Windows düşüyor, Mac OS ona gülüyor...

Aralık işletim sistemi kullanım oranları da geldi, eksik tamamlandı. İşte Windows'un 2008 karnesi...

  • Ümit Öncel
Windows kan kaybediyor
Microsoft'un kan kaybının sebebi Vista olarak gösteriliyor.

İşletim sistemi pazarının en büyük oyuncusu olan Microsoft, yapılan ölçümlere göre Kasım ayında gözle görülür bir düşüş yaşadı ve çok uzun yıllardır ilk kez pazar payı %90'ının altına düştü. Araştırmalar düşüşün devam ettiğini ve Microsoft'un yılı da düşüşle kapadığını ortaya koyuyor. Kasım ayında %0,84'lük düşüş yaşayan Windows işletim sisteminin pazar payı, Aralık ayında %0,94 daha düştü ve son iki ay toplam %1,8 düşüşe ulaştı. 2008 içerisinde toplam pazar kaybı %3,1 oldu ve böylece Microsoft 2009'a %88,7'lik bir payla girdi.

İnternet sitelerini ziyaret eden bilgisayarların kullandıkları işletim sistemlerinin analizini yapan Net Applications Inc. tarafından tespit edilen bu oranlar tabi ki en çok Apple'ın işine yarıyor. Çünkü Windows'un kaybı, Mac OS X'in kazancı anlamına geliyor. Rakamlar da bunu doğruluyor. Aralık ayında %0,76 artış gösteren Mac kullanıcıları, toplamda %9,6'a ulaştı. Böylece Apple için çok önemli olan %9 barajı ilk kez aşılmış oldu. Aynı zamanda Apple %10 pazar payına ulaşmaya hiç bu kadar yakın olmamıştı.

Uzmanlar bu değişimlerde Vista'nın beğenilmemesinin payının yüksek olduğunu söylüyor. Bakalım Windows 7 bu gidişe dur diyebilecek mi?

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Android işletim sistemi bilgisayarlara da uyarlansa da o zaman görsek şu rakamları

mac os açsın kendi k.... gülsün.dün vatan pc de denedim mac os u böyle saçma işletim sistemi görmedim sırf görsellik başka hiç birşeyi yok fason yaa

Yerli malı windows tipi (linux tipi değil) bir işletim sistemimimz olsa siz o zaman görün microsoft nasıl tepetaklak olacak.Bu ne ki...

Ya neden Mac Os ona gülüyor gibi yanlı bir haber yapılıyo. Kınıyorum seni Chip.

Bilgisayar programlama ile uğraşıyorum. Ne amatör nede profesyonel değilim. Bir kaç firma yaptığım programı kullanıyor. MacOs'a geçmek istedim ama gerçekten çok istedim. Malesef c+ asp.net çalışmadığı için geçemedim. :(

apple kimmiş ya bi cacık olmaz onlardan microsoft windows 7 ile xp de yaptığını yapar dağıtır piyasayı apple da havaya bakar

sanki % 3 lük düşüş çok büyük bir pazar kaybıymış gibi bahsediyorsunuz. % 88 lik pazar payına sahip hangi şirket kötü durumda olurki. MS batıyormuş gibi haberler yapıyorsunuz. ilginç.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
"Yerli malı windows tipi (linux tipi değil) bir işletim sistemimimz olsa siz o zaman görün microsoft nasıl tepetaklak olacak.Bu ne ki..."

Diyen arkadaşa aften,günümüzde windows gibi bir işletim sistemi yazabilmek için binlerce iş yılı gerektiğini bilmiyor herhalde(sıfırdan).Linux bile dünya çapında milyonlarca kullanıcısının desteğiyle günümüz şartlarına ulaştı...Yoksa niye rakibi yok sanıyorsunuz...

ii ii. darısı linux un başına.

Ben bu yazıyı Windows 7'nin betasından yazıyorum ve şuan hiçbir sorun yok daha beta olmasına rağmen. Oyunlar da oldukça iyi. Vista'ya geçmedim ve haklıydım da. Çünkü XP'ye ufak bir Vista makyajı yapınca Vista'yı aratmıyor. Ama XP'ye Windows 7 makyajı yapmak da pek kolay olmaz.
KDE4 e benziyor gibiydi ama kullandıktan sonra KDE4 le alakasının olmadığını gördüm. Bildiğiniz üzre Mac OS sadece Maclere kurulabiliyor. (Evet bir şekilde PC'ye de kuruluyor ama riskli) Maclerin fiyatları da malum. Linux tarafında da görsel olarak KDE, gelecek olan 4.2 sürümünü öve öve bitiremiyor. Bence Mac bundan ileriye biraz zor gider.

Bazı arkadaşların da dediği gibi %88 pazar payı hiç de kötü gözükmüyor.Abartmanın anlamı yok.
Ayrıca işletim sistemi kodlamak çok karmaşık bir iş.Keşke yerli bir işletim sistemimiz(Linux çakması değil) olsa da pazarpayı %0.01 olsa :(

inş. darısı linüxün ama Türkyapımı olan Linüx Pardusun başına :)

her zaman microsoft tarafratı oldum gayet başarılı bi üretici ama Bill Gates zengin olsun diğerlerine karşı tavan yapsın die MAAŞımı ortaya koyup hiç bi işletim sistemine para vermedim kusura bakmasın
belki kafasını birazda ticarete çalıştırırsa insanlar altı üstü bi programa servet ödemeden tavan yaptırmayı bıraksın tekel yaptırır
ama kafa çalışmıyo ki :D

Belki birgün birşeyler değişir ama bizler görebilebilirmiyiz bilmiyorum.

Bu veriler, Microsoft'u korkutmaz ama ayağını daha sağlam basması gerektiğini en azından uzun vadede Şirket politakisı gereği göz önüne alması açısından önem taşıyor.

Unutulmaması gerken en önemli faktörlerden biriside hem software hemde hardware ordusunun Microsoft'un en büyük destekcisi olduğudur.

Üçüncü parti yazılımlar olmadan Windows'u kullanabilen acaba varmıdır ?

Zaten bu destek karşılıklı bir ticari ve kültürel dayanışmayıda beraberinde getiriyor ve yıkılmasıda bana göre çok zor.

Bir devlet politakası gerekiyor, internet sitelerini yasaklamak çözüm değil.

Gerçektende Pardus iyi bir atılım olabilir, umarım olur :p

Max_Real Qnx

:) Ubuntu var huzur var :)
Bilgisayar kullanma olayı da, Siyaset gibi birşey oldu.. Hangi siyasetçi gider evin kapısını çalıp birşeyler verir ya da daha iyisini vaadederse o oyu kapar :)
İşletim Sistemleri de böyle bişey işte, Hemen Hemen Tüm Hazır PC ve Laptoplarda Windows Ürünü yüklü olarak Geliyor, Dolayısıyla da Millet Almak zorunda kalıyor..

Merak Ediyorum, O Laptop ve PC'lere Ubuntu Yüklü gelse, ve Sergileseler Tüm Görsellik ve İşlevselliğiyle. Acaba Pazar Payı Nolur ?
Bence Yemez bunu Yapmaları :) Ne de Olsa Microsoft Parayı Ödüyor ya.. Oyu o alıyor :) Güzel Yurdumun Güzel İnsanları İşte :)

yaa şuan bir çok program windows uyumlu yani başka işletim sistemine geçsem aradığım bir programı bulduğumda ve o program geçtiğim sistemde çalışmazsa ben daha ne yapayım o sistemi.... ama %90 pazar payı windows'un değilde Mac OS X'in olsaydı belki.....

Linux kullanıcıları bu yazıma kızabilirler ama söylemeden gecemicem.
Gecenlerde sırf merakımdan bu linux u kurdum ama bana o kadar karmaşık geldiki anlatamam. Yani bana sacma gelen terimler filan. Eğer bir gün linux kullanacaksam mutlaka görsel dilin windowsta olduğu gibi basit olması lazım.Bu benim düşüncem.

ÇOOOOOOOOK KOMİK ÇOOOOOOK KOMİK...

BEN BURADA GÜLECEK BİRŞEY BULAMIYORUM...

Linux kullanıcıları bu yazıma kızabilirler ama söylemeden gecemicem.
Gecenlerde sırf merakımdan bu linux u kurdum ama bana o kadar karmaşık geldiki anlatamam. Yani bana sacma gelen terimler filan. Eğer bir gün linux kullanacaksam mutlaka görsel dilin windowsta olduğu gibi basit olması lazım.Bu benim düşüncem.
---------------
linux for kids....ilerde belki..

pc lere kurulabilen,orjinal,lisanslı bir mac os x çıksın bakın kaç kişi durur windows ta... ikiside tekelci kardeş kullanıcı ne yapsın microsoft herkese satarım diyor,apple ise benim iştetim sistemimi kullanmak istiyorsan benim sistemlerimi kullanacaksın diyor

Linux forever, Windows never...

bir gün apple bilgisayar alsam yapacağım ilk iş windows kurmak olur.ee windows kuracaksan neden o kadar para veriyorsun ki diyebilirsiniz.kasadan kurtulup şöyle güzel büyük ekran bir pc sahibi olmak için.

Sadece Macın değil, kullanıcı arayüzü gelişmiş linuxlarında pazar payı arttı.

chip'teki apple hayranlığı nedir anlamıyorum. içimiz dışımız elma oldu, yeter chip.. başka haber mi yok allah aşkına..

windows forever,mac and linux never

Sadece sizin beğenmeniz için binlerce kişi tarafından geliştirilen ve ücretsiz olan linuxlardan nasıl bu kadar nefret edebilirsiniz ki? Çoğu sadece bağışlarla kalkınıyor. Evet ne de olsa pek çok kişi için Windows da ücretsiz!... Ama ücreti işin içinden çıkardığımızda:
Burdaki pekçok kişi Mac Os X'i denememişlerdir. Gerçekten de çok iyi bir sistem. (PC'ye kurmanın riskli olması çok kötü..)
Windows 7'nin de betasını denedim. Oldukça iyi.
Gördüğünüz üzere iyi bir rekabet var. Neden siz de tarafsız olup bu rekabetten yararlanmıyorsunuz? Sonuçta hepsi kullanıcıların sevmesi için yapılıyor. 2'si ücret isterken Linux para istemiyor. Gittikçe de gelişiyor. Linuxtan nefret etmek bana hep garip geliyor.

Mac OS a geçtim ilk kez bilgisayar kullanmaz zevkim baştan başladı. artık bilgisayarı zevkle açıyor zevkle kapatıyorum. windows bana şuan daha bir ilkel gibi geliyor. mac kullanmayanlar lütfen yorum yapmasın !!!

pc lere kurulabilen,orjinal,lisanslı bir mac os x çıksın bakın kaç kişi durur windows ta... ikiside tekelci kardeş kullanıcı ne yapsın microsoft herkese satarım diyor,apple ise benim iştetim sistemimi kullanmak istiyorsan benim sistemlerimi kullanacaksın diyor
-----------------------------------------------------------------------------------
Bence apple kendi işletim sistemine güvenmediği için tüm platfromlarda çalışmasına izin vermiyor.

Bence Apple'ın amacı şu:
Eğer macler pclerle yarışabilecek kadar yükselirse(satış olarak) sonuçta apple hem sistemi, hem de pahalı macleri aynı anda satmış olacak.
Sonuçta pcleri üreten bir sürü marka var ama macleri sadece apple üretiyor. Düşünsenize Apple'ın kazanacağı parayı... Onlarca PC markasına karşılak sadece tek bir markalık mac.

mac kendi haline gülsün.%88 bir pazar payı çokmu düşük?sanki microsoft kepenkleri kapatmış mac lider olmuş.birde mac kullanıpta kendini başka bişiy kullanıyormuş gibi gören insanlara hayretle bakıyorum. ben windows kullanıyorum ama windows kral windows mükemmel sen bölesin şu sizde yok bizde var demiyorum. hem ağzımın tatıyla ben cs oynayamayacaksam (pcde ki gibi ) üstüne para verseler almam

Mac OS a geçtim ilk kez bilgisayar kullanmaz zevkim baştan başladı. artık bilgisayarı zevkle açıyor zevkle kapatıyorum. windows bana şuan daha bir ilkel gibi geliyor. mac kullanmayanlar lütfen yorum yapmasın !!!
--------------------------------------------------------------------------------------
sana mı soracağız?burada özgürlük olmalı.bu bir bilgisayar dergisi sitesi,senin blogun değil!

arkadaşlar sizi hiç anlamıyorum mac windows u ve diğer işletim sistemlerini
-hızı
-güvenilirliği
-görselliği
-kalitesi gibi birçok iyi özelliğiyle geçer diyorum pazar payının düşük olma nedeni fiyatıdır kullanmayan bilmez...

Sen de yorum yaz