Windows 9 her cihazı birleştirecek!

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 9'u, elinize alacağınız her cihazda görürseniz şaşırmayın!

  • Cem Şancı
Windows 9 her cihazı birleştirecek!

Microsoft'un Windows 8'den aradığını bulamamasının, Steve Ballmer'ın emekliliğinin asıl nedeni olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Yerine gelen yeni CEO Satya Nadella ise yazılım devine eski zafer dolu günlerini yaşatmak için şimdi Windows 9 üzerinde çalışıyor ancak Windows 9'un eskiden alıştığımız işletim sistemlerinden çok farklı olması bekleniyor. Microsoft'tan sızan verilere göre, Windows 9, her cihazda çalışabilecek. PC'ler, XBox, tabletler, telefonlar, giyilebilir bilgisayarlar vs.. Microsoft'a göre Windows 9'un geliştirilme süreci, insanoğlu tarihindeki en büyük yazılım geliştirme operasyonu olarak tanımlanıyor.

Microsoft daha önce de farklı platformlar için tek bir işletim sistemi denemesi yapmıştı. Windows 8, Windows Phone ve Windows RT, temelde birbirlerinin farklı platformlardaki karşılıklarıydı. Ancak bu sistemler teoride birbirlerinin kardeşleri olsa da pratikte farklı sistemler olarak işlemek zorundaydı, öyle de oldu. Windows RT'nin masaüstü Windows 8'lerle uyumluluğu dünyayı değiştiren bir devrim olamadı. İnsanlar tabletlerinin masaüstü bilgisayar gibi çalışmasını çok da umursamadı. 

Microsoft şimdi, mevcut Windows sürümüne ve Xbox One'a yapacakları güncellemeler ile kullanıcıları ortak platform hususuna daha fazla yaklaştırmak ve bu deneyimi pratiğe dökmek istiyor. Microsoft tüm bu "birleştirme" operasyonunu sadece Windows geliştirme ekibiyle değil, tüm Microsoft ekibiyle birlikte yürüyor. Bunlara Azure, Office, Bing, ve Skype ekipleri de dahil. 

Microsoft'un Windows 9 için yapmaya çalıştığı şey ise şimdiye kadar hiç yapılmamış bir şey. Tüm farklı cihazlarda çalışması planlanan bir işletim sistemi. Böylece Microsoft'un "Tek Microsoft" stratejisi gerçek anlamda hayat bulmuş olacak. Bakalım tüm bu planlananlar, Windows 9'un görücüye çıkacağı tarih olarak tahmin edilen Nisan 2015'e yetişebilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 37 Yorum

Büyük hayaller büyük hayal kırıklığı yaşatır

Helal Microsoft !

Windows rt de Silverlight desteği yoktu. Bu kadar ciddi çalışıyorlar yani... WM 6.5 çıkarıp 1 sene sonra WP 7 ye geçip WM yi çöpe atan şirket. nesine güvenilir?

Şunu hep merak ederim şimdi Windows Phone 8li telefonlar Windows 9a geçebilecek mi.

Windows 9... geleceğin gerçek gücü....

Gercekten insan hayret ediyor adamlar neyle ugrasiyor biz neyle

Bu sefer ciddi ciddi farklı bi işletim sistemi ortaya çıkacak gibi görünüyor

windows 9 çıkınca bütün sistemler bitecek , hiçbirşey kalmıyacak windows 9 sadece kalacak , devrim olacak , bilgisayara önem artıp telefon ve tabletlere ilgi azalacak , diğer bilgisayar işletim sistemleri bu yükten kalkamıyacağı için pes edecekler ve linu , mac gibi şeylerin ismini hiç duymayacğız , telefonlar kullanıclacak ama alo demek için , android , ios hiçbirşey kalmıyacak sadece windows 9 kalacak başka bir sistem olmayacak. windows 9 devrim yaratacak.

@05 Haz 2014 15:29 Microsoft'ta mı çalışıyorsun arkadaşım ne bu azim :D

@05 Haz 2014 15:29 Ne içiyon la sen :D Torbası varsa onun çözelim ondan

Zor yetişir

Super olur.

Windows Phone 9 ile Microsoft un android ve ios u yakalaması lazım tek şans bu.

2015 Win9 için çok erken. Daha Win8'in kaymağını yiyememişken Win9'u çıkartmaz MS.

bu tür yazıları okuyunca Windows 9 için çok heyecanlanıyorum.Şu sıralar Windows yeniden piyasaya hakim olacak gibi görünüyor.

windows 8 varken 9 daha gerek yok şuan 2 sene sonra belki.

xp gibi olur basit ve stabil çok tutulur

Aslında tek Windows olayı çok iyi ya.

windows 8 den farkı yok boşuna windows 9 a kafa yormasınlar

Cihaza göre "özelleştirilebilir" olduğu sürece bir sorun olmayacaktır. Umarım 8 derken 9 la ortalığı iyice karıştırmazlar. Bilgisayar kullananların %60 tan fazlası ortalama bir kullanıcı olduğundan fazla yenilik fazla sorun demek olacaktır. Pat diye herşeyi değiştirmek yerine yavaş yavaş alıştırarak yapılması çok daha mantıklı olacaktır bence. Hadi hayırlısı...

Biz bunlara tokuz...

windows phone 9 acaba hangi nokialara gelecek

sanki win 8.1 i adam akıllı yapabildile 9 una geçmişler pehhh

windows 9 harika olacak

xp zaferi vista başarısızlığı win7 zaferi win8 başarısızlık abidesi 8.1 başarısızlığın başarısızlık abidesi artık 3. de tuttururlar 9 yüklerim işte

bence çok uğraşmalarına gerek yok çünkü çoğu crackli kullanıyor onlarda hakkını alamıyor onun yerine sağlam kullanışlı birşey yepsalar daha iyi onca platforma hatta televizyona bile koysalar kullanışsız olduktan sonra ne önemi var mesela windows kurulurken neyin kurulup neyin kurulamayacağını biz seçsek adam 8.1e hem mdia player hemde yeni bir video yürütücü koymuş boşuna yer kaplıyor öncelikle bu formatlamada istemediğimiz yazılımların hiç yüklenmemesini sağlasınlar ben 8.1update kullanıyorum formattan sonra haberler falan felan birsürü gereksizi kaldırmaya vakit harcıyorum buna bir çözüm olursa süper olur... :)

s3 küllerinden doğar umarım :)))

Umarım Windows 8'de yaptıkları gibi yapmazlar. Tabletlerde Windows deneyimi yaşatmak için kenara köşeye Masaüstü sıkıştırmış olmaları gibi olursa diğer platformlara da zarar vereceklerdir.

Gercekten MS win 9 ile dünyada en büyük değişimi yapacak. Hayatımızda bulunan tüm cihazlar (PC, Telefon,TV, Oyun konsolu, Buzdolabı , Araba ,Ütü , Lamba , hatta Tost makinesi bile) ile win 9 haberleşecek paylaşım yapabilecek hatta geliştirme bile yapabileceğiz.

Hepsine hükmeden tek 1 işletim sistemi...Sauron'un yüzüğü halt etmiş yanında

Dx12 de olacakmı

Bir işletim sistemine 13 yıl destek verdiği için ms kaliteli.

Aynı hikayeyi Windows 8 için de söylüyorlardı..

Günümüzde işletim sistemi anlamında dünyaya çağ atlatabilecek iki şirket var 1.si Microsoft 2.si ise Apple.

@06 Haz 2014 19:37 Atlatacağı kadar atlattılar zaten.

Ben bir bilgisayarini telefon gibi basit olarak bir telefonuda bir pc gibi karmasik ve detayli olarak asla kullanmam ikisi farkli platform bence sistemlerin anlasmasini saglamalilar birbirinin tipa tip aynisi olursa bundan bir halt olmaz

@06 Haz 2014 21:49 o senin beceriksizliğin teknoloji kolaylıktan yanadır sen kesin iphone kullanıyorsun

Sen de yorum yaz