Windows'a Apple şoku için geri sayım başladı!

Mac OS ve iOS kullanıcılarının sayısı, Windows kullananları geçebilir mi? Görünüşe göre, evet!

  • Levent Öztürk
Windows'a Apple şoku için geri sayım başladı!

Gartner'ın tahminlerine göre, 2015 yılında Mac OS ve iOS sistemleri, toplamda Windows işletim sistemlerinin toplamından daha çok tercih edilir olacak.

İşletim sistemi liderliğinde gerçekleşmesi beklenen bu değişim, Steve Jobs'un, iPod ile beraber Apple'ı tekrar yapılandırmasından 13 yıl kadar sonra gerçekleşecek gibi gözüküyor.

Gartner'ın yayınladığı rakamlara göre, geçtiğimiz yıl Windows ile çalışan ürün sayısı Mac OS ve iOS ile çalışan ürün sayısını 347 milyona 213 milyon gibi bir sayıyla geçiyordu. Gartner'ın araştırma bölümümü ikinci başkanı Carolina Milanesi, aradaki farkın 2014'te 23 milyona düşmesi ve 2015'te Apple'ın Windows'tan liderliği almasını bekliyor: "Sayıları incelediğinizde, Apple zaten tüketici marketinin liderliğini almış durumda. Şu anda, Windows'tan daha çok satar durumdalar. Microsoft, kuruluş ve profesyonel kullanıcılar sayesinde önemli bir durumda durabiliyor.

Liderlikte yaşanacağı iddia edilen bu değişim, bilgisayar piyasasındaki durumu da gösteriyor aslında. Her geçen gün, dizüstü ve masaüstü bilgisayarların yerini akıllı telefonlar ve tabletler alıyor.

Android ise, şu anda bile, yeni ürünler için bir numaralı sistem konumunda yer alıyor ve bu yıl bitmeden, Windows'u geride bırakacak gibi görünüyor.

Google ve Apple'ın bu ani atılımı, akıllı telefon ve tabletlerin popülerliğinin artışının sonucu olarak gerçekleşen bir olay. Garnet'in tahminlerine göre, tabletler ve yeni "ultramobil" karma bilgisayarların satışı artmaya devam ederken, PClerin satışları önümüzdeki iki yıl boyunca azalmaya devam edecek.

Ultramobil bilgisayarlar, klasik notebooklara göre daha ince ve hafif olmakla beraber, genellikle bir dokunmatik ekrana sahip oluyorlar ve istenildiği takdirde tablet formuna geçebiliyorlar. Tabii ki böyle çok yönlü bir ürün, tüketicilerin daha çok ilgisini çekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

hiç belli olmaz. ios7 ile iphone ipad kullanıcıları azalmaya başlayacak zaten. hiç geçebileceklerini sanmıyorum. ayrıca geçse ne olur ki? bilgisayarların %95i windows. mac os + ios toplasanız anca geçer zaten..

ikisini de kullanan biri olarak, şirketler arası rekabet iyidir faydalarını kullananıcılar görür,

Ben de tam tersine microsoftun yükselişe geçeçeğini windows phone lada yapılacak güncellemelerle mobile piyasayıda domine edeceğini düşünüyorum.

Apple fanlarını heycanlandırmayın Mac bir bilgisayar alınsa bile ya Linux ya da Windows kurulur ;)

Microsoftu pek sevmem ama batmasını da istemem.Adamlar deniyor ama nedense tüketicinin dikkatini çekemiyorlar.xbox one olsun tabletler olsun...

Bu gelişmeler Windows 8 ve modern arayüz çatısının ne kadar gerekli olduğunu kanıtlıyor sanırım. Yeni Windows artık dokunmatik ve taşınabilir cihazlara da uyum sağlamalı. Bu da açıkça gösteriyorki Microsoft Windows platformunu daha büyük tek bir çatı altında toplayarak doğru yolda ilerliyor.

iyi saçmalamışlar

bunlar resmi satışlara göre yapılan açıklamalar elbette. Ancak korsann kullanıcıları lisanslayabilse microsoftu kimse gecemez

bunlar resmi satışlara göre yapılan açıklamalar elbette. Ancak korsann kullanıcıları lisanslayabilse microsoftu kimse gecemez

Mac win'i gecmesi icin daha cok yuzyıllar gecer

Microsoft mobil platforma çok geç kaldı. Piyasayı androide bıraktı. Sanırım azalan bilgisayar satışlarıyla şirketin geleceği pek parlak olmayacak

pek inandırıcı değil

Karşılaştırma mantıksız bence, Mac OS kendi bilgisayarları hariç kullanılamıyor. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi için herkesin pc'yi bırakması gerekir. Ayrıca, olay bizim gsm olayına dönmeye başladı. Çoğu kişi her iki sistemide bulunduruyor artık, özellikle iş ortamında.

bu rakamlara kaçak windows kullanıcılarını katarsanız aradaki devasa farkı görürsünüz. geçin bu kahin ayaklarını.yıllardır aynı terane.

haber yapıyorlar yarım yamalak. yahu sanki windows 8 diye bir sistem hiç yapılmadı ve piyasada hiç windows8'li ürün yok. gidin mediamarkt'a ya da başka tekno markete windows 8'li tabletler mantar gibi patlamaya başladı. siz hayal dünyasında yaşamaya devam edin. bu yılların windows düşmanlığı hiç bir zaman fayda getirmedi size. windows dünya üzerindeki bilgisayarların %92'sinde yüklü ve şimdi sıra tablet ve telefon piyasasına geldi. aynı oran orada da yakalanacak. daha 1 yıl olmadan %5 gibi bir orana ulaştığına göre siz kabul etseniz de etmeseniz de bu böyle olacak. windows 8'li cihazalar kendine bir yön arıyordu ve bu yön sanıyorum bulundu. yeni tür slider klavyeli dokunmatik incecik hafif ultrabook'lar (samsung ativ q, sony vaio pro duo 13 v.b.). bir sene sonra oluşacak tabloya inanamayacaksınız. hadi bakalım dandroidciler.

Apple fanboyu kıtlar oldukça geçebilir gibi ama korsan kullananları lisanslarsalar asla geçemezler windows kullanımı %99 olduğunu anlayın artık %1 bile etmeyen mac kullanımını abartmayın...

orasını bilmiyorum ama ben windows kulllanıyorum.. Öylede gider uzun yıllar,

ne fantezi ama

Bilgisayarlarda apple'in windows'u geçebileceğine inanmıyorum.

Anca iosla mac i toplarsan geçer.ama bu elma ile armutu toplayıp kıyaslama oldu windowsla mac karşılaştırılır windows 100 yıl daha kral tablete gelince metro arayüzü cok kullanışlı bu yüzden windows tablettede geçecektir masaüstüne gelince windows en az 50 yıl kral

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play