Windows'a geri mi dönüyorlar?

Windows'u bırakıp Linux'a geçenleri çok sık haber yaptık ama bu kez, tam tersi yaşanabilir!

Münih'ten bir geri dönüş mü geliyor?

Linux ve açık kaynak kodlu yazılımları tercih ettiği için zamanında sık sık gündeme gelen Almanya'nın Münih şehri, yıllar önce aldığı bu karardan vazgeçebilir gibi gözüküyor.

Alman gazetesi Süddeutsche'nin haberine göre, belediye başkanı yardımcısı Josef Schmid, şehrin bu kararının arkasında, kullanıcıların açık kaynak kodlu uygulamaların işlevsellikleri hakkında şikayet ediyor olmalarının yattığını söylüyor.

Bütünleşmiş bir iletişim sisteminin, takvimin ve e-posta uygulamasının eksikliği, personelin en büyük sorunu gibi gözüküyor. Ayrıca, Süddeutsche'nin söylediğine göre, şehrin mobil ürünlerinden mesaj alıp gönderebilmek için ayrı bir e-posta sunucusu kurma gereği de bulunmakta.

Şehirden yükselen şikayet seslerinin yoğunluğu, şehir meclisinin bir uzman paneli kurarak, seçilmiş olan yazılımın performansını ölçmelerine sebep oluyor. Söylenene göre, eğer panelden Microsoft'a dönüş kararı çıkarsa, Schmid bu değişime karşı çıkmayacak.

Eğer Münih'ten bir geri dönüş kararı çıkarsa, Linux ve açık kod, en önemli destekleyicilerinden birini kaybetmiş olacak.

Tabii ki Münih'in 2004 yılında Linux'a geçme kararı almasından ve 10 yılı bu sistemi yerleştirmeye çalışarak geçirmesinden beri açık kaynaklı yazılımlar pek çok galibiyet kazandılar. Mobil ürünlerin yanı sıra, internet sunucuları, bulut altyapısı ve daha pek çok alanda, açık kodlu yazılımların genel bir kullanıma sahip olduğu artık rahatlıkla görebiliyoruz.

Başka bir deyişle, Münih'i kaybetmek açık kaynak ve Linux için daha çok sembolik bir mağlubiyet olacak. Münih'in katılımdan beri, daha önemli pek çok alan, açık kaynağın egemenliğine geçmiş bulunuyor...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

En doğrusu.

Bende bıraktım Windows 8.1 e geçtim metroyu filan kapattım tabi. sebep pil performansı. Linux ile 2.30 saat pille çalışabilirken Windows ile 4.30 saat pil ile çalışabiliyorum.

@21 Ağu 2014 17:39 Kesin çift ekran kartın var ve driverlarını doğru kurmadın. Kısacası, kullanıcı becerisizliği.

Microsoft rahatlıktır kardeşim benim

kim ne derse desin, windows ile kafam rahat nokta

en çok kullanılan linux, ubuntu. arkasında canonical özel şirketi var. yine çok tutulan açık kaynak işletim sistemi android arkasında google inc. özel şirketi var. yani kominal mantıkla işler yürümüyor. özel şirketin el attığı şeyde kalite ve gelişim var

Linux yazılımlarını hep desteklemek gerektiğini düşünüyorum ama çoğu zaman Linux kullanmak akıntıya karşı yüzmek anlamına geliyor. insanoğlunun zoru kolaya tercih etme olasılığı ise hep daha az.

Böyle dönersiniz. Linux neymiş Windows 'un yanında.

Herkesin bildiği gibi ben de bir Linux severim. Geçtiğimiz günlerde bir server kurdum. Bu server aslında farklı serverları üzerinde çalıştıran sofistike bir server: Apache 2xHTTP+Mod_FTP+WebDav, Apache FTP, SmarterMail, 3CX, ActiveFax, SoftEther VPN Server ve Remote Control Service. Ayrıca güvenlik yönünden de kusursuz bir server. Peki bu server'ı kurarken zorlandım mı? Kesinlikle hayır; çünkü kullandığım sistem XP SP3. Eğer Linux kullansaydım iş yüküm daha çok artacak, aynı zamanda server'ın bazı foksiyonlarından vazgeçmek zorunda kalacaktım. Diğer taraftan güvenlik yönünden de sıkıntı yaşayacaktım; çünkü az önce de belirttiğim gibi neredeyse yapay zeka diyebileceğimiz çok gelişmiş bir güvenlik politikası kullanıyorum. Linux'un en zayıf noktaları bunlardır zaten. İş yükü, fonksiyon noksanlığı ve ultimate güvenliği sağlayamama ama şunu da hiçbir şirket unutmasın:Eğer Windows kullanıyorsanız, tüm bilgileriniz CIA'in ve bulunduğunuz ülkenin gizli servisinin eline geçer. CIA'in eline geçmesinden yana, ya da kendi gizli servisinizin eline geçmesinden yana bir kaygınız yok ise, Windows kullanabilirsiniz. Diğer taraftan hiç kimsenin de şundan kuşkusu olmasın gelecek Linux ve Open Source'undur. Yakın gelecekte Linux ve Open Source tüm sorunlarını çözecektir. Zaten şu anda sistem çok büyük oranda gelişimini tamamlamış durumda. Geriye kalan sadece ihtiyaçlara cevap verebilecek yazılımlardır. Benim tavsiyem Münih Belediyesi'nin kurulu düzenini bozmayıp yazılım şirketleri ile anlaşarak ihtiyaçlarını karşılayacak yazılımların siparişini vermektir. Bunun için de belediyenin bir anket yapması gerekmektedir. Bu anketlerden çıkacak sonuçlar ile beraber tüm sorunlar çözülecektir. Münih Belediyesi güçlü bir belediyedir. Yazılım ürettirmek veya var olan yazılımları modifiye etmek kendisi için sorun olmayacaktır. İşte burada biraz kesenin ucunu açmak gerekiyor. Tabii ki burada önemli olan kriter Münih Belediyesi'nde kaç istemci ve sunucu bilgisayarın kullanıldığıdır? Eğer rakamlar yüksek değilse, Windows'a geçmekte bir sakınca olmayabilir ama şu da hesaba katılmalıdır: Çöpe gidecek yazılımlar ve donanımlar. Yani herşey iyice hesaplanmalıdır. Ayrıca şunu da belirtmek durumundayım: Personelin eften püften şikayetleri için kurulu düzen bozulmaz. İşte bu yüzden Münih Belediyesi'nin yapacağı anket çok büyük önem taşımaktadır... <Cleverman>

@21 Ağu 2014 19:16 sadece Windows değil, internete bağlanan her cihazdan bilgi toplanıyor. Kimse internete sosyal(!) medya sitelerine şuradayım şunu yapıyorum diye yazarken, çok değerli bilgilerinizi seve seve ellerine verirken Windows şöyle yapıyor Linux böyle yapıyor diye boş boş konuşmasın. Kullandığın yazılım ne olursa olsun, sen internete bağlı olduğun sürece gece kaçta yattığından sabah kaçta kalkıcağına kadar bütün bilgilerine erişebiliyorlar. İstersen kendi işletim sistemini kur kernelinden arayüzüne kadar, İNTERNETE BAĞLI OLDUĞUN SÜRECE GÜVENDE DEĞİLSİN! Ha umurunuzda mı? Değil. Hala kullanmaya devam ediyoruz bile bile.

@22 Ağu 2014 00:41 uydurma cahil paranoyak... Apple ve MS bilgi topluyor...

Hangi masaüstü ortamını(gnome, kde, xfce...) kullandılarsa artık. Takvim ve e-posta uygulaması eksik masaüstü ortamımı kaldı?

kaynak kodların açık olması kaynak kodları kapalı olan işletim sistemlerine göre daha çok risk arz ettiğini unutmamak lazım. mac osx işletim sistemi de Linux tabanına dayalı ama maalesef kapalı kod açık kaynak kod sahibi olmadığı halde deliniyor ama açık kaynak kod' a sahip bir yazılımı delmek çok daha kolay.

@black_flood açık kaynak olması her zaman daha iyidir. ne yapılıyor ne nereye gidiyor bunu görebilirsin. ikincisi mac osx Linux tabanlı değil Unix tabanlıdır aynı Windows gibi.

@22 Ağu 2014 00:22 windows unix değil nt tabanlıdır nerenizden uyduruyorsunuz acaba

@black_flood mal mısın tam tersi oluyor... sen kapalı kaynak kodlu yazılım şirketlerinden para mı alıyorsun?

@22 Ağu 2014 02:43 sonunda doğru diyen biri çıktı :D

İşin özeti özel bir sebebiniz yoksa Windows her zaman kolaylıktır. Durup dururken kendinize zorluk çıkarmayın. Linux biraz daha bilgi ve üretkenlik isteyen bir işletim sistemi. Daha Windows'u doğru düzgün kullanamayan insanlar varken bunlara Linux'u nasıl anlatacaksın :p

RSS'den takip ediyorum siteyi öyle bir başlık atıyonuz ki biri ankara diğeri D.C Wasington anasını satayım. Ne saçma editörleriniz öyle

Microsoft bazı kullanıcıları ayarlamış olabilir. Malum microsoft kendi çıakrı için para dağıtmayı seviyor. Windowsa o kadar para dökmektense, cüzi bir şekilde işletim sistemi ile uyumlu istedikleri şekilde yazılım yaptırabilirler. Amaç laf olsun torba dolsun olmuş...

Yorum yazanların yarısının cebinde linux kernel çalışıyor.

Açık kaynak olmasının bana ne faydası var ki...ordan girip geliştirme yapamayacağıma göre,...bilenlerde geliştire geliştire bu işi karma karışık hale getirmişler herhalde :) ki, adamlar bıkmış...Gelecek eğer açık kotlu sistemlerde ise, Linux yine buradan pay çıkaramaz, Windows açık kaynaklı hale gelir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir