Windows 9 "geldi ve gitti"

Microsoft'un Windows 9'u neden "çöpe attığı" konusunda bir yeni açıklama daha geldi...

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 9 "geldi ve gitti"

Windows 10 duyurulduğunda çoğumuzun aklına ilk gelen soru, şuydu: "Windows 9'a ne oldu?" Daha önce bu tercihin programcılıkla ilgili bir sorunu aşmaya yönelik olabileceğini duymuştuk ancak firmadan ilginç bir açıklama daha geldi.

San Francisco'daki Dreamforce Konferansı'nda konuşan Windows Marketing kurumsal kıdemli başkanı Tony Prophet, Windows 9 için "geldi ve gitti" dedi. Prophet, Windows 10'un Windows 8'den sadece ileriye atılmış bir adım olmadığını, firma için Windows'un dağıtımı anlamında dev bir değişiklik anlamına geldiğini söylüyor.

Prophet'in açıklamaları, Microsoft'un birkaç hafta önceki tanıtımda söylediklerinin tekrarı niteliğinde. Windows 8, fare ve klavye deneyiminde geliştirmeler yapsa da bazı çevreler tarafından başarısızlık olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla Windows 10 markası, Microsoft'un kendini Windows 8'den uzaklaştırmak için yaptığı doğru bir tercih gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Ağzınla kuş tutsanda, almayacağım :D

Windows 8 vista ve ne gibi oldu :D

Ne güzel eğlenecektik ama windows nine (nayn) diye ... :)

Microsoft bile artık kendi ürünlerine o kadar çok güvenmiyor ki, artık daha üretmeden çöpe atıyor..... Haklı olarak Wİndowsu eleştirenlere, dayanamayan ve düşünmeden hareket ederek otomatik olarak microsoftu ve mamullerini savunan kraldan çok kralcılara üzülmemek elde değil...

Windows 8 den sonra gelen service pack 1 ile windows 8.1 zaten bir nevi Windows 9 olarak piyasada idi ve miadını doldurmuştu, diye düşünebilirler?! Windows 10 ismi uygundur; 7+8+8.1'in tüm çocukluk hastalıklarını atlatmış bir geliştirilmiş sentezi ve olgunlaşmış halidir. Birde yok denecek kadar az bir bedelle XP,7 kullanıcılarına veya genel olarak bedava dağıtırlarsa en azından Homebasic bak o zaman işte tadından yenmez. Şimdi kem küm diye dudak bükenler, bedava sirke baldan tatlıdır diye balıklama atlarlar!

@16 Eki 2014 10:51 Windows 7'yi sevenler yeni sürüme Aero desteği gelmedikçe geçmezler. Bakalım bunun farkına ne zaman varacak Microsoft

Microsoft'un Marketing Management'i işi bilmiyor; 1) hali hazırda MSDN ve piyasadaki windows 7, 8, 8.1'in iso kurulum setuplarına (bağlantı linklerine) ve halihazır da kurulmuş olan işletim sistemlerine, Windows açılış logosunun önüne 'ESKİ-OLD-ALT'' ibaresini yazsa, biraz daha ileri gideyim ''kullandığınız ürün eski bir Windows işletim sistemidir 2015 yılında Microsoft güvenlik desteğini kesecektir'' yazısı Masaüstün de günde 1 kere çıkıp 3 saniye sonra gitse, psikolojik olarak kullanıcılar rahatsız olur ve bir üst versiyonu olan Windows 10'u tercih edeceklerdir. Yeni Türkiye, yeni Demokrasi palavrası tutuyorsa ''yeni Windows'' niye olmasın?! Fiyatları da hem şirket+kurumsal ve özel kullanıcılar için uygun bir zemine çektin mi, piyasada illegale olan rağbet kesilir, böylece defizit olan mali kayıp, ciroya artı değer katarak olumlu yansıyacaktır. 2) Bundan böyle rakamsal 7-8-9-10 değil, çıkan en son ürüne o yılın adı verilmelidir. Windows 10 yerine 2015, 2017'de yeni bir üst segmentte işletme yazılımı mı çıkaracaksın koy adını windows 2017 bak bakalım kim windows 2015'in yüzüne bakar, sırf zamanın ruhuna ters diye, psikolojik tepki ile yeniyi tercih edecektir. Nerden biliyoruz, taş gibi iphone 5 çalışırken, sırf prestij olsun en yenisini bende görülsün diye iphone 6 için Apple dükkanı önünde yatan iştahı kabarmış, cebindeki parası kendini kaşındıran oryantalist hava atmaya meraklı tüketici davranışlarından! Ee Microsoft bu kadar tavsiye ve öneriden sonra halen bir atılım yapamıyorsan, kabahati kendin de ara! (Prof. Zihni Sinir)

Windows 7 den sonrakiler çöp.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play