Windows 95'i Apple Watch'ta çalıştırdılar!

Microsoft'un unutulmayan işletim sistemi Windows 95, bir saate böyle sığdı! İzleyin...

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat Windows 95'i Apple Watch'ta çalıştırdılar! Microsoft'un unutulmayan işletim sistemi Windows 95, bir saate böyle sığdı!

Telefonumuzdan, hatta saatimizden iş yapabildiğimiz bir devirdeyiz. Mobil cihazlarımız bilgisayarların yerini belki uzun süre tutmayacaklar, ancak işlem güçleri, gelişen teknolojiler sayesinde her geçen gün artıyor.

Geliştirici Nick Lee ise yaptığı denemelerin ardından Windows 95'i Apple Watch'ta çalıştırmayı başardı. Lee Apple Watch'a daha önce Mac OS 7.5.5'i de yükleyip çalıştırdığını iddia ediyor.

Videoda da görebileceğiniz gibi Windows 95, saat üzerinde açılıyor ve işlevleri çalışıyor. Saat üzer,nde Başlat menüsünü açmak ve program çalıştırmak mümkün görünüyor, ancak işletim sistemi emulasyon olarak çalıştığından açılması yaklaşık 1 saat sürüyor. Lee, Saatin 520MHz'lik işlemcisinin Windows 95'in minimum gereksinimi olan 386 işlemciden 25 kat daha hızlı olduğunun da altını çiziyor ve devam ediyor: "Apple Watch'un Microsoft'un en saygı değer işletim sistemlerinden biri olan Windows 95'i çalıştıracağından emindim."

Geliştirici, işletim sistemini Watch OS'ta çalıştırabilmek için WatchKit uygulaması içerisindeki bazı dosyaları yamaladığını, bunun ardından Apple'ın kodları yerine kendi kodlarını yüklediğini söylüyor. Deney ile ilgilenenler ve aynısını kendi saatinde denemek isteyenler, Lee'nin buradaki kılavuzuna ulaşabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

yakında linux ta yüklerler daha stabil olur :)

Ben de şu anda New Gen Teletext üzerinde çalışıyorum. İnternetin Teletext versiyonu. Üstelik de bedava! Tek yapmanız gereken Global Teletext Channel'a girmek ve istediğiniz siteyi text olarak kullanmak. Yakında...

Deneysel amacli, kullanimdan cok uzak. Iphone 6S Plus uzerinde XP calistirmayi denesin. Kullanilabilir hizda calisiyor. ;)

merak :), yoksa kim ihtiyaç duyar ki?

Sen de yorum yaz

Turhost