Windows Defender'ı kullanmak için 4 neden!

Windows 10'daki Windows Defender, varsayılan güvenlik yazılımınız olmayı hak ediyor mu?

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Defender'ı kullanmak için 4 neden!

Zararlılardan korunmak için Windows'u bir güvenlik yazılımıyla kullanmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Windows Update ile sisteminizi güncel tutuyor olabilirsiniz, ancak buna rağmen bir güvenlik yazılımına ihtiyacınız var.

Windows ile birlikte gelen Windows Defender, geçmişte diğer antivirüslerin gölgesinde kalmıştı. Ancak Windows Defender geçen yıllar içinde gelişti ve Windows 10'un önceki Windows'lardan güvenli olmasını sağlayan bir araç haline geldi. Yeni yayınlanan Anniversary Update ile birlikte Windows Defender, beklediği geliştirmeleri aldı ve piyasadaki koruma yazılımlarına güçlü bir rakip haline geldi.

İşte Windows 10'da Windows Defender'ı kullanmanızı sağlayacak 4 neden.

1. İşletim sistemiyle bütünleşik

Bu size başta önemsiz, hatta aptalca bir gerekçe gibi gelebilir ancak Windows Defender'ın sisteminizle bütünleşmesinin birkaç önemli faydası var. İlk olarak bu bütünleşme sayesinde hiçbir şey indirmenize gerek yok; onu etkin hale getirmeniz yeterli.

Bir başka avantaj, Windows Defender'ın güncellemeleri Windows Update üzerinden alması. Windows Update'i muhtemelen zaten kullanıyorsunuz, bu yüzden Defender'ın güncellenip güncellenmediğini düşünmenize gerek yok.

Windows Defender, kayıt defteri üzerindeki değişikliklerini algılayabiliyor, Kullanıcı Hesabı Denetimi isteklerini sessizce yönetebiliyor ve Kurtarma Ortamı üzerinden zararlıları kaldırabiliyor.

Windows Defender sisteminize bütünleşik geldiği için hemen "kötü" damgasını vurmanız gerekmiyor. Symantec, Norton gibi büyük isimlerin de geçmişte yüz kızartan güvenlik fiyaskoları yaşadığını hatırlatalım.

2. Ücretsiz, ama başınızı ağrıtmayan ücretsiz

"Ücretsiz" olan her şeyin işe yarar olduğunu söylemek imkansız; iyi bir yazılım ararken sayısız "ücretsiz" ancak faydasız yazılıma rastlamanız mümkün. Çoğu ücretsiz güvenlik yazılımının belirli özelliklerinin üretici tarafından kırpıldığını, bu özelliklerin ücretli Pro veya Premium sürümlere ayrıldığını biliyoruz. Örneğin bazı antivirüsler gerçek zamanlı algılamayı sunarken, sisteminizde buldukları zararlıları kaldırmayı reddedebiliyorlar. Bunun yanında güvenlik yazılımlarının para kazanması gerektiğinden, karşınıza çeşitli kampanya ekranları çıkararak ücretli, daha işlevsel olan sürüme yükseltmek isteyebiliyorlar.

Windows Defender ise tüm işlevleri tamamen ücretsiz olarak sunuyor ve "ücretli sürüme geçmeniz" için size ısrar etmiyor; çünkü böyle bir sürümü yok.

3. Gelişmiş işlevleriyle, bütün bir araç

Windows Defender'ın en temel işlevleri sunan, yeterince gelişmemiş, ilkel bir araç görenlerin sayısı hiç de az değil. Windows XP ile ortaya çıktığında yazılım gerçekten de pek yeterli değildi, ancak zaman içinde çok şey değişti ve Windows Defender, tam donanımlı bir güvenlik aracı haline geldi.

Gerçek zamanlı zararı koruması: Windows Defender, arka planda sessizce çalışarak, sisteminizde çalışan ve erişilen dosyaları aktif olarak tarıyor ve herhangi bir tehdide rastladığında onu durdurup, karantinaya alıyor. Dilerseniz, belirli dosyaları ve klasörleri taramanın dışında bırakabiliyorsunuz.

Bulut tabanlı koruma: Windows Defender, etkin tutmanızı tavsiye ettiğimiz bu özelliği sayesinde zararlı imzalarını Microsoft'a gönderip, diğer tüm Windows Defender kullanıcılarının bundan yararlanmasını sağlayabiliyor. Antivirüs yazılımları her zaman virüslerin bir adım gerisinden geldiğinden, zararlıların ilk yayınlandığı sırada onlara hızla karşılık verebilmek bakımından bu işlevin kritik önemi var.

Çevrimdışı tarama: Bazı zararlıları sisteminiz açıkken temizlemeniz mümkün olmayabilir. Windows Defender bu durumda PC'nizi baştan başlatıp, temizliği Windows başlamadan önce gerçekleştirebiliyor.

Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama: Başka bir güvenlik yazılımı kullanıyorsanız, Windows Defender'ı tamamen devre dışı bırakmanız şart değil. "Sınırlı Düzenli Aralıklarla Tarama" adlı yeni işlev sayesinde bilgisayarınız kullanılmadığında otomatik olarak taranmasını sağlayabilirsiniz.

4. Diğer seçeneklerle denk

Bilgisayarınızda hassas veriler saklıyorsanız, iş ortamındaysanız, Microsoft'un gizlilik sorunları sizi endişelendiriyorsa, Windows Defender'ın sizin için en iyisi olmayabileceğini kabul ediyoruz. Ancak Windows Defender, geri kalan belki yüzde 99'luk kullanıcı kitlesi için yeterli olduğunu ispat etti. Nisan 2016'da yapılan testler, Defender'ın zararlı yakalamada yüzde 99,8 algılama oranına ulaştığını gösterdi.

Windows Defender'ı özellikle ücretsiz sunulan güvenlik paketleriyle karşılaştırdığımızda, onun beklediğinizden iyi olduğunu göreceksiniz. PC güvenliğinde güvenlik yazılımınızın her şey olmadığını, sadece güvenliğin bir katmanını oluşturduğunu da unutmamanız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Defender ile antivirüse para vermeye son.

Ne yazık ki, Zeynel Bey! Windows Defender da, Windows Firewall da çok zayıflar. Windows Güvenlik Yazılımları'nın daha çok yol katetmesi gerekiyor. Microsoft'un bu yazılımları güvenlik ile ilgili eleştirilere karşı formalite icabı Windows'a entegre ettiği kanısındayım. Dediğim gibi vazgeçemeyeceğim iki yazılım var: Comodo Internet Security ve Restore RX...

@cleverman Ne cok cahil varmis. 4 kisi olumsuz demis. Madem blmiyorsunuz once gdin arastirin, adam dogru soyluyor.

Aklın yolu bir. Defender denen yazılım kendini bile koruyamadı daha düne kadar. Şimdi mi koruyacak. Belki birkaç yaygın Malware türevi yakalamayı başarmıştır ondandır bu iyi gösterilmesi olayı. Panda Free // Avira Free veya F SECURE Safe ile Bitdefender IS varken başka Antivirus'unefsanesi okunmaz buralarda.

Freeware yani bedava olan bir çok AV-Türevlerinden kesinlikle üstün, bunu saygın Güvenlik otoriterleri de kabul ediyor ve Normal Ölümlüler için kafidir.

kaspersky kesin ve net çözüm.

Linux dağıtımları varken Windows kullanırsanız, virüsleri düşünmekten bilgisayarı kullanamazsınız!

@28 Ağustos 2016 11:07 ya linux dağıtımlarında kullandığım yazılımların alternatifleri bile yoksa ne olacak? yani sektörel bazda çok çok spesifik yazılımlarla çalışıyorsanız ne olacak? neden meseleye multimedya, ofis, grafik ve film ya da müzik çalışmaları olarak bakıyorsunuz? o zaman işlerimiz için internetsiz windows kullanalım... internet gerektiğinde de linux kullanalım...

Gazoz kapağı gazoz kapağıdır ! Değiştiremezsiniz. O nedenle gazoz kapağına güvenmek yerine kullandığınız PC ve mobil cihazlarınız önemli dosyalarınızın klasörlendiği sizin için bir veri bankası ise, iş akışınızda bu cihazlar vazgeçilmeziniz ise, bankacılık işlemleri, e-ticaret ve kimlik bilgileri içeren karşılıklı veri aktarımlarınız bu cihazları kullanmanızda baş köşede yer alıyorsa o zaman liste bellidir: 1-Kaspersky 2- Bitdefender 3- Norton 4-Eset 5-Sophos 6- F- Secure heyecan aramayın..!

3 aydır kullanıyorum gayet de memnunum. Bilinçli bir kullanıcıyım zaten nereye girdiği ne açtığımı biliyorum fazlası için ise defender yetiyor. Sistem kaynaklarını da tüketmiyor. Ayda bir de mallwarebyte ile ücretsiz sürümünden bir tarama yapıyorum mis

Windows Defender'ın crack yakalamaktan başka yaptığı hiçbir şey yok. Şöyle bir gerçek de var ki ücretli antivirüs programlarının da çoğu bir işe yaramıyor. Mesela Norton, Eset. Antivirüs kullanacaksanız Kaspersky ya da Bitdefender. Ücretsiz kullanacaksanız da Panda ya da belki Avira gerisi hep laf.

Herkes kendi seçimini yapacak. Benim tercihim Windows Defender. Uzun zamandır kullanıyorum.

Yıllardır Defender kullanırım abuk sabuk sitelere girmediğim için hiç virüs bulaşmadı bilgisayarıma.

Tek kelime: Linux...

IObit Malware Fighter Pro kullanıyorum. İçerisinde BitDefender motorunu da barındırdığı için çifte koruma gibi bir durum oluyor. Zaten yeni kullanmaya başladım, senelerdir programsız takılıyorum. Bilinçli bir kullanıcı olduğum için benim sistemime virüs bulaşması mümkün değil. Windows Defender'ın güvenlik sağladığı doğru fakat temiz şeyleri de sorunlu olarak algılaması, sormadan, bildirmeden işlem yapması sinir bozucu. Bu sebeple Windows Defender'a HAYIR.

Senelerdir kullanıyorum. Şükürler olsun bugüne kadar hiç bir sorun yaşatmadı bana, üstelik tam sürümü bedava.

Ben de size Comodo IS kullanmanız için iki neden daha söyleyeyim: 1) Drive&Folder Lock Özelliği 2) Dosya Gizleme Özelliği. 1) HIPS > Protected Objects > Blocked Files bölümüne bir klasörün veya drive'ın adresini girer ve sonuna \* koyarsanız - örneğin C:\Users\* veya G:\* -, o klasöre veya drive'a erişim kalkar. Sadece şifre girip HIPS devredışı bırakılırsa, o klasöre veya drive'a erişilebilir. 2) Comodo'nun Quarantine'i aynı zamanda şifre ile dosyalarınızı harika bir şekilde gizleyecektir...

Ayrıca Comodo'nun Drive&Klasör Kilitleme ve Dosya Gizleme Özellikleri sayesinde kilitlediğiniz ve gizlediğiniz herşeyi sızma ihtimali olan tüm zararlılara karşı da %100 korumuş olursunuz; çünkü zararlıların da bu drive'lara, klasörlere ve dosyalara erişimi Comodo tarafından engellenecektir. Örneğin tespit edilemeyecek türde bir kripto yazılımı sisteme yüklendiğinde bu bölgelerdeki dosyalara erişemeyecek ve onları şifreleyemeyecektir...

Google apple yahoo vs vs tek hacklenmeyen firma ve marka Linux saymayalım Microsoft candır can

Windows Defender yeterli ' dir. Girdiğiniz sitelere gelince McAfee' nin ücretsiz vebadvisör programını kurarsanız daha güvenli bir internet sağlarsınız. Girdiğiniz siteleride güvenlimi değilmi diye gösteriyor zaten . O yüzden windows defender sisteminizi yormaz , rahatlıkla güven içerisinde kullanabilirisiniz.

Millet buraya diğer antivirüs programlarının reklamını yapmaya gelmiş arkadaş :D sabah sabah gülmekten karnıma ağrılar girdi ya bunlar nası yorumlar?? Kaspersky yükle bilgisayarın çöksün bitdefender yükle mavi ekran.. size yemin ediyorum yıllardır defender kullanıyorum 10 yıllık pc me bir kere bile virüs girmedi ne tarama yüzünden kasmalar yaşadı nede başka bişey.. adamlar hakkını veriyor hacı onuna kadar Defender sonuna kadar Microsoft!!

Linux Windows korumasından daha iyi fidye yazılımlarını engelleyebiliyor

Sen de yorum yaz