Windows'a "gerçek bir rakip!"

Windows'a "gerçek bir rakip" çıkartmak için kolları sıvadılar... İşte alternatif işletim sistemi!

ReactOS takımı yardımlarınızı bekliyor

ReactOS Foundation, 2012 fon sağlama planını açıkladı. Buna göre takım, Windows XP ve Windows 2003 ortamları ile "ikili (binary) uyumlu" ücretsiz bir işletim sistemi meydana getirmek istiyor.

ReactOS, şu an "alpha" aşamasından "beta" aşamasına geçmek üzere bulunuyor. Ancak çekirdek, grafik arayüz, API'lar gibi bazı bölümler üzerindeki çalışmalar, ana geliştiricilerin gerçek hayattaki günlük çalışmaları nedeniyle yavaşlamış bulunuyor. ReactOS Foundation, 2012 fon sağlama kampanyasını önceki yıllara göre farklı bir amaca adamaya karar vermişti: "mümkün olduğu kadar çok geliştiriciyi işe almak". Böylece "bir hobiyi işe dönüştürmek, geliştiricilerin tüm zamanlarını ReactOS projesine harcamasını sağlamak" planlanıyordu.

ReactOS Foundation, daha önceki fon sağlama çalışmalarında "endüstri seviyesinde altyapı" meydana getirmeyi amaçlarken artık işleri hızlandırarak "ReactOS'u gerçek bir rakip ve dünyadaki tüm kullanıcılar için bir alternatif" haline getirmek istiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Windows uygulamalarını çalıştırabilen bir Linux/UNIX işletim sistemi değildir. Ancak buna rağmen lisansı GNU GPL'dir ve bundan dolayı doğal olarak açık kaynaklıdır.

O logoyla olmaz!

.exe'li mi?

:)=

İnşallah başarılı olurlar ve microsoft'a ciddi bir rakip gelir.

boş işler bunlar windowsa kimse rakip olamaz.

burdaki amaç Xp kullanıcılarının windows8 i'ni yaratmak galiba. Yanılıyormuyum?

Linux temelli diye biliyorum.. ve yine yanlış bilmiyorsam Wine gibi bir şey var sanırım altında... amacı açık kaynak bir xp takliti yapmaktı.. hatta bir önceki ismi neydi unuttum ama windows a benzediği için sanırım microsoft tarafından dava mı ne edilmiş diye okumuştum. Ayrıca uzun zamandır var bu proje.. bir ara indirmiştim ama kuramamıştım.. olsun bakalım.. değişik bir şey olur.. açık kaynaksa her şeye varım :)

REACTOS BUNDAN 7 SENE FALAN EVVELDE VARDI.HATTA GENE chip.com.tr den okumuştum.Yedi sene sonra 2. yazısını okuyorum ne kadar başaralı olunur siz tahmin edin artık.

boş iş bunlar Reactos fos... ben kullanmam...

resimlerine bi bakın windows 98 gibi görünüyor ve windows'un çakması direk. sadece ismini değiştirmişler. bu mu gerçek rakip!

Singularity RDK

obi-wan-kenobi yazmış:
Linux temelli diye biliyorum.. ve yine yanlış bilmiyorsam Wine gibi bir şey var sanırım altında... amacı açık kaynak bir xp takliti yapmaktı.. hatta bir önceki ismi neydi unuttum ama windows a benzediği için sanırım microsoft tarafından dava mı ne edilmiş diye okumuştum. Ayrıca uzun zamandır var bu proje.. bir ara indirmiştim ama kuramamıştım.. olsun bakalım.. değişik bir şey olur.. açık kaynaksa her şeye varım :)

Linux temmelli değil... unix bile değil... başka bir şey... tutmaz...

Dünyanın bütün linux dağıtımları birleşim :-) düşünün tar.gz tar.bz2 .deb (gerçi bu pek sorun değil) .run falan uğraşmadan tek bir uzantıyı sorunsuz direk iki next yaparak, hatta şu an ubuntuda olduğu gibi software center'dan tek tıkla yüzlerce programı yükleyebiliyoruz, steam gelmiş artık oyun sorunu da bir nebze azalmış...sürücü sorunları büyük oranda ortadan kalkmış, apple android microsoft falan da sürücü desteği sağlamış (biliyorum fazla uçtum)... i have a dream! dağıtımın adı da Martin Luther King OS olmuş, kısaca MLK OS! güzel olurdu ama değil mi?

Ne Linux tabanlı, ne de başka bir şey üzerine kurulu. Windows ile ilgili ne varsa yeniden yazıyorlar. API'ler, uygulamalar (Not Defteri, Paint, Wordpad, Solitaire, Mayın Tarlası,... Gerektiğinde Wine projesinden kod alıyorlar. Ancak yeterli zaman bulamadıklarından ve yapılan bağışların yetersizliğinden dolayı proje bir türlü amacına ulaşamıyor. Ancak benden tavsiye; indirin 0.3.14 sürümünü, kurun VirtualBox'a, görün açık kaynak Windows'u nasıl oluyormuş.

Ayrıca, ben bu projenin gelişmelerini hemen her gün takip ediyorum. Kampanya başlamadan evvelki bir haftalık süre içerisinde proje hemen hemen hiç ilerlemiyordu.

Kısacası ReactOS'a destek, Microsoft'a köstek.

Çok uzun süredir reactos utakip ediyorum. Karalı amaçlarından vazgeçmeyen gbu gurubu takdir ediyorum. Wine geliştiricileriyle birlikte çalışıyorlar. Bu tabiki de "windows un tersine muhendislikle çözülüp exe programlarını çalıştırması" için gerekli. Ama ne var ki bu kadar uzun surede ortaya çıkan işletim sistemi günümüzdeki işletim sistemlerine göre hala emekleme aşamasında. İlk harddiskime kurdugumda bir kaç saniyede bilgisayarın açılması beni çok etkilemişti. Ayrıca EXE dosyalarını çalıştırması muthiş bir ozellik. ne var ki; sadece eski programlar çalışabiliyor. Netframe destegi daha yok. Ben ilk olarak STARCRAFT oynamıştım. Ama yetersiz donanım destegi, sistem kilitlenmeleri ile kullanıma henüz hazır degil. Bunu kendileri de soyluyor. Binlerce kullanıcısı olan microsoft ile tabi ki baş edemezler. Tüm vaktini bu işe ayıracak geliştiricilerle daha güçlü bir OS ortaya çıkarabilirler. Vakıf kurarak çok dogru karar vermişler.
Keşke TURKIYEden vestel yada koç gibi güçlü bir firma bunlara sahip çıksaydı... Dikkat edin TUBİTAK falan demiyorum. Onlar; PARDUSu ellerine yuzlerine bulaştırıp ortadan sıvıştıkları gibi bu projeyi de KATLEDERLERDİ.
freeMUST

Çok değil belki ama 10$ bağışladım. Bir kod girdisine destek verebildiysem ne mutlu bana. Bu haberi bizlere ulaştırdığı için Chip Online 'a teşekkürler. Saygılar.

WinE'yi al uygulamarı değiştir, çak. Oh ne güzel :D
.net framework destekli falan olsun, hatta wp7, win8 özel apilerini de çaksın al sana refreshed windows . Boş işle uğraşmayın. Bari kervana katılıp linux kerneli kullanın, windows 'tan sonra en çok saygı göreni onlar neticede.

millet ne kadar çok şey biliyor yahu!bişey de beğenmiyor.
Belki herşeyin en iyisini biz yaptığımız içindir

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir