistemi satarak olayın bitmesini istememiş. Dahası insanları alıştırabilirse gerisi de gelecek... -- Herşeyin ötesinde Windows 8 Windows 7'nin modifiyeli hali... Temelde aynı şey. Metro arayüzü eklenmiş, bazı şeyler çıkarılmış. Bazı şeyler değiştirilmiş o kadar... Ama bana göre ve görünüşe göre birçok insana itici gelmiş...

umarım bu tür değişikleri windows9 u beklemeden windows8 in byük updatesiyle getirirler. bu arada cihazlara tıklayınca açılan 2.ekran paylaşımıda bencede saçmalık :D

ben beğendim kendimde test ettim sadece başlat menüsünü kötü yapmışlar

bence xp nin 64 bit sürümünü düzeltip türkçe yapsalar win 8 den daha kararlı bir işletim sistemi olurdu.Win 8 ise vista'nın akıbetini yaşıyacak bence microsoft 2 senede bir dandik bir işletim sistemi çıkarmaya alıştı çünkü...

başlat menüsünü geri istemek saflık resmen...daha geniş alan veren yeni start ekranı varken

@08 Ara 2012 18:25 Yeni start daha genis alan kapliyor ancak daha az sey barindiriyor. Ekrani yana dogru kaydirip sayfalar arasinda aradma yapmak gerekiyor. Tabii aramayi kullanabilirsiniz ama butun secenekleri o bile vermiyor!! En kotusu ise starta basinca uzerinde calsitiginiz ekran tamamne gozden kayboluyor ki hicte iyi bir his vermiyor. Bence asil siz safsizni onunuze ne konsa yemeye basliyorsunuz!

@10 Ara 2012 21:46 22 24 inch'lik ekranımla görüşlerinizin hiçbirine katılmıyorum

windowsun kaderi bu heralde her işletim sisteminde bu sonu olacak diyenler

ikinci vista faciası demek fazlasıyla saçma. vista, xp'den çok...çok yavaştı, ve görsel efekt dışında HİÇBİR yeniliği yok gibiydi. diğer elde Windows 8, 7'den daha hızlı..belki alışması bazı insanlar için biraz zor olan kullanışlı yenilikleri var..ama fazlasıyla gerekli özellikler eklendi. görsel efektler kaldırıldı resmen.. virtual cd olayının entegresi gibi birçok özelliği içine kattı. ... XP-vista ilişkisiyle ne alakası var açıklamaya çalışın bakalım başlat menüsünü isteyenlere hiç katılmıyorum. yeni başlat ekranının özelleştirilebilir çok daha geniş bir alanı var...çok istiyorsanız alternatif menüler var hala...ama win7'den 8 oluşturmaya çalışıp 8'deki şeylerin eksikliğini çekmemek gibi bir şey pek mümkün değil. biraz dikkatli düşünün arkadaşlar...

bence windows 7 nin arayüzü ile windows 8 in iç yüzü birleştirilseydi, kullanıcıya çok daha fazla seçenek sunulabilseydi -mesela sistem açılışında windows yazısının altında bişeylerin dönmesini yada dolmasını beklemek yerine BASİT BİR İŞLEMLE oraya bir resim koyabilseydik vs..- çok daha iyi olurdu.

Şu anda windows 8 ile yazıyorum masaüstü çok kullanışsız ama mağaza gibi özellikelr gayet iyi :)

Yav Hala başlat menüsü İsteyen Var Çok Saçma Deilmi Tamam Hepimiz Başlat Menüsünde Alıştık Ama Başlangıç Ekranı Bana Daha Mantıklı Gelior... Sizi Bilemem.

Bence herkes Windows 7' nin başlat menüsüne alışmışken tamamen kaldırmaları biraza saçma olmuş; yinede güzel yanları da yok değil örneğin hızlı geçişin sağlanması bence iyi ama geliştirilmeli . İyiki Windows 9 veya 10 bunları geliştirirler , teşekkütler

Ben Windows 8'i iyi bulmuyorum.Uygulamalar hoş ama Minecraft gibi oyunları çalıştırmıyor.Bu nedenle Windows 7'ye dönmek zorunda kaldım.Windows 9'da da böyle bir problem olmasını istemem.

bnde de windows 8 var. Ekran kartının driverlerini güncelle, sonra Minecrafı çalıştır AÇILACAK. BDNE ÇALIŞIYOR

Ben Windows 8'i iyi bulmuyorum.Uygulamalar hoş ama Minecraft gibi oyunları çalıştırmıyor.Bu nedenle Windows 7'ye dönmek zorunda kaldım.Windows 9'da da böyle bir problem olmasını istemem.

başlatmenüsü yeniden olsun windows9 da

değerli chıp yöneticileri acaba windows 9 nezaman cıkacak

Windows 8 Gayet stabil ve oldukça hızlı driverleri otomatik tanıyor ve üstte bahsediler resimleri ayrı pencerede açma yada müzikleri kendi programıyla açma gibi bir şey söz konusu edilemez demekki iyi Pc kullanıcısı değilsiniz media player aimp winamp ve picassa vb gibi harici eklentileri kullanmanızı tavsiye ediyorum Microsoft olmasabu teknolojiye sahip bile olamıyacaktınız..

Windows 8 geleceğin dokunmatik pcleri için ayarlanmış olarak düşünebiliriz. Bu yüzden pc de kullanmak en fazla 2ayınızı alıyor yalnız ben süper kullanıyorum bunu söyliyebilirim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play