Windows 9 ve Windows 10'dan haber var!

Windows 9 nasıl bir işletim sistemi olacak? Peki Microsoft Windows 10 için ne planlıyor? İşte cevap!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 9 ve Windows 10'dan yeni bilgiler!
Konsept çalışma

Windows 9'la ilgili yeni bir bilgi daha ortaya çıktı. WZOR'un Microsoft içinden elde ettiği bilgilere göre Windows 9, 2014'de ortaya çıkacak. Beta sürümü Ocak ayında duyurulacak olan işletim sisteminin 2014'ün ortalarında RTM aşamasına ulaşacağı iddia ediliyor.

WZOR'a göre Windows 9'da arayüzde birtakım önemli değişiklikler olacak. Örneğin Microsoft'un Windows 7'deki Aero arayüzüne geri dönmek üzere çalıştığı söyleniyor.

Windows 10 hakkında da bilgi var

WZOR, iki Windows ötesi hakkında bazı bilgilere sahip gibi görünüyor. İddiaya göre Windows 10, Windows 9'dan daha fazla değişiklik içerecek ve işletim sistemini biraz daha buluta taşıyacak. Böylece Windows 10'lu cihazlara tam anlamıyla web tarayıcısından erişmek mümkün olacak. Microsoft'un Windows 10 ve bulut işlevleriyle ilgili konseptleri şirket içinde 1 Eylül'de göstereceği söyleniyor.

Yine bir masaüstü işletim sistemi

Mobile Review web sitesinin iddiası ise Windows 9'un tamamen masaüstüne özel bir işletim sistemi olabileceği yönünde. Site, Microsoft'un telefon ve tabletlerde Windows Phone'u kullanabileceğini iddia ediyor. Windows masaüstü, tabi ki dokunmatik ekranla kullanılabilme olanağı sunacak.

Peki cep telefonu ve tabletlerde neler göreceğiz? Haberimizin ikinci sayfasında...

 

Akıllı cep ve tabletler için Windows Phone

Mobile Review'a göre yeniden yapılanma sürecinde olan Microsoft, yeni nesil mobil işletim sistemini geliştirmek üzere oluşturduğu yeni bölüm ile sıfırdan bir işletim sistemi geliştirecek. Bu işletim sistemi, hem akıllı cepler, hem de tabletler için ortak, tutarlı bir arayüz sunacak.

Mobile Review'un iddiaları oldukça köklü değişiklikler gerektireceğinden onlara şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Yine de Modern arayüzün yeteri kadar başarılı olmadığını düşünen Microsoft, gerçekten de bir şeyleri değiştirmeyi planlıyor olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 45 Yorum

Bana çok uçmuşlar gibi geliyor. Windows Phone telefonlarda iyi olabilir ama tabletlerde yavan kalır.

Daha 8'e yeni alışılmışken Microsoft işin şeyini çıkarmasın(!)

windows 9 un masaustu işletim sistemi olması çok yerinde olacaktır. tablet için phone işletim sistemi daha mantıklı. neden bunu daha önce düşünemezler milleti deli ederler.

yakında Windows 9-10 gibi yeni devrimsel ürünler çıkar ama bizim gibi sivri zekalı dandirik ülkelerde hala xp kullanılır :) bunları güler misin sabaha mı bırakırsın artık bilemiyorum doğrusu....

@29 Ağu 2013 12:12 Xp yüksek kulanım oranı kurumlar ve şirketlere ait, Bunun nedeni HDD az yer kaplaması ve düşük donanımda dahi stable olması, eğer düşük pc bileşenlere sahip değilse ev kullancı ilk tercihi XP olmaz. Bugün tabletler ve akıllı telefonlar sıradan bir PCnin yaptığını yapabiliyorsa herhalde XP çalıştıran PC toplayacak değil, Sanırım siz yanlış gelmişsiniz. yada birilerine laf çarpa peşindeyseniz biraz mantık...

@29 Ağu 2013 12:12 söylediğinde hiç bir mantık yok xp en cok çinde kullanılyor memleketi kötüleyinde nasıl olursa olsun...

@29 Ağu 2013 12:12 laf olsun torba dolsun hangi ülkenin yüzde kaçının xp kullandığnı bi araştır ondan sonra konuş

Windows 7 işimizi görüyor zaten 9-10 sene daha gider...

Windows 8,Windows 8.1,Windows 9,Windows 10 hepsi para her sürüm için para veremem sonra kullanıcı crack yazılımına yöneliyor diyorlar çok normal çok çok zorunda olmadığım sürece asla orjinal windows almam.

@29 Ağu 2013 12:51 Crack kullanmak içn bahane arama en son 29 lira kampanyası vardı.

@29 Ağu 2013 12:51 windows8.x sürümlerini windows 8 kullanıcılarına bedava verecekler farkındaysan. her birine para veremem dediğin de 5 yılda bir sürüm çıkıyor. sonra yıllar boyu bedava güncelleme veriliyor. sence bu kadar emeğe 5 yılda bir kez para vermek çok mu?

Aero gelsin tabi ama performans iyileştirmesi yapsınlar önce. Vistadaki hali felaketti. Zayıf sistemlerde tek başına sistem kaynaklarının yarısını yiyordu.

Artık google, chrome OS u masaüstü pclere uyarlasında bizde Microsoft un tekelciliginden kurturalım hani googlede tekelcilik peşinde ama ücretsiz olursa tekel olsun fark etmez nasil onemli bilginiz varki kredi kartımı banka sana yeterince güvenlik sunmuyomu niye korkuyon. Sanki dünyayı yok etme projelerinin var da açığa cikmamasini mi istiyorsunuz 4ever google artik google chrome OS u laptop ve masaüstüne uyarlasın bir imza kampanyası yapalım sayin google severler

@29 Ağu 2013 13:01 microsoft emeğini parayla satan, dürüst bir şirkettir. google gibi bedava hizmet verip kullanıcılarının özel bilgilerini gözetleyen ve reklam göstererek para kazanmaya çalışan bir şirket değildir. microsoftun tekel olması googleın olmasından daha iyidir emin ol. en azından paranızı verip malınızı alıyorsunuz. onca insanın emeği bedava satılmaz elbet. ayrıca microsoft emeğiyle tekel olmuştur (tekel olmaya çalışmamıştır hiçbir zaman) yeri geldiğinde mac os için bile uygulama yazmıştır (en büyük rakibi..) farkındaysan windows için apple'ın imovie iphoto gibi uygulamaları yok. ama mac os için office var. tekel olmaya çalışan google.com ve android ile google'dır. windows phone'a uygulama çıkartmamasıyla, uygulama çıkartmaya çalışanların da önünü kesmesiyle bilinir. gözünü aç biraz.

İşletim sistemlerini buluta taşımak demek tanrı olmak demek. Bunun için çırpınıp duruyorlar. "yeryüzünde hakim olmadığımız bilgi kalmamalı" diye bağırıyorlar...

@29 Ağu 2013 13:34 emin ol bütün bilgiler ellerinde olsa bile hala bilmedikleri bir şeyler olacaktır :)

windows napıyon, sisteme varsayılan olarak kde kur oldu olacak

Özelikle Win8 savunuculuğu yapanlara geçmiş olsun 2014'de win9'da görüşürüz. Sizin iddia ettiğiniz gibi Win8 iyi 1 işletim sistemi değil, Tablet için düşünülmüş arada rutüş atılıp Masa üstüne'de satalım denilen devşirme, Ballmer dahi "Vista'da hataydı" derken bunu dahi kabul etmeyenler var :)) Win9 desktop özel olarak geliştirilmesi sevindirici...

Boş haber, Microsoft Twitter hesabından böyle iddialarla dalga geçti ayrıca CEO Steve Ballmer 12 ay içinde emekli olacak, Microsoft'un böyle bir durumda böyle ilerleyeceğini düşünmek mantıksızlık olur.. Windows 10 (bence adı bu olmayacak) belki yeni şeyler getirebilir. Ancak tabletlerden x86 Windows'u çekip Windows Phone'la (koskoca PHONE yazıyor orada arkadaş! Tablete koymayı düşünmek akıllıca mı?) devam etmesi bir çok OEM partnerini ve geliştiriciyi boşta bırakır, Windows'un tablet pazarındaki bütün şansını bitirir. Eğer Microsoft tabletler ve bilgisayarlar arasında farklı işletim sistemleri kurmak istiyorsa sadece x86_64 için yazılmalı ve ARM bırakılmalı, Windows Phone ise adında olduğu gibi telefonlarda devam etmeli, ancak Windows Phone'un da işlemcilerin küçülmesiyle x86 tabanlı Atom'larla ya da APU'larla çalışacağını düşünüyorum. Kısacası BUNLAR BOŞ İDDİALAR!

Bir süre sonra Windows 7'de Windows XP gibi efsaneye dönüşecek anlaşılan.

Dokunmatik iyice yaygınlaştıktan sonra modern arayüzü kaldırırlarsa win8 geleceğin xp si olur.

@29 Ağu 2013 14:44 Modern arayüz yerine daha farklı ve işlevsel bir şey bulmalı..HTML5 web sitelerindebile daha farklı uygulamalar var..

Win7 yetiyor kalsın :c

Windows 250 çıksa ne olacak sanki çok abartılı büyük devrim ve değişiklikler olacakta halen 5 yıl önceki sistemler bile yeterli geliyor Windows 8 için donanım üreticisi neden berbat kötü diyor düşündükleri kadar yüksek donanım ihtiyaçları yok o yüzden istedikleri kadar satış rakamları yok Vista gibi uçuk kaçık bir yapı bekliyorlardı her şey sil baştan olsun diye o olay 1 kere oldu tekrarlarsa ne olabileceğini microsoftta gördü. 8 çekirdekli makine bile hantal çalışıyor Vista ile donanımların en gelişmişleri bile tıkanıyor.

"Mobile Review web sitesinin iddiası ise Windows 9'un tamamen masaüstüne özel bir işletim sistemi olabileceği yönünde." Eğer iddia doğru ise MS'in W8'den ağzı yanmış ki W9'u masaüstüne özel geliştirecek. :)

resimdeki kadar iğrenç bi konsept görmedim. böyle saçma bi haber de görmedim.

Aero glass özelliği geri gelirse tercihim olacak. umarım windows 8.1 beni şaşırtıp bu yepyeni kararlı sürümünde aero glass özelliği olur. Umarım!

apple ile windows ile ilgili yorumlar yok çok :]

hem tablet gibi hem masaüstü gibi olsun diye saçma bir şey yapmayım. adam gibi pc lere windows çıksın.

Hepsi winzort çöpü isterse Winzort 900000 çıksın GNU/Linux ile devam. Siz pahalı dandik işletim sistemleri ile crackler ile debelenin ben ubuntu ile mutlu mesut yaşarım

@PeacuxDragon sen ubuntuyla biz de windowsla mutluyuz sıkıntı yok ..biraz azer bülbül şarkısı gibi oldu ama :D

şu anda dünya genelindeki bilgisayarların yüzde 40'ına yakın bir kısmı XP sistemini kullanıyor. Buna karşı, Windows 7 sistemini kullanan bilgisayarların oranı yüzde 47. Yüzde 3'lük bir kısım ise Microsoft'un son sürümü Windows 8'i kullanıyor Ülkelerin işletim sistemi pazar paylarına tek tek baktığımızda ABD, Almanya gibi ülkelerin Windows XP kullanım oranlarının yüzde 20'nin altında olduğunu görüyoruz. Ancak örneğin Çin'deki durum oldukça farklı. Çin'deki dört bilgisayardan yaklaşık 3'ü (yüzde 72.1'i), hala Windows XP kullanıyor. Windows XP'nin en çok kullanıldığı diğer ülkeler arasında Arnavutluk (yüzde 45.6), Küba (yüzde 52.9) ve Özbekistan (yüzde 44.1) var. Windows 8 ise dünya çapında yüzde 5.4'lük pazar payı ile henüz istediği seviyeye ulaşamamış görünüyor.

hooopppp kardeşşşş yavaş gelin ya daha millet win 8 faciasını hazmedemedi :)))

Win 9 ve 10 Xp ile Win8 in birleşiminden oluşsun olsun bitsin.

Windows 8 kullanışlı bir sistem ve de kısayollar üzerine kurulu siz kullanamıyosanız biz ne yapalım

İĞRENÇ 7 YE DEVEM

Demek ki Windows 9, ondan sonra da DUR!...

Şu windows 8'e tu kaka diyen zihniyeti anlayamıyorum. Şu ana kadarki en hızlı başlayan, en stabil sistem. Takmışsınız Start menüsüne. Kullanmayı beceremiyorsunuz sonra da tu kaka diyorsunuz..

Ticaret böyle bişey ...artık tek işleri millete itelemek olmuş sevgili microsoftun ! 11 12 13 diye gider bu hemde bu sene.....

boyle gider kardes

Win9 win7 ile win xp karışımı olacaksa bence güzel olur win 8 ne allahını seversen sanki telefon kullanıyorsun minecraftın yazarı marcus peterson (notch) bile beğenmemiş adam diyor ben win 8 için oyun yazmam diyor haklıda

zaten antiviruslerde xp için yapılıyor

windows bizi ışınlamadıktan sonra devrim olmaz bende devrim böyle oluyor siz oyun düşünün sohpet edin xp yi tartışın hattabirdexp ye aero ekleyin elin adami kutu kutu many pany oynasın

Linux linux linux!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play