Windows 95, tarayıcıda geri döndü!

Windows 95'le geçen mutlu günleri özlediyseniz, işte size o günlere dönmenin en kolay yolu!

Windows 95, tarayıcıda geri döndü!

Windows 10'la birlikte geri dönen Başlat menüsünü ilk kez kullanan Windows işletim sistemi sürümü Windows 95 olmuştu. Bu yüzden Windows 95'in bizde ayrı bir yeri var. Diğer yandan hala Windows 95'le çalışan bir bilgisayar bulup anıları tazelemek de bu günlerde neredeyse imkansız. Fakat artık ikonlaşmış bu işletim sistemiyle bir nostalji yaşamak isteyenlerin durumu o kadar da umutsuz değil.

19 yaşındaki İskoçyalı yazılımcı Andrea Fauld'un çabaları sayesinde artık tarayıcınızda Windows 95 deneyimi yaşayarak eski günleri yad etmeniz mümkün.  

Tarayıcıda bazı oyunları çalıştırmak için Unity ve Unreal motorları tarafından da kullanılan Emscripten'den yararlanan Fauld, böylece Windows 95'in yazıldığı C++ kodunu JacaScript'e çevirmenin bir yolunu bulmuş. Fauld, Emscripten'in yanında Dosbox ve Em-Dosbox gibi yazlımlardan da yararlanmış.

İşletim sisteminin artık ömrünü dolduran Internet Explorer 3.0 gibi tarayıcılarda bazı sorunlar yaşadığını da ekleyelim. Diğer yandan bunun halihazırda kullandığınız Windows sürümünün yerine geçmeyen basit bir deneyim olduğu da bir gerçek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Ne yaptın Chip? C++ yı Javascript e çevirmek o kadar kolay mı? Çocuk, belli ki, Javascript ile çalıştırılabilen VNC/uzak masaüstü kodlarını kullanarak sanal PC ye bağlanıyor.

@03 Şubat 2016 13:48 dedğiklerinin birini bile anlamadım :(

w10 aynı win95 gibi çöp...

Çok nadir başlat menüsünü kullanıyorum. Çoğunlukla dock kullanıyorum. Başlat menüsü ergonomik bir öge değildir...

Windows 95'i hiç özlemiyorum çünkü daha birkaç gün önce kullandım. İnternetteki Windows 95 demolarında pek gerçekçi deneyim alınamıyor kanımca.

W95 gibi w10'da çöp...

@grezikalimonk yaşıyormuş

Daha eski ve yeni (XP'ye kadar yenileri listelesin) eskilerde 2.0'a kadar olsun ve kod adları olsun (Longhornun son buildine kadar)

kim ne yapsın win 95,i. az uğraştırmadı bizleri..özlenecek hiç bir yanı yok tarihin tozlu sayfasındaki arşivden çıkartmayın sonsuza kadar.

@mtiske nedense windows 95 kullanıcılarından farklı birşey söyleyene hiç rastlamadım.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost